Zemetrasenie na indonézskom ostrove Jáva si pripísalo ďalších mŕtvych, poškodilo vyše tisíc budov

Zemetrasenie na Jáve, Indonézia
Indonézski vojaci pomáhajú odstraňovať trosky domu po zemetrasení v meste Malang ostrove Jáva. Foto: SITA/AP

Sobotné zemetrasenie na indonézskom ostrove Jáva si vyžiadalo najmenej osem mŕtvych a desiatky zranených. Poškodilo viac ako tisíc budov.

Hovorca Štátnej agentúry pre zmiernenie katastrof Raditya Jati potvrdil, že poškodených je 1189 domov a 150 verejných budov, medzi ktoré patria aj školy, nemocnice či vládne kancelárie.

Svahom môže hroziť zrútenie

Geologická služba Spojených štátov (USGS) stanovila magnitúdo na 6,0. Zemetrasenie vychádzalo z hĺbky 82 kilometrov a udrelo južne od Jávy približne o 14:00 miestneho času. Otrasy cítili aj na Bali.

Úrady nevydali varovanie pred cunami, no upozornili obyvateľov, aby sa vyhýbali svahom, ktorým môže hroziť zrútenie. Padajúce skaly už zabili jednu ženu, ktorá sa viezla s manželom na motorke. Muž utrpel zranenia.

Druhé nešťastie za týždeň

Kamerové zábery zachytili obyvateľov niekoľkých miest v provincii Východná Jáva, ako v panike vybehli z obchodov a iných budov na ulicu.

Bolo to už druhé nešťastie, ktoré postihlo Indonéziu tento týždeň. Tropická cyklóna Seroja tam zabila pred niekoľkými dňami najmenej 174 ľudí a 48 je stále nezvestných.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Raditya Jati