Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SLOVSEFF logo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SLOVSEFF logo
25. 11. 2010 17:58 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Zatepľovať a šetriť energiu sa oplatí

BRATISLAVA 25. novembra (WBN/PR) – Dnes sa v Bratislave odovzdávali Ceny energetickej efektívnosti za najúspešnejšie projekty zrealizované v tomto a minulom roku. Peniaze na realizované projekty poskytla Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) v rámci úverovej linky SLOVSEFF, zameranej na podporu rozvoja energetickej efektívnosti v priemyselnom a bytovom sektore a v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Na udeľovaní cien sa zúčastnia zástupcovia MH SR, EBRD (okrem iných aj viceprezident Jan Fischer), predstavitelia BIDSF, partnerských bánk a projektový konzultant, spoločnosť ENVIROS.

Hodnotené kategórie:

Priemyselný sektor – projekt s najvyššou úsporou emisií CO2

Bytový sektor – projekt s najúčinnejšími opatreniami na zvýšenie energetickej účinnosti

Bytový sektor – projekt s najlepšou návratnosťou investície

Bytový sektor – optimálny investičný projekt z hľadiska úspory energie

Sektor obnoviteľných zdrojov – inovatívny projekt

Poskytovanie úverov na investície v oblasti energetickej efektívnosti sa na Slovensku začalo v roku 2007, kedy EBRD v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR zriadila prvú úverovú linku – program SLOVSEFF I. V rokoch 2008 a 2009 predstavovala výška prostriedkov investovaných do obnoviteľných zdrojov energie a na projekty energetickej efektívnosti v priemyselnom a rezidenčnom sektore 60 mil. €. Investícia bola neskôr doplnená o grantové financovanie z Medzinárodného podporného fondu na odstavenie jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach (BIDSF) vo výške 15 mil. €.

SLOVSEFF I v číslach:

Úverová linka 60 mil. €

Vyčerpaných 56,6 mil. €

Kumulovaná hodnota investícií 76,8 mil. €

Vlastné zdroje 20,2 mil. €

Odsúhlasené úvery na financovanie 291 projektov

K 30. septembru 2010 štyri zúčastnené banky – Dexia banka, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka a VÚB banka plne vyčerpali úverovú linku. K dnešnému dňu schválili úvery na viac ako 56,6 mil. €, ktoré sú určené na financovanie 291 projektov (z celkových 328 pripravených potenciálnych projektov), a to nasledovne:

– 250 projektov – bytový sektor

– 7 projektov – obnoviteľné zdroje energie (celková inštalovaná kapacita 0,89 MW výrobu elektriny a 17,5 MW na výrobu tepla)

– 34 projektov – energetická efektívnosť v priemysle

SLOVSEFF II

Vzhľadom na veľký záujem spustila EBRD tento rok na Slovensku úverovú linku SLOVSEFF II, v rámci ktorej spolu poskytne 90 mil. €. O peniaze takto môžu požiadať aj spoločenstvá vlastníkov bytov či správcovské spoločnosti, ktoré realizujú zatepľovanie budov alebo výmenu kotolní. O úver sa možno v súčasnosti uchádzať od 2. marca 2010 v jednej z troch partnerských bánk, pričom program potrvá 24 mesiacov, resp. do vyčerpania finančných prostriedkov.

SLOVSEFF II v číslach:

Úverová linka do 90 mil. €

Zatiaľ uvoľnených 45 mil. €

Z toho vyčerpaných 11,7 mil. € (26 %)

Kumulovaná hodnota investícií 12,6 mi. €

Vlastné zdroje 0,9 mil. €

Odsúhlasené úvery na financovanie 65 projektov v bytovom sektore

Zatiaľ sa na financovaní podieľajú tri partnerské banky

Projektový konzultant doteraz pripravil cez 150 energetických auditov a plánov racionálneho využitia energie pre financovanie z úverovej linky SLOVSEFF II.

Doterajšie úspechy programu SLOVSEFF

Investície do bytového sektora vedú k tomu, že celková podlahová plocha renovovaných bytových domov presahuje 1,1 milióna m2. Viac než 46-tisíc obyvateľov preto pocíti prínos z nižších účtov za energie a zároveň sa bude tešiť lepšiemu štandardu tepelného pohodlia a hygieny. Dokončenie projektov podporených z kreditnej linky vedie k značným energetickým úsporám (cca 280 GWh ušetrenej primárnej energie za rok) a k redukcii emisií CO2 (vyše 63 tisíc ton CO2 za rok).

Čo bude ďalej:

– Tím finančných inštitúcií EBRD bude ponúkať SLOVSEFF II novým partnerským bankám s cieľom prerozdeliť zvyšných 45 mil. € z úverovej linky (dve dohody s bankami, v ktorých môžu záujemcovia požiadať o úver sú v príprave a ich podpis sa predpokladá koncom tohto roka).

– Projektoví konzultanti budú pokračovať v intenzívnej spolupráci s partnerskými bankami na príprave potenciálnych projektov a na vykonávaní technickej asistencie pre klientov.

Konzultanti budú pracovať na poskytovaní metodických inštrukcií energetickým audítorom, aby sa zabezpečila efektívna príprava reportov a zachoval individuálny prístup ku klientom.

Odporúčané články

Koľko eur ročne minú Slováci na potraviny? Porovnali jednotlivé kraje aj dôchodcov s pracujúcimi Porastú ceny za prepravu balíkov cez DHL Parcel Service, dôvodom sú zvýšené náklady spoločnosti

Neprehliadnite

Z komika bude ukrajinský prezident. Kto je Volodymyr Zelenskyj? Foto: Auto sa po zrážke s kamiónom prevrátilo, cestu museli po nehode uzavrieť Tesla chce „robotaxis“ už budúci rok, majú fungovať podobne ako taxíky Uber Princ Louis oslavuje svoje prvé narodeniny, Kensingtonský palác zverejnil tri fotografie O zastavení starších exekúcií rozhodne Pellegriniho vláda, problémom môžu byť aj výdavky Slovenské domácnosti dobiehajú v rebríčku nemecké a rakúske, ale nie výškou príjmu K zabitiu novinárky McKeeovej sa prihlásilo hnutie Nová IRA, jej rodine adresovali odkaz Bratislava použije na rozvoj cyklotrás viac ako milión eur, rozšíri aj systém zdieľania bicyklov

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.