Zamestnanci IT najlepšie hodnotia svoju finančnú situáciu, najhoršie je v doprave a službách

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) – Na Slovensku hodnotia najlepšie svoju finančnú situáciu zamestnanci v odbore IT. So svojím príjmom najhoršie vychádzajú zamestnanci zo sektora dopravy a služieb. Vyplynulo to z reprezentatívneho prieskumu spoločnosti Kruk.

Na Slovensku na svoju budúcu finančnú istotu myslia predovšetkým zamestnanci z oblasti IT (72 %) a finančných služieb (71 %) a súčasne tieto dve skupiny si môžu najviac dovoliť riadiť sa dlhodobým plánom úspor na zaistenie tejto finančnej istoty,” uviedla Markéta Kolářová, tlačová hovorkyňa spoločnosti Kruk.

Pätina Európanov má úspory vo výške maximálne jedného mesačného príjmu. Najmä vo východnej Európe majú ľudia často k dispozícii omnoho menej rezervných prostriedkov, 63 % zamestnancov v obchode na Slovensku a 64 % v Rumunsku má úspory nepresahujúce príjem za tri mesiace, podobne ako zamestnanci v sektore služieb v Českej republike (65 %).

K svojej finančnej situácii sa kriticky vyjadruje 65 % Európanov. Štvrtine obyvateľov skúmaných európskych krajín na konci mesiaca nezostávajú žiadne prostriedky a ich mesačný príjem často len ťažko dostačuje na pokrytie životných nákladov. Ďalších 40 % Európanov s peniazmi vyjde, ale neplánované výdavky sú pre nich veľký problém. Iba 29 % respondentov zostávajú po uhradení každodenných výdavkov peniaze, ktoré môžu sporiť. O peniaze sa nemusí obávať 6 % oslovených Európanov.

Výsledky vyplynuli z reprezentatívneho prieskumu spoločnosti Kruk, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov. Prieskumu sa zúčastnili respondenti zo siedmich európskych krajín. Prieskum porovnával odpovede od zamestnancov pracujúcich v službách, obchode, stavebníctve, doprave a logistike, financiách, IT, zdravotníctve, vzdelávaní a uniformovaných zložkách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom