Zástupcovia AmCham Slovakia a AHK Slowakei očakávajú od novej vlády najmä stabilitu a predvídateľnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
AmCham Slovakia
Americká obchodná komora v SR (AmCham Slovakia) počas volebnej noci. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Zahraniční investori pôsobiaci na Slovensku očakávajú od novej vlády najmä stabilné a predvídateľné podnikateľské prostredie.

Trápenie podnikateľského sektora

Takýto odkaz posielajú vznikajúcemu kabinetu zástupcovia Americkej obchodnej komory v SR (AmCham Slovakia) a Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (AHK Slowakei). Zdôrazňujú aj jednoznačné proeurópske smerovanie Slovenska a jeho ukotvenie v euroatlantickom priestore.

Členské spoločnosti Americkej obchodnej komory v SR podľa jej výkonnej riaditeľky Martiny Slabejovej dlhodobo poukazujú na oblasti, ktoré trápia podnikateľský sektor. Patrí k nim vymožiteľnosť práva, udržanie talentu na Slovensku a skvalitnenie školstva, inovácie, ale aj témy ako predvídateľné legislatívne prostredie, verejné obstarávanie, daňovo-odvodová reforma, úroveň čerpania eurofondov alebo reforma stavebného práva.

„Ako zástupcovia zamestnávateľov dlhodobo voláme po zmenách v Zákonníku práce, v zamestnávaní zahraničných pracovníkov, vo vzdelávacom systéme, ktoré súvisia s demografiou Slovenska, udržateľnými verejnými financiami a ekonomickou stabilitou štátu. Očakávame rozvážnu reakciu na výzvy v týchto oblastiach a strategické rozhodnutia postavené na dátach,“ zhrnula Slabejová pre agentúru SITA.

Silná medzinárodná konkurencia

Ako doplnil prezident AHK Slowakei Peter Lazar, slovenská ekonomika čelí silnej medzinárodnej konkurencii. Práve preto je dôležité robiť hospodársku politiku, ktorá podporuje konkurencieschopnosť jej podnikov.

„To znamená aj formovanie procesu digitálnej transformácie a modernizáciu vzdelávacieho systému,“ priblížil pre agentúru SITA. Zároveň vyzdvihol potrebu dialógu medzi vládou, akademickou obcou, podnikmi a ďalšími spoločenskými aktérmi.

Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov

„Podľa našich prieskumov vidia nemecké podniky na Slovensku ako najväčšie riziká pre svoju podnikateľskú situáciu nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, vysoké ceny energií, dopyt a rastúce náklady na pracovnú silu. Práve tu by sme odporúčali začať. Legislatívna implementácia by mala zahŕňať vysokú transparentnosť legislatívneho procesu a dostatočný časový predstih v procese pripomienkovania návrhov zákonov,“ pokračoval Lazar.

Vo vyjadreniach k samotným výsledkom volieb boli obe komory zdržanlivé. AmCham Slovakia zdôraznila, že je apolitická organizácia, a tak, ako to robila doteraz pri akejkoľvek vláde, bude aj na tú vznikajúcu apelovať, aby zabezpečila podmienky pre stabilné podnikateľské prostredie, pretože len to podľa nej dlhodobo prispieva k tvorbe základných hospodárskych hodnôt a zdrojov pre štátny rozpočet.

„Väčšina členov AHK Slowakei hodnotí výsledky volieb pomerne pokojne. Podľa názorov týchto spoločností je pre ďalší obchodný úspech rozhodujúcejší dopyt na zahraničných trhoch. V tomto smere sú príčinou väčšej skepsy slabé ekonomické impulzy, ktoré v súčasnosti prichádzajú z Nemecka, najdôležitejšieho obchodného partnera Slovenska,“ uzavrel zástupca nemeckých investorov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martina SlabejováPeter Lazar
Firmy a inštitúcie AmCham SlovakiaSlovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora