Ženy po rakovine prsníka nafotili kalendár

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rakovina
Foto: Jana Šantavá
BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Kampaň s názvom Dôverujte liečbe, verte sama sebe má za cieľ pomôcť ženám s rakovinou prsníka a zároveň upriamiť pozornosť verejnosti na život pacientok po prekonaní ochorenia. V rámci projektu s podtitulom Rakovina prsníka veľa zmení, ale každá z nás ostáva ženou vychádza kalendár. Zapózovali preň ženy, ktoré už postihla rakovina prsníka. Tvárou celého projektu je taktiež onkologická pacientka Edita Slabejová, ktorá sa o svoj príbeh podelila s inými a v rámci kampane oslovila ďalšie ženy, aby aj ony zverejnili svoj príbeh. Ako poďakovanie za to dostali možnosť zmeniť si vizáž či účes u profesionálneho kaderníka. Fotografie zo zmeny výzoru a citáty ‚modeliek‘ zdobia práve spomínaný kalendár. Budú ho distribuovať na onkologické oddelenia, lekárom aj pacientkam, ktoré sa na rakovinu prsníka ešte liečia. Kalendár bude navyše možné prezrieť si a požiadať o bezplatné zaslanie na webovej stránke
Rakovina
Foto: Jana Šantavá

Foto: Jana Šantavá

Jedným z cieľov kampane Dôverujte liečbe, verte sama sebe je upriamiť pozornosť verejnosti na život žien po prekonaní tohto onkologického ochorenia. Aj po úspešnej liečbe má totiž vplyv na život. Okrem pravidelných lekárskych kontrol sa ženy musia vyrovnať s viacerými problémami. K tým fyzickým, ktoré ich môžu postihnúť, patrí napríklad chronická únava, zmeny pamäte a koncentrácie, opuch alebo lymfedém, zmeny v nervovom systéme, problémy v ústnej dutine a so zubami, ale aj zmeny hmotnosti a stravovacích návykov. Po protinádorovej liečbe sa môže taktiež objaviť bolesť. Medzi najčastejšie typy patrí bolesť alebo necitlivosť končatín v dôsledku poškodenia nervov, ktoré môže byť dôsledkom chemoterapie, bolesť rán a jaziev po operácii či v odstránenom prsníku, niekedy nazývaná aj fantómová bolesť.

Pacientky po liečbe často vyhľadávajú psychologickú pomoc. Ako na dnešnej tlačovej besede povedala onkopsychologička Mária Andrášiová, najčastejšie ich trápia obavy z návratu rakoviny, pričom úzkosť môže byť podľa nej „obrovská“, únava, očakávania ich samých a okolia, že hneď po vyliečení začnú fungovať tak, ako pred vypuknutím choroby, a napokon otázka zaradenia sa späť do bežného života. Práve téme návratu do života sa doteraz nevenovalo veľa pozornosti, upozornila Andrášiová. Pre pacientky je pritom v tejto fáze veľmi dôležité mať oporu v okolí a medzi ľuďmi s podobnými alebo rovnakými skúsenosťami, dodala. Niekedy sa objavia taktiež problémy v sociálnych vzťahoch.
Rakovina
Foto: Jana Šantavá

Ženy sa v prípade problémov môžu obrátiť na individuálne psychologické poradenstvo, podporné pacientske skupiny, poradne na odvykanie od fajčenia, duchovné poradenstvo či na lekárov – špecialistov na liečbu bolesti. Vďaka genetickému poradenstvu sa dozvedia, či môže byť ochorenie dedičné a či sa môže objaviť u príbuzných. Nutričné poradenstvo je zasa zamerané na to, ako po vyliečení pribrať a neskôr si zachovať správnu hmotnosť. V partnerskej poradni sa naučia hovoriť o chorobe s partnerom či vyriešiť problémy v intímnom živote, ktoré má zhruba polovica žien po liečbe.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať