Západnú Európu trápi silný vietor, pri švajčiarskom Berne odfúklo vlak z koľajníc

Vykolajený vlak
Niekoľko ľudí utrpelo zranenia pri švajčiarskom mestečku Lenk neďaleko Bernu, kde vietor odfúkol z koľajníc idúci vlak. 3. januára 2018. Foto: SITA/AP

LONDÝN 3. januára (WebNoviny.sk) – Väčšiu časť západnej Európy v stredu zasiahli búrky a extrémne silný vietor, ktorý prevracal autá, vyvracal stromy a podľa správ zo Švajčiarska dokonca odfúkol idúci vlak z koľajníc. Vo Francúzsku už v dôsledku extrémneho počasia evidujú jednu obeť a 15 zranených osôb.

Obeťou sa stal lyžiar, na ktorého spadol strom v mestečku Morillon, ktoré je vstupnou bránou do lyžiarskeho strediska Grand Massif. Neďaleko Paríža padajúci strom ťažko zranil šoféra v aute, ďalšia osoba utrpela ťažké zranenia po tom, čo ju vietor sfúkol budovy.

Lyžiar obeťou

Niekoľko ľudí utrpelo zranenia aj pri švajčiarskom mestečku Lenk neďaleko Bernu, kde vietor odfúkol z koľajníc idúci vlak. Vykoľajený vlak hlásia aj z Nemecka, k nešťastiu došlo pri meste Lünen po tom, ako vlak narazil do stromu spadnutého na trať.

Silný vietor spôsobuje problémy aj na viacerých kľúčových európskych letiskách, v Zürichu aj Bazileji už museli zrušiť viacero letov.

Vo Francúzsku sa bez elektriny ocitlo vyše 200-tisíc domácností, z toho približne 30-tisíc v Paríži a okolí. Bez elektriny sú aj časti Švajčiarska, predovšetkým okolie Ženevského jazera, a tiež Veľkej Británie a Írska.

Zatvorené zoologické záhrady

Vo Veľkej Británii museli byť uzatvorené viaceré dôležité cestné ťahy aj mosty, z Cormwallu na juhozápade Anglicka hlásia extrémne vysoké vlny a obávajú sa záplav.

V Mníchove a Augsburgu zatvorili zoologické záhrady, na najvyšší vrchol Nemecka Zugspitze prestal premávať vlak a o niečo južnejšie v rakúskom Innsbrucku zrušili pre silný vietor kvalifikáciu na závody Turné štyroch mostíkov v skokoch na lyžiach.

Desiatky lyžiarov zostali v stredu visieť vo vzduchu v kabínkach zastavenej lanovky vo švajčiarskom stredisku Pizol, lanovky a vleky vio viacerých ďalších strediskách radšej preventívne zatvorili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav