Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Amazonky ilustracne.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: OZ Amazonky
9. 05. 2018 11:55 Zdravý život od Webnoviny.skSITA Diskusia

Ženy s metastatickou rakovinou prsníka si zaslúžia kvalitnú zdravotnú starostlivosť

BRATISLAVA 9. mája 2018 (WBN/PR) – Občianske združenie Amazonky spustilo na každoročnom stretnutí svojich členiek kampaň STOJÍM ZA TO zameranú na ženy s metastatickou rakovinou prsníka. Cieľom kampane je upozorniť verejnosť, že aj napriek pokročilej forme ochorenia dokážu tieto ženy v mnohých prípadoch žiť život kvalitne a plnohodnotne.

Zlet Amazoniek sa koná každoročne 8. mája v Bratislave a stretávajú sa na ňom pacientky s rakovinou prsníka z celého Slovenska. Práve rakovina prsníka je  najčastejšie nádorové ochorenie u žien na Slovensku. Ročne je diagnostikovaných okolo 3 300 pacientok s rakovinou prsníka[1], z toho 5-6% priamo v pokročilom štádiu s metastázami[2]. U 30% pacientok sa ochorenie do tohto štádia časom rozvinie[3]. „Veľmi dôležité sú všetky aktivity smerujúce k prevencii a skorej diagnostike tohto ochorenia. Rovnako dôležité je však vedieť, že medzi nami sú aj ženy, ktorých ochorenie je práve v pokročilom štádiu a och ich osudoch častokrát ani netušíme“ hovorí Eva Bacigalová, predsedníčka OZ Amazonky.

Táto najťažšia forma rakoviny prsníka sa dnes nedá vyliečiť. Zhoršovanie, resp. progres ochorenia, sa však dá vďaka liečbe oddialiť.  OZ Amazonky sa bude preto v rámci kampane STOJÍM ZA TO stretávať s kľúčovými osobnosťami v slovenskom zdravotníctve a na túto problematiku upozorňovať. Ako prvé prebehlo stretnutie s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou a štátnym tajomníkom Stanislavom Špánikom, ktorí vyjadrili svoju podporu pre to, aby tieto ženy mali k dispozícii kvalitnú a modernú zdravotnú starostlivosť.

Cieľom kampane STOJÍM ZA TO je tak ukázať, že aj ženy s metastatickou rakovinou prsníka dokážu žiť naďalej plnohodnotne a tešiť sa zo života, svojich obľúbených aktivít aj svojich blízkych. Ukazujú to aj príklady skutočných Amazoniek. „Ja sa teším zo všetkých svojich aktivít, rodiny, dovoleniek a priateľstiev. Najradšej v lete plávam na jazere pri svojom dome“ hovorí jedna z predstaviteliek kampane, Danka Kičinová, ktorá bola diagnostikovaná na metastatický karcinóm prsníka na začiatku roku 2015. Jej video vizitka, ako aj vizitky ďalších žien s podobným osudom, sú dostupné na www.stojimzato.sk.

Pomôcť však môže každý. Súčasťou kampane STOJÍM ZA TO je aj crowdfundingová kampaň na známom portáli StartLab, ktorej cieľom je vyzbierať finančné prostriedky na aktivity OZ Amazonky. Vyzbierané prostriedky sa použijú na zaplatenie sociálno-právnej poradkyne, ktorá bude k dispozícii pacientkam bojujúcim s týmto ochorením a bude im pomáhať riešiť praktické problémy spojené s ochorením.

O OZ Amazonky:

Vzniklo v roku 2013 v Bratislave, dnes pôsobí na celom Slovensku. OZ Amazonky organizuje činnosť členiek, zabezpečuje aktivity pre zlepšenie ich fyzickej a psychickej kondície. Stmeľujeme ich, vytvárame nové priateľstvá a poskytujeme tak veľmi dôležitú podporu a spolupatričnosť. Pre pacientky a ich rodinných príslušníkov Amazonky dlhodobo zabezpečujú psychologickú pomoc, cvičenie s osobným trénerom, lymfatické masáže alebo diskusie s odborníkmi na rôzne témy.

[1] Ondrušová, M., Pšenková, M., Suchanský, M.: Vybrané epidemiologické aspekty karcinómu prsníka. Bratislava, Pharm-In 2016
[2] Allemani C, et al. Breast cancer survival in the US and Europe: a CONCORD high-resolution study. Int J Cancer 2013;132:1170-1181
[3] O’Shaughnessy I. Extending survival with chemotherapy in metastatic breast cancer. The Oncologist 2005;10:20-29

Zdroj: OZ Amazonky

 

Odporúčané články

Štatistiky rakoviny sú alarmujúce, Slovákov podľa VšZP trápi najmä druhý najčastejší typ Ministerstvo zdravotníctva spúšťa skríningové programy, majú pomôcť odhaliť rakovinu včas

Neprehliadnite

Ak Pellegrini považuje predčasné voľby za jediné riešenie, SNS ho podporí Balené vody si kúpilo až 96 percent domácností na Slovensku. Koľko eur sme minuli na ich nákup? Kuzminová si pri víťazstve v stíhačke splnila ďalší sen, prvýkrát v kariére trafila všetky terče Nemecká polícia zadržala desať ľudí, plánovali teroristický útok Čaputová a Šefčovič sa v otázke finančnej pomoci od USA zhodli, rozdeľuje ich voľba ústavných sudcov Video: Peter Sagan opäť bojoval o triumf na najdlhšej klasike Miláno – San Remo (aktualizované) Byt v trebišovskom paneláku zachvátil požiar, o život prišlo 15-mesačné dieťa Mayová možno nedá dohodu o brexite na schválenie do parlamentu, problémom je nedostatočná podpora

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Zdravý život

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.