Zdravotné sestry bojovali pred parlamentom za svoje platy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekari and sestry
Protestné zhromaždenie pred Národnou radou SR za účasti členov Nových školských odborov zorganizovalo v utorok Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) – Pred budovou parlamentu bolo rušno. Prebiehalo tam protestné zhromaždenie sestier a pôrodných asistentiek.

Približne 350 účastníkov intenzívne skandovalo pred parlamentom heslá ako „V jednote je sila“, „Oklamali ste nás“ či „Chceme slušné platy“.

K davu na úvod prehovoril predseda Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Viliam Záborský.

„Prišli sme sem, aby sme vyjadrili protest s tým, ako bol náš zákon pozastavený a predtým aj pošliapaný,“ zneli prvé slová Záborského.

Ako šéf sesterských odborov uviedol, aj naďalej budú trvať na oprávnených požiadavkách. Poslancom pripomenul, že za zákon hlasovalo 141 zákonodarcov, z ktorých sú mnohí v parlamente aj dnes. „Kde majú tie sociálne istoty? Kto sa kedy z poslancov o sestry zaujímal? Kto za nimi prišiel a pýtal sa, aká je pravda?“ položil rečnícke otázky Záborský. Pokračoval, že sestry sú vystavované teroru. Zamestnávatelia sa im vraj vyhrážajú, že prídu o všetko a ich deti budú mať v škole problémy.

Prišli aj fyzioterapeuti

Mária Lévyová
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/AP

Za rečníckym pultom ho postupne striedali ďalší rečníci. Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová uviedla, že pred rokom hrdo do parlamentu doniesli štvrť milióna podpisov pod petíciu za zvýšenie platov sestier.

Pripomenula, že išlo o sedem požiadaviek, nie egoistických, pričom mnoho z nich je nedoriešených.

Počas protestného zhromaždenia rokovala v parlamente aj s ministerkou Zuzanou Zvolenskou, predsedom NR SR Pavlom Paškom a predsedom výboru pre zdravotníctvo Richardom Rašim.

„Predmetom rokovania nebolo riešenie všetkých problémov. Požiadali sme predsedu NR SR, aby sme mohli byť účastní, keď sa zákon o minimálnych mzdových nárokoch vráti do parlamentu, aby sme boli odbornými poradcami,“ uviedla Lévyová.

Od zúčastnených chceli sestry podľa Lévyovej počuť aj to, či existuje krízový scenár, ak sa rozhodnutie Ústavného súdu SR bude naťahovať. Garanciám zo strany zamestnávateľov, že platy sestrám ponechajú, neveria. „My sme mali zákon a my chceme späť zákon a za týmto si budeme stáť,“ povedala Lévyová. Sestry podľa nej žiadajú ústavný súd, aby rozhodol rýchlo a spravodlivo. Ako odkázala zúčastnenému davu protestujúcich, „Pred ústavným súdom sa ešte stretneme.“

Na pódium vystúpil aj predseda Nových školských odborov Ľudovít Sebelédi, ale aj sestry z praxe či poslanec Igor Matovič, ktorý vyzval sestry, aby nezabúdali na ostatných zdravotníckych pracovníkov a aby držali spolu.

Uviedol, že pokiaľ budú mať sestry problém so zastrašovaním, môžu sa na neho obrátiť. Sestrám sa prihovoril aj Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia. „Neviem si predstaviť, že by som tu dnes nestál. Máte našu plnú podporu,“ povedal Visolajský.

Na protest prišla aj hŕstka fyzioterapeutov odetá v zelených tričkách s transparentom „Fyzioterapeuti sú proti diskriminácii“.

Ako pre agentúru SITA uviedla Helena Farská, jedna zo skupinky týchto zdravotníckych pracovníkov, „My sme súčasťou zdravotníckych pracovníkov a je absolútne diskriminačné, ak sestry vyjdú s jedným svojím zákonom, ktorý si takto bezohľadne presadzujú. My uznávame prácu sestier, ale takisto treba uznávať aj prácu iných zdravotníckych pracovníkov,“ povedala. Ako zdôraznila, chcú jeden zákon pre zdravotníckych pracovníkov.

Žiadajú krízový scenár

Leakri and sestr
Foto: SITA/Marián Peiger

Viliam Záborský požiadal vládu a parlament o krízový scenár pre prípad, že Ústavný súd SR vyhlási zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek za protiústavný.

„Nečakajte pasívne na rozhodnutie Ústavného súdu, slovenské zdravotníctvo a pacienti potrebujú mať krízový scenár,“ povedal na utorkovom zasadnutí parlamentného zdravotníckeho výboru. Spýtal sa, či vie štát, čo bude robiť po tom, ako bude zákon o platoch sestier vyhlásený za protiústavný.

„Potrebujeme krízový scenár aj pre prípad, že budeme čakať na rozhodnutie ústavných sudcov dlhé mesiace či roky,“ uviedol Záborský.

Podľa neho je potrebné poznať scenáre, ktoré prinesú stabilitu slovenskému zdravotníctvu, kvalitnú zdravotnú starostlivosť pacientom a sociálnu istotu všetkým zdravotníckym pracovníkom. Šéf odborov sestier tiež požiadal o okamžité legislatívne opatrenia, ktoré zastavia zamestnávateľov nútiacich sestry podpisovať delené pracovné miesta a o kontrolu využitia 50-miliónovej rezervy určenej na mzdy sestier, pôrodných asistentiek a lekárov.

Zdravotnícky výbor po vystúpení Záborského prijal uznesenie o tom, že bude súčinný pri hľadaní riešenia vzniknutej situácie a podporuje požiadavky odborov sestier a pôrodných asistentiek vedúce k jej riešeniu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičMária LévyováPeter Visolajský