Zdravotná poisťovňa Union: žime dlhšie o 5 rokov!

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Union zdravotná poisťovňa pečať
Union zdravotná poisťovňa pečať Foto: Union zdravotná poisťovňa

BRATISLAVA 7. júla (WBN/PR) – Zdravotná poisťovňa Union si dáva veľký záväzok: prispieť k zvýšeniu priemernej dĺžky života na Slovensku o 5 rokov a uvádza Iniciatívu za zdravšie Slovensko. Cieľom tejto platformy nie je hovoriť v teoretickej rovine ako možno dlhšie žiť, ale systémom vlastného príkladu vo forme praktických úkonov inštruovať širokú verejnosť, ako možno žiť dlhšie o 5 rokov v strednodobom horizonte. Union zdravotná poisťovňa, ako moderná a inovatívna spoločnosť, je iniciátorom a gestorom myšlienky Môžeme žiť dlhšie až o 5 rokov (ak pre to budeme niečo robiť), pretože pokladá prevenciu a dostatočnú informovanosť o rizikách za základ plnohodnotného života. Sympatizantom Iniciatívy za zdravšie Slovensko je Slovenská nadácia srdca.

Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie prezentovanej v Ženeve koncom minulého roka, by sa mohla priemerná dĺžka života celosvetovo zvýšiť o takmer 5 rokov, keby ľudia energicky bojovali proti rozhodujúcim zdravotným rizikám. Navyše podľa oficiálnych štatistík medzinárodného porovnávania Eurostatu za rok 2008, očakávaná dĺžka života pri narodení je u mužov na Slovensku kratšia o viac ako 5 rokov v porovnaní s priemerom EÚ, u žien je očakávaná dĺžka života pri narodení kratšia o 3,5 roka.

Podstata kvalitného života spočíva v predchádzaní ochoreniam a prevencii. Vrchol rebríčka najzávažnejších chorôb patrí srdcovo-cievnym ochoreniam, vysokému krvnému tlaku, dopadom fajčenia a nadváhy a rastúci trend majú aj onkologické ochorenia. Nesprávny životný štýl má za následok vznik chronických ochorení, v prípade rakoviny ide o 71%-ný podiel, v prípade kardiovaskulárnych ochorení 82%-ný podiel a v prípade cukrovky až 91%-ný podiel. Teoretické zásady k zlepšovaniu životného štýlu ovládajú všetci, no do praktickej roviny tieto pravidlá prenášajú iba niektorí. Dôvodmi sú rýchle životné tempo, pracovný stres, nevytvorenie návykov na zdravšiu stravu a pravidelný pohyb a zanedbávanie preventívnych prehliadok. Na základe údajov Slovenskej nadácie srdca od r. 1972 je vo vývoji mortality na ischemické choroby srdca a náhle cievne mozgové príhody zaznamenaný trvalý pokles, čo znamená, že prevenciou je možné uvedené chronické ochorenia ovplyvniť.

Zdravotná poisťovňa Union sa preto rozhodla stať sa iniciátorom dlhodobej platformy, ktorou chce edukovať a aj osobným príkladom primäť širokú verejnosť k prevzatiu zodpovednosti za svoj zdravotných stav. Projekt s názvom Iniciatíva za zdravšie Slovensko, ktorého sympatizantom je Slovenská nadácia srdca, bude zastrešovať množstvo aktivít zameraných na edukáciu a prevenciu ochorení. Význam preventívnej prehliadky spočíva v tom, že sa prípadné ochorenie zachytí v počiatočnom štádiu, čím skôr sa ochorenie zachytí, tým má lepšiu liečiteľnosť, navyše pacient prostredníctvom preventívnej prehliadky dostane komplexnú správu o svojom zdravotnom stave. Podľa štatistík Union zdravotnej poisťovne využíva možnosť bezplatných preventívnych prehliadok iba 35 % poistencov.

Správca Slovenskej nadácie srdca doc. MUDr Gabriel Kamenský, CSc. konštatuje, že „hlavnými rizikovými faktormi kardiovaskulárnych ochorení sú fajčenie tabaku, zvýšený tlak krvi a hladina cholesterolu v krvi. Tieto faktory priamo súvisia s individuálnym životným štýlom, so stravovacími návykmi, ako aj s úrovňou fyzickej aktivity. Ďalšími činiteľmi sú nadmerná hmotnosť a obezita, diabetes mellitus, nadmerná konzumácia alkoholu a psychosociálny stres. Ľudia by mali poznať tieto faktory a je ich potrebné motivovať, aby ich postupne znižovali.“

Union zdravotná poisťovňa sa preto spoločne s partnermi podujala zastrešiť množstvo aktivít, ktoré majú prispieť k zvýšeniu informovanosti o civilizačných ochoreniach a vyzývať širokú verejnosť k spoluúčasti. Pôjde o sériu aktivít darovania krvi, týždňa prevencie, projektu 48 hodín bez tabaku, dňa bez áut a pod. Podstatou jednotlivých aktivít je iniciovať širokú verejnosť, poistencov, partnerov, VIP klientov, dodávateľov a aj zamestnancov Union poisťovne a Union zdravotnej poisťovne, aby napr. pri aktivite Darovanie krvi darovalo krv čo najviac darcov práve v letnom období, keď je jej nedostatok.

Ďalšou aktivitou v rámci projektu bude súťaž Zdravá firma roka, v ktorej bude odborná komisia posudzovať aktivity firiem zamerané na podporu zdravého životného štýlu zamestnancov. Pôjde o kategórie ako šport/pohyb, prevencia, ergonómia pracovného prostredia, osveta zdravého životného štýlu, účasť na vyhlásených aktoch zdravotnej poisťovne Union a finančná podpora zamestnancov v oblasti starostlivosti o zdravie zamestnancov.

Podľa slov predsedu predstavenstva Union zdravotnej poisťovne Tibora Bôrika „najdôležitejšie a zároveň aj veľkou výzvou je motivovať jednotlivca, aby zmenil svoj doterajší spôsob života a urobil niečo pre svoje zdravie. Union zdravotná poisťovňa sa už od svojho vzniku snaží svojím programom v oblasti prevencie prispieť k zvýšeniu preventívnej starostlivosti u svojich klientov a prispieť k tomu, aby poistenci Union ZP žili o 5 rokov dlhšie ako je priemerná dĺžka života vo vyspelých európskych krajinách. Našou ambíciou v rámci Iniciatívy za zdravšie Slovensko je, aby sme širokej slovenskej verejnosti poskytli návod, ako malými krokmi úplne predísť alebo zmierniť zdravotné riziká a žiť tak dlhšie.“

Union zdravotná poisťovňa teda apeluje na širokú verejnosť: rozmeňme si cieľ žiť o 5 rokov dlhšie a lepšie na viacero drobných krokov a snažme si predĺžiť si život o pár minút každý deň. Vymeňme auto za pešiu prechádzku, nahraďme cigaretu jablkom, dajme prednosť športu s priateľmi pred vysedávaním za počítačom… Telesná schránka nám slúži celý život, preto sa jej začnime odplácať svojou starostlivosťou a pozornosťou!

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Union poisťovňa