Zavraždené škandinávske turistky identifikovali, ich smrť vyšetrujú ako teroristický čin

Maroko, turistky
Telá zosnulých turistiek našli v pondelok. Ležali v odľahlom horskom regióne, zhruba 10 kilometrov od centra Imlílu - obce, ktorá je tradične počiatočným bodom túr na najvyšší vrch v severnej Afrike Džabal Tubkál.

RABAT 20. decembra (WebNoviny.sk) – Marocké úrady zatkli troch ďalších podozrivých v spojitosti s vraždami dvoch Škandinávok v pohorí Atlas. Trojicu zadržali v Marrákeši, keď sa pokúšala ujsť autobusom, uviedol hovorca národnej bezpečnosti Búbkir Sabík.

Ako uviedol pre agentúru AP, úrady vyšetrujú, či mali podozriví nejaké spojenie s terorizmom, a po ďalších nepátrajú. V Marrákeši zadržali jedného podozrivého aj v utorok, podľa marockého prokurátora mal väzby na bližšie nešpecifikovanú extrémistickú skupinu.

Turistky identifikovali

Dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen vo štvrtok potvrdil, že zavraždené turistky sú Louisa Vesterager Jespersen z Dánska a Maren Ueland z Nórska. Ako uviedol, ich vraždy považujú za „politicky motivované, a preto za teroristický čin„.

Jeho nórska kolegyňa Erna Solberg zase pripomenula, že „terorizmus nie je jediným vodidlom, ktoré v Maroku vyšetrujú“ a prípad „zdôrazňuje dôležitosť boja proti násilnému extrémizmu„. „Veríme, že marocké úrady robia všetko pre to, aby zatkli osoby zodpovedné za vraždy,“ uviedla.

Dánska bezpečnostná agentúra pre agentúru AP v stanovisku uviedla, že predbežné vyšetrovanie „podľa marockých úradov naznačuje, že vraždy môžu súvisieť s teroristickou organizáciou Islamský štát„.

Videozáznamy s podozrivými

Telá zosnulých turistiek našli v pondelok. Ležali v odľahlom horskom regióne, zhruba 10 kilometrov od centra Imlílu – obce, ktorá je tradične počiatočným bodom túr na najvyšší vrch v severnej Afrike Džabal Tubkál. Dánsko v stredu vyslalo do Maroka policajta, aby asistoval tamojším kolegom pri vyšetrovaní.

Marocké médiá informovali, že vyšetrovatelia majú videozáznamy zobrazujúce trojicu podozrivých, ako si stavajú stan neďaleko stanu obetí a po vraždách odchádzajú z oblasti. Televízia 2M na svojej webstránke zverejnila fotografie spomínaných podozrivých z autobusu. Bezpečnostní predstavitelia ich identity zatiaľ pre agentúru AP nevedeli potvrdiť.

Zabitie turistiek šokovalo Maroko, ktoré je populárnou turistickou destináciou a útoky na cudzincov sú tam mimoriadne zriedkavé. Krajina roky bojuje proti islamským extrémistom a viac ako tisíc Maročanov sa údajne pridalo k spomínanému Islamskému štátu. V sobotu je v marockom hlavnom meste Rabat naplánovaný pochod proti terorizmu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lars Lökke Rasmussen
Firmy a inštitúcie Islamský štát