Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pápež
Foto: SITA/AP
24. marca 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Zeleným štvrtkom sa začína Veľkonočné trojdnie

BRATISLAVA 24. marca (WebNoviny.sk) – Dnešným Zeleným štvrtkom sa začína Veľkonočné posvätné trojdnie alebo triduum – Zelený štvrtok, Veľký piatok a Biela sobota. Všetky dni majú bohatý liturgický obsah a symboliku. Je to spoločné pomenovanie dní, v ktorých si cirkev pripomína Kristovu smrť na Veľký piatok, Krista uloženého v hrobe na Bielu sobotu a Kristovo zmŕtvychvstanie na Veľkonočnú nedeľu.

Podstatou Zeleného štvrtka je spomienka na ustanovenie Sviatosti Oltárnej i sviatosti kňazstva. Na Zelený štvrtok predpoludním biskupi slúžia sväté omše so všetkými kňazmi svojich diecéz, táto svätá omša sa nazýva Missa chrismatis. Pri omšiach posväcujú tri druhy oleja: krizmu, olej katechumenov a olej chorých. Olej je znamením sily. V liturgii sa olej používa pri krste, birmovaní, sviatosti pomazania chorých a pri vysvätení kňazov.

Pomazanie katechumenov olejom má byť znamením posily v boji so zlým duchom. Pri udeľovaní sviatosti pomazania chorých sa používa olej nemocných (Oleum infirmórum). Olej má tiež liečivé účinky – tlmí bolesť. Sviatosť pomazania chorých posilňuje chorých na duši i na tele, mierni ich bolesť a úzkosť. Krizma je olej, do ktorého sú primiešané voňavé prísady. U Izraelitov a iných vtedajších národov uvádzali kráľov do úradov tak, že ich pomazali olejom. Aj slovo Kristus pochádza z gréčtiny (Christos) a znamená Pomazaný (po hebrejsky znie toto slovo Mesiáš).

Vo štvrtok večer slávil Ježiš poslednú večeru so svojimi učeníkmi. V tento večer ustanovil dve sviatosti: kňazstva a eucharistie, resp. premenil chlieb a víno na svoje telo a krv. Súčasne takto odovzdal apoštolom kňazskú moc so slovami: “Toto robte na moju pamiatku.”

Na Zelený štvrtok sa večerná svätá omša slávi na pamiatku ustanovenia Sviatosti oltárnej, známa je tiež obradom umývania nôh 12 mužom. Obrad pochádza z čias svätého Gregora Veľkého, ktorý denne hostil 12 žobrákov. Týmto dňom, ktorý dostal svoje pomenovanie pravdepodobne podľa zelene v Getsemanskej záhrade, kde sa Ježiš Kristus modlil pred svojím zatknutím, sa začína veľkonočné trojdnie. Vo štvrtok prestávajú zvoniť zvony ako znak spoluúčasti s utrpením Krista. Ich zvuk sa ozve až na slávnostnú Glóriu na vigíliu vzkriesenia na Bielu sobotu. Po skončení omše si kresťania pripomínajú Ježiša, ako v Getsemanskej záhrade bdie v modlitbe. Apoštoli od únavy zaspali a Ježiš zostal sám. Túto udalosť symbolizuje nielen otvorený prázdny svätostánok, zhasnuté večné svetlo pred ním, ale aj obnažovanie oltárov a odnášanie všetkých predmetov z nich.

Odporúčané články

Máte už kúpený lístok? Miestenky do vlakov sa míňajú Od štvrtka majú žiaci voľno, do školy sa vracajú v stredu

Témy

Diskusia

PÁTRIČKÁRI aj keď neverím tým gebuzinám, ktoré vyznávate, tak sa vám musím poďakovať za pracovné voľná v robote, počas tých vašich orgií. aby sa poučil ako na tú zverinu,tak nech si pozrie zábery z Lvova na UA kde chceli tiež Príde zorganizovať a domáci tie buzny a lesby hnali,že nestačili do autobusov naskakovať a určite sa nestihli ani do tračkových koženkových gatiek nestihli obliecť... a zas raz gender Fero bude nožky umývať-čo keby si pre zmenu opäť Bibliu naštudoval a pohladal i v Evanieliach state o buzerantoch,pedofiloch a podobnej zverine a nielen čítal,ale sa i podla toho ten politruk v bielom i správal,lebo cesta ktorou sa... Marušic Ježiš (pokiaľ vôbec existoval) bol Židom, ako aj ľudia okolo neho. Z hľadiska židovskej tradície významnú úlohu nehral, Židia ho neuznali ako mesiáša, za ktorého ho považujú kresťania. Vlastne až v 20. storočí sa vrátil do tej svojej rodiny, keď... J57 Nech to len ostane v rovine symboliky. Žijeme v treťom tisícročí. Alebo sme sa nejakým spôsobom vrátili do stredoveku? Žeby CERN?
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...