Aktualizované: Zamestnávatelia už nevidia priestor na seriózne rokovanie s odborármi o minimálnej mzde

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
peniaze, mzda, peňaženka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 15. júla 13:53

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) už nevidí priestor na seriózne a konštruktívne rokovanie s odborármi o minimálnej mzde pre rok 2020.

Vzhľadom na to, že dnes je zákonný termín, dokedy majú sociálni partneri oznámiť ministrovi práce svoje návrhy na výšku minimálnej mzdy na rok 2020, nevidíme už priestor na spoločné rokovanie,“ uviedla v pondelok hovorkyňa AZZZ Miriam Filová Špániková.

Odborári na stretnutie neprišli

Apel odborárov, aby zamestnávatelia ešte v pondelok využili možnosť na rokovanie, berie AZZZ ako nekorektný, nakoľko odborári minulý týždeň neprišli na vopred dohodnuté stretnutie k budúcoročnej výške minimálnej mzdy.

Dali prednosť rokovaniu s politickou stranou, čím nám dali jasne najavo, že o konštruktívne rokovanie nestoja. Mrzí nás, že tým zároveň narušili vzájomný sociálny dialóg. Zástupcovia zamestnávateľov nemali s kým ani po viac ako 20 minútach rokovať, vyjednávanie sa tak z dôvodu neprítomnosti predstaviteľov Konfederácie odborových zväzov SR neuskutočnilo,“ pokračovala Filová Špániková.

Negatívny dopad aj na zamestnancov

V AZZZ sú presvedčení, že minimálna mzda je téma, ktorá by nemala byť politická, ale mala by vychádzať z reálnych ekonomických ako aj sociálnych ukazovateľov.

Jej neodôvodnené a ničím nepodložené razantné navyšovanie, v kombinácii s príplatkami na minimálnu mzdu naviazanými, môže mať v časoch, keď sa nebude ekonomike tak dariť naozaj veľmi negatívny dopad, a to aj na zamestnancov. Sme na konci obdobia dobrých ekonomických výsledkov, nastavovať takýmto zásadným spôsobom výšku minimálnej mzdy, ako navrhujú odborári, je minimálne ekonomicky nezodpovedné,“ dodala hovorkyňa AZZZ.

Riešenie vidia v zvýšení nezdaniteľnej časti dane

Ak treba zvyšovať príjmy nízkopríjmových skupín, riešenie vidí AZZZ v zvýšení nezdaniteľnej časti dane, jej naviazanie na rast minimálnej mzdy tak, aby práve nízkopríjmové skupiny neboli oveľa viac zdaňované každým zvýšením minimálnej mzdy.

„Trváme na zavedení predvídateľného mechanizmu, na základe ktorého by sa minimálna mzda pravidelne na základe vopred stanovených ukazovateľov zvyšovala,“ uzavrela Filová Špániková.

Politizácia odbornej témy

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), ako partner AZZZ pri rokovaní o výške minimálnej mzdy s odborármi, už dlhodobo upozorňuje, že diskusia o minimálnej mzde nie je racionálna a skôr slúži na sebaprezentáciu niektorých odborárskych funkcionárov a časti politikov.

Podľa únie argumenty typu „zamestnávatelia neponúkli nič navyše„, či „neustále si uťahujeme opasky„, len potvrdzujú, že seriózna, odborne vedená diskusia, je dnes problematická.

Zároveň veľmi silne vnímame rokovania KOZ s politickou stranou Smer-SD, čo len potvrdzuje politizáciu tejto inak prísne odbornej témy. Zamestnávatelia na takejto politizácii záujem nemajú a už dávnejšie vyjadrili záujem o odpolitizovanie tejto témy, čo však zrejme niektorým predstaviteľom odborov a časti politikov nevyhovuje,“ doplnil tajomník RÚZ Martin Hošták.

Vyššiu sumu navrhujú odborári aj Smer-SD

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Republiková únia zamestnávateľov, Asociácia priemyselných zväzov boli ochotné rokovať o prípadnej valorizácii minimálnej mzdy do úrovne vychádzajúcej z platného zákonného mechanizmu, ktorý ju stanovuje na 552 eur.

Zhodujú sa však na tom, že minimálna mzda pre rok 2020 by vzhľadom na očakávané spomalenie ekonomického rastu mala zostať na úrovni minimálnej mzdy roku 2019. Odborári navrhujú sumu minimálnej mzdy na 635 eur a strana Smer-SD vo výške okolo 600 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SRKOZ Konfederácia odborových zväzov SRRUZ Republiková únia zamestnávateľovSMER-SD