Zatiaľ dvaja kandidáti sprístupnia výdavky na volebnú kampaň

Komunalne volby
Foto: ilustračné, SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) – Dvaja súčasní primátori – trenčiansky Richard Rybníček a prešovský Pavol Hagyari zareagovali na výzvu sprístupniť výdavky na volebnú kampaň.

Výzvu iniciovali Inštitút pre verejné otázky (IVO), Transparency International Slovensko (TIS), Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), Nadácia otvorenej spoločnosti (NOS – OSF), Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) a organizácia VIA IURIS. Ostatní úradujúci primátori zatiaľ na výzvu nereagovali. Agentúru SITA o tom informoval Ján Bartoš z IVO.

S výzvou okrem Rybníčka a Hagyariho súhlasilo desať ďalších kandidátov uchádzajúcich sa o pozíciu primátorov krajských miest zo 69 zaregistrovaných kandidátov. Sú nimi Miroslav Dragun a Milan Kňažko v Bratislave, Miroslav Ivan, Ľubomír Piterka, Pavol Bielik a Jarmila Virostková v Banskej Bystrici, Rudolf Bauer, Jozef Holečko a Boris Urbančík v Košiciach a Ján Žitňanský v Trnave.

Vo výzve spred dvoch týždňov mimovládne organizácie žiadali kandidátov na primátorov krajských miest, aby po komunálnych voľbách zverejnili výšku a štruktúru svojich výdavkov na volebnú kampaň a aby používali transparentné účty. Teda žiadali, aby kandidáti oznámili svoj záväzok postupovať pri financovaní volebnej kampane tak, ako keby už teraz platil nedávno schválený zákon o volebnej kampani. Ten vstúpi do platnosti v júli 2015.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan KňažkoMiroslav DragunMiroslav IvanPavol HagyariRichard Rybníček