Zaujímavosti z dvanásteho dňa na MS v JAR

Bez názvu
Rafael Márquez Foto: SITA/AP

PRETÓRIA 23. júna (WEBNOVINY – od vyslaného redaktora Miroslava Antola) – Zaujímavosti z dvanásteho dňa XIX. majstrovstiev sveta vo futbale v Juhoafrickej republike (11. 6. – 11. 7.):

* Cuauhtemoc Blanco a Rafael Márquez nastúpili v utorok v A-skupine proti Uruguaju (0:1) zhodne na 11. zápas na majstrovstvách sveta, čím sa v historických mexických tabuľkách vyrovnali legendárnemu brankárovi Antóniovi Carbajalovi. Ten nazbieral 11 duelov na piatich rozličných šampionátoch (1950 – 1966).

* Francúz Thierry Henry odohral v utorok v A-skupine proti domácej Juhoafrickej republike svoj 17. duel na MS a vyrovnal sa krajanovi Fabienovi Barthezovi.

* Maloudov presný zásah v zápase s JAR ukončil 363 minút trvajúcu francúzsku sériu na MS bez streleného gólu. Predtým naposledy namieril „do čierneho“ Zinedine Zidane vo finále proti Taliansku na šampionáte v roku 2006.

* Uruguaju sa prvýkrát od roku 1954 podarilo vyhrať na MS základnú skupinu.

* Uruguaj zatiaľ ešte na MS 2010 nedostal gól. Čisté konto si Juhoameričania udržali v prvej fáze šampionátu aj v rokoch 1930, 1950 a 1954, no vtedy sa hralo ešte menej zápasov.

* Juhoafrická republika sa stala prvou hostiteľskou krajinou v histórii MS, ktorá nepostúpila do vyraďovacej fázy.

* Tretíkrát v histórii sa Argentíne podarilo vyhrať všetky tri zápasy v základnej skupine. Predtým to „Albicelestes“ dokázali v rokoch 1998 a 1930.

* Martín Palermo sa stal vo veku 36 rokov a 227 dní najstarším argentínskym autorom gólu na MS. Naopak, Lionel Messi je vo veku 22 rokov najmladším kapitánom Juhoameričanov na podujatí pod hlavičkou FIFA. Vo štvrtok 24. júna oslávi Messi 23. narodeniny.

* Kórejská republika sa druhýkrát v histórii dostala do vyraďovacej fázy (predtým v roku 2002). Jej päť gólov v troch dueloch v základnej skupiny je ázijským rekordom.

* Dvanásť rokov a tri dni po tom, ako zažil na MS svoju premiéru, sa Nwankwo Kanu predstavil na svojom treťom svetovom šampionáte v kariére.

* V štyroch zo šiestich zápasov na MS dostali Gréci gól v poslednej minúte. Vo všetkých troch stretnutiach na majstrovstvách sveta v roku 1994 inkasovala „Pirátska loď“ v záverečnej minúte a v utorok večer ju Martín Palermo zaskočil tiež v 89. min.