Zdeno Chára a Marián Hossa si pripísali asistencie

Chára
Slovenský obranca Zdeno Chára strelil druhý gól sezóny. Foto: Ilustračné foto SITA, AP

1. Vancouver Canucks 45 28 3 14 147:110 59

2. Minnesota Wild 44 22 6 16 103:110 50

5. Anaheim Ducks 42 13 7 22 104:136 33

Pozn.: Za názvom klubu nasleduje počet odohratých zápasov, víťazstiev, prehier po predĺžení a sam. nájazdoch, prehier, skóre a počet bodov)

10. Milan Kytnár (Edmonton) 1 0 0 0 0 1 0

Pozn.: Za menom a klubom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií, kanadských bodov, plus/mínus bodov, striel a tr. minút.

Brankári:

Jaroslav Halák (St. Louis) 22 10 7 5 2,19 91,4 2

Peter Budaj (Montreal) 5 1 4 0 2,81 90,2 0

Pozn.: Odchytané zápasy, výhry, prehry, prehry po predĺžení/sam. nájazdoch, priemer inkasovaných gólov, úspešnosť zákrokov, shutouty

44. MARIÁN GÁBORÍK (NY Rangers) 41 23 11 34

Pozn.: Za menom a klubom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií a kanadských bodov.

Najlepší strelci:

1. Steven Stamkos (Tampa Bay) 29 gólov, 2. Phil Kessel (Toronto) 24, 3. MARIÁN GÁBORÍK (NY Rangers) a Milan Michálek (Ottawa) po 23, 5. Jonathan Toews (Chicago) 22, 6. James Neal (Pittsburgh) a Radim Vrbata (Phoenix) po 21, 8. Patrick Sharp (Chicago) a Matt Moulson (New York Islanders) po 20, 10. Daniel Sedin (Vancouver), Scott Hartnell (Philadelphia), Thomas Vanek (Buffalo) a Joffrey Lupul (Toronto) po 19

NEW YORK 13. januára (WEBNOVINY) – V štvrtkových stretnutiach zámorskej hokejovej NHL si štatistiky zlepšili dvaja Slováci.

Marián Hossa sa asistenciou podieľal na záverečnom góle zápasu, v ktorom si jeho Chicago poradilo na svojom ľade s Minnesotou 5:2. Naopak, kapitán Bostonu Zdeno Chára bol pri presnom zásahu „medveďov“, ktorý otvoril skóre ich duelu s Montrealom (2:1) pred vlastnými fanúšikmi. Z tria Slovákov s nomináciami na Zápas hviezd profiligy (29. januára v Ottawe) vyšiel v tento deň naprázdno iba Marián Gáborík a New York Rangers prehrali s Ottawou 0:3.

V súboji veľkých rivalov Bostonu a Montrealu tentoraz viac zaujalo zákulisie ako priamy boj na ľade. Počas stretnutia vedenie Canadiens vymenilo do Calgary Mika Cammalleriho a súboj nedohral. O výhre Bruins rozhodol v úvode tretej tretiny 15. zásahom v ročníku Milan Lucic. Boston zdolal Montreal tretíkrát v rade. „Buďme úprimní. V Montreale majú vlastné problémy. Tie výrazne ovplyvňujú ich výkony. Nie sú to dobré pocity, keď ste na dolných priečkach tabuľky,“ povedal brankár Tim Thomas.

Chicago sa po štyroch prehrách vrátilo na víťaznú vlnu a vyhralo druhýkrát v rade, keď tentoraz zdolalo Minnesotu 5:2. Tri body zaznamenal Dave Bolland (2+1). „Opäť nám začali vychádzať veci v ofenzíve, dokážeme z nášho obranného pásma veľmi rýchlo prejsť do útočného, čo je veľká výhoda,“ povedal Bolland.

V súboji slovenských obrancov Milana Jurčinu z NY Islanders a Andreja Meszároša z Philadelphie bol úspešnejší hosťujúci hráč Flyers. Philadelphii sa proti Islanders darí, štvrtková výhra 3:2 bola 26. z ostatných 28 súbojov proti tomuto súperovi. „Neviem, v čom to je, že sme proti Islanders takí úspešní. Na druhej strane sú to len čísla. Je veľmi ťažké to však vysvetliť. Hráme naplno a zápasy proti nim nám vychádzajú,“ uviedol útočník Flyers Scott Hartnell.

Brankár San Jose Antti Niemi kryl 24 striel hokejistov Winnipegu a pomohol k výhre 2:0, z ktorej sa tešil aj Michal Handzuš. Banskobystričan sa v stretnutí prezentoval jednou strelou a 62,5 % úspešnosťou na vhadzovaniach. Winnipeg prehral štyri z posledných piatich zápasov.

Séria piatich víťazných zápasov New York Rangers sa skončila a po prehre 0:3 s Ottawou prenechali hráči z Madison Square Garden prvú priečku v celej NHL Vancouveru. Brankár Senators Craig Anderson dosiahol prvý shutout sezóny a celkovo 17. v kariére 34 úspešnými zákrokmi. Marián Gáborík ho neohrozil ani raz, tretíkrát v sezóne nevyslal v zápase žiadnu priamu strelu. Ottawa vyhrala na ľade Rangers piatykrát v rade. „Anderson chytal skvele. V každej tretine mal jeden dôležitý zákrok,“ povedal tréner Ottawy Paul MacLean.

Vancouver ukončil v predĺžení po góle Daniela Sedina štvorzápasový víťazný marš St. Louis, v drese ktorého tentoraz nedostal v bránke možnosť Jaroslav Halák. Canucks majú v tabuľke 59 bodov a dominujú súťaži. Gól bol pre Daniela Sedina jubilejným 700. bodom v NHL.

Veľký duel brankárov videli diváci v Calgary. Na gól v súboji s Anaheimom sa čakalo až do predĺženia, keď Jonasa Hillera prekonal Blair Jones. Miikka Kiprusoff mal 23 zákrokov a stal sa po treťom čistom konte v ročníku prvou hviezdou duelu, v ktorom Flames dosiahli tretie víťazstvo v rade.

Výsledky štvrtkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Boston – Montreal 2:1 (1:0, 0:0, 1:1) – Zdeno Chára (Boston) 0+1

Góly: 2. Caron (Boychuk, CHÁRA), 44. Lucic (Horton, Krejčí) – 53. Y. Weber (T. Kaberle, Desharnais)

New York Islanders – Philadelphia 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)

Góly: 41. Okposo (Moulson, MacDonald), 60. Tavares (Parenteau, MacDonald) – 18. Hartnell (Jágr, Giroux), 34. Simmonds (K. Timonen), 59. Couturier (Talbot, Read)

New York Rangers – Ottawa 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Góly: 29. Spezza (C. Phillips), 54. M. Michálek (E. Karlsson, Greening), 56. Spezza (E. Karlsson)

Detroit – Phoenix 3:2 po sam. nájazdoch (1:1, 0:0, 1:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 20. Filppula (I. White), 51. Franzén (Daciuk, Cleary), rozhodujúci sam. nájazd Zetterberg – 10. R. Vrbata (Rundblad), 44. Pyatt (Chipchura)

Tampa Bay – Carolina 2:5 (1:4, 1:0, 0:1)

Góly: 15. N. Thompson, 23. Purcell (Gervais, Stamkos) – 4. T. Ruutu (E. Staal, Tlustý), 5. Tlustý (E. Staal), 16. Harrison (T. Ruutu, Faulk), 17. Tlustý (E. Staal, T. Ruutu), 54. Brent (A. Stewart, Harrison)

Nashville – Colorado 3:2 po predĺžení (0:2, 1:0, 1:0 – 1:0)

Góly: 32. Legwand (Halischuk, Bouillon), 49. S. Kosticyn (M. Fisher, Josi), 61. Legwand (S. Weber) – 7. O´Reilly, 13. Landeskog (O´Reilly, Hejduk)

St. Louis – Vancouver 2:3 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 – 0:1)

Góly: 4. Arnott (Langenbrunner, I. Cole), 27. Arnott (Pietrangelo, Fairchild) – 3. Burrows (D. Sedin, H. Sedin), 38. Burrows (Edler, Malhotra), 61. D. Sedin (H. Sedin, Edler)

Chicago – Minnesota 5:2 (1:1, 3:0, 1:1) – Marián Hossa (Chicago) 0+1

Góly: 12. Shaw (O´Donnell, Frolík), 29. Hayes (Bolland, Brunette), 30. Stalberg (Toews, Montador), 37. Bolland (Montador, Hayes), 59. Bolland (Frolík, MARIÁN HOSSA) – 7. Setoguchi (Židlický, Heatley), 49. Brodziak (Powe)

Winnipeg – San Jose 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Góly: 34. Couture (Burns), 43. Winchester (Desjardins, A. Murray)

Calgary – Anaheim 1:0 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 – 1:0)

Gól: 62. B. Jones (Giordano, Stempniak)

Los Angeles – Dallas 4:5 po sam. nájazdoch (0:2, 2:1, 2:1 – 0:0, 0:1)

Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraAntti NiemiClaude GirouxDaniel SedinHenrik SedinJaroslav HalákJason SpezzaJevgenij MalkinJoffrey LupulJonathan toewsĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMarián HossaMichal HandzušMilan JurčinaMilan KytnárPavel DaciukPeter BudajPhil KesselSteven StamkosThomas VanekTim ThomasTomáš KopeckýZdeno Chára