Zákon o strategických podnikoch prerobíme, povedal

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Mečiar

BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) – Poslanci v Národnej rade SR vládny návrh zákona o strategických podnikoch „prekopú“. Povedal to predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. „Text návrhu zákona, ktorý ste dostali, nebude ten, ktorý Národná radu SR opustí. V druhom čítaní bude podaný pozmeňujúci návrh, ktorý ho podstatne prerobí,“ povedal v stredu Mečiar novinárom.

Podľa neho zmeny budú súvisieť s tým, že vláda bude môcť žiadať o predkupné právo na podniky dôležité pre ochranu zdravia, bezpečnosť štátu a chod hospodárstva. „Je to zákon s obmedzením platnosti na jeden rok. Na predkupné právo budú cenové pomery upravené tak, že musí ísť o trhovú cenu. A napokon vzťah k záväzkom musí byť otvorený,“ doplnil šéf ĽS-HZDS.

Podľa návrhu zákona o strategických spoločnostiach, by pritom niektoré spoločnosti na Slovensku mohli dostať štatút strategickej spoločnosti. Vlastníkom takejto spoločnosti, ktorá by sa dostala do hospodárskych problémov, by sa potom mohol stať štát, pokým by nenašiel vhodného nového vlastníka.

Návrh zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa strategických spoločností v stredu večer začali poslanci prerokúvať rozpravou v prvom čítaní. Ešte predtým pritom odsúhlasili prerokúvanie návrhu v skrátenom legislatívnom konaní.

Opoziční poslanci si však už napriek tomu, že návrh sa bude v parlamente meniť, ani v rozprave v prvom čítaní nenechali ujsť možnosť na kritiku návrhu, ktorý podľa nich zakladá praktiky podobné znárodňovaniu. Podľa poslanca KDH Daniela Lipšica pritom návrh dokonca nahráva špekulantom. Rezort hospodárstva ho totiž pripravil po tom, čo sa Novácke chemické závody dostali do problémov pre pokutu za kartel od Európskej komisie. „Hovorím o Nováckych chemických závodoch, ktoré dostali pokutu za kartel a zachraňovať ich majú občania zo svojich daní,“ konštatoval Lipšic.

Ako pokračoval, návrh zákona celkom zreteľne naráža na ústavné právo na vlastníctvo. „To totiž zahŕňa aj právo vlastníctvom disponovať, čo vy obmedzujete,“ povedal poslanec s tým, že v rozprave k skrátenému legislatívnemu konaniu odzneli hlasy koalície, že je to štandardný návrh, ktorý existuje aj v iných krajinách. „Áno, vo Venezuele, v Bolívii a bude na Slovensku. A tak ku Chávezovi, Evovi Moralesovi sa pridá aj Robert Fico povedal Lipšic.

Lipšicov stranícky kolega Pavol Hrušovský dokonca navrhol, aby parlament vrátil návrh zákona ministerstvu hospodárstva na dopracovanie. „Je ťažko vecne diskutovať o návrhu zákona, o ktorom samotný minister povie, že je úplne iný, ako by ho on vo vláde schválil,“ povedal Hrušovský.

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek opozičným poslancom opäť odpovedal, že podstatou zákona nie je žiadne znárodňovanie, ale pomoc perspektívnym podnikom, ktoré sa počas krízy môžu dostať do problémov. Podľa neho by totiž bolo chybou nechať padnúť napríklad Novácke chemické závody, ktoré majú vyše 80 % produkcie na budúci rok už zakontrahovanej a sú firmou s dobrou perspektívou zamestnávajúcou stovky ľudí.

Poslanec však napokon s týmto procedurálnym návrhom neuspel a tak plénum poslalo návrh zákona do druhého čítania, v rámci ktorého by sa mali koalíciou avizované zmeny do zákona zapracovať. Rokovanie o návrhu bude pokračovať vo štvrtok po prerokovaní vo výboroch. Okrem tohto návrhu zostane na programe rokovania 42. schôdze parlamentu už iba hodina otázok.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír JahnátekRobert Fico