Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hedviga Malinová
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
16. apríla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Zastavte justičnú štvanicu voči Hedvige, prosia Maďari Kisku

BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) – Maďarské občianske združenie Rada pre ľudskú dôstojnosť v otvorenom liste prosí zvoleného prezidenta Andreja Kisku, aby prispel k doriešeniu niekoľkých ľudsko-právnych problémov zaťažujúcich vzťahy medzi Maďarskom a Slovenskom.

Vyzývajú ho, aby sa zastal Hedvigy Malinovej a aby myslel aj na ľudí, ktorí prijali maďarské a tak stratili slovenské občianstvo. Pod otvorený list sa podpísal predseda združenia a bývalý predseda Najvyššieho súdu Maďarskej republiky Zoltán Lomnici, europoslanec za Rumunsko László Tőkés a emeritný biskup Géza Erdélyi.

Vyhlásenie Kisku, že Hedvige Malinovej by udelil milosť, vzbudzuje podľa signatárov listu nádej. “Touto cestou Vás s úctou prosíme, aby ste po Vašej inaugurácii celou svojou autoritou hlavy štátu sa zastali za definitívne ukončenie tejto justičnej štvanice proti Hedvige Malinovej,” uvádza sa v otvorenom liste.

Príkladom zastrašovania maďarskej menšiny žijúcej na Slovensku je podľa Rady ľudskej dôstojnosti odňatie slovenského občianstva osobám, ktoré prijali maďarské občianstvo. “Od nadobudnutia účinnosti novelizácie zákona o štátnom občianstve, ktorej obsah a duch je v príkrom protiklade s ústavou, štátna moc 769 občanov zbavila štátneho občianstva. Nachádza sa medzi nimi aj 48 príslušníkov autochtónnej maďarskej menšiny,” píšu.

O priateľstve a dobrých vzťahoch oboch národov sa dá podľa Rady hovoriť iba vtedy, ak Maďari žijúci v Slovenskej republike budú považovaní za rovnocenných občanov a nie za etnickú skupinu predstavujúcu národno-bezpečnostné riziko.

“Vaša excelencia, ako prezident Slovenskej republiky, by mohla uskutočniť zmenu historického významu tým, že mimo stále sa zlepšujúcimi diplomatickými a medzištátnymi vzťahmi Slovenská republika pozitívne a definitívne vyrieši právny stav štátneho občianstva príslušníkov maďarskej menšiny.”

Odporúčané články

Maďari sú šokovaní z obvinenia Malinovej na Slovensku Prehodnoťte kauzu Malinová, vyzýva Slovensko Helsinský výbor

Témy

Diskusia

wer Oni Ficovolici sa neradi vyjadruju k temam kde su usvedceni ich oblubenci zo zlodejstva. Fatranec Debile Fatra, ten Kiska nerozhodol, ale povedal. Rozhodnúť môže až bude prezidentom, a to až po rozhodnutí súdu. ČASOMIERA UŽ LEN 58 DNÍ. ! Pedro Či by jej nemal tú milosť udeliť už teraz.Tak nejak preventívne,keď už cíti,že za ním stoja masy. Odpoveď A v čom Kiska dokazuje amaterizmus,hádam vyjadrením,že v prípade zvolenia by udelil Hedvige milosť ,ak by bola odsúdená ?!Na jeho vyjadrenie ešte len ako kandidáta ste úzkostlivo kritický,ale protichodné a jednostranné vyhlásenia prezidenta hlavy štátu,čoby člena Smeru vám nevadili?!
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...