Ženy sa mužom platovo nevyrovnali, zarobili menej

ženy_muži_kancelária
Foto: aviva.com

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Ženy na Slovensku vlani zarábali o 21 percent menej ako muži.

Aj na rovnakej pozícii zarobí žena v priemere o sedem percent menej ako muž, vyplýva z online prieskumu portálu Platy.sk spoločnosti Profesia.

Rozdiel medzi platmi mužov a žien je okrem iného spôsobený aj výberom pozícií, na ktorých ľudia pracujú. Muži majú často väčšie zastúpenie na pozíciách, kde sú priemerné platy vyššie, čo zvyšuje rozdiel v zárobkoch, informuje Platy.sk.

Platové rozdiely medzi pohlaviami, aj keď menšie, však pretrvávajú aj pri porovnaní platov na tých istých pozíciách. Priemerný hrubý mesačný plat mužov bol 948 eur a ženy zarábali priemerne 749 eur.

Vekom sa rozdiely zväčšujú

O viac ako pätinu zarobia muži viac ako ženy už hneď pri vstupe na pracovný trh v 17 až 24 rokoch. S pribúdajúcim vekom sa rozdiely medzi ich ohodnotením zväčšujú a najväčší rozdiel medzi zárobkami je vo veku od 35 do 44 rokov.

Peniaze, euro
Foto: SITA/Marián Peiger

Najvýraznejší rozdiel medzi platmi mužov a žien je na pozíciách prevádzkový manažér – 27 percent, kuchár – 25 percent a privátny bankár – 20 percent. Podstatne menej ako muži zarábajú ženy aj na pracovných pozíciách hlavný účtovník, montážny a databázový analytik.

Ženy nebývajú vodičmi, muži laborantmi

Do online prieskumu sa ročne zapojí viac ako stotisíc ľudí a porovnávajú si platy na viac ako 500 pozíciách. Na niektorých pozíciách si platy porovnávali len muži, ako napríklad na pozícii vodiča, kde to bolo takmer 900 mužov.

Necelých šesťsto žien si zase porovnalo svoj plat s kolegyňami na pozícii sekretárka v administratíve.

Žiadna zo žien, ktoré sa zapojili do prieskumu Platy.sk, nevyplnila, že by pracovala na pozícii vodič, vodič kamiónu alebo systémový administrátor v informačných technológiách. Muži sa zase neobjavili pri pozíciách sekretárka, farmaceutický laborant či učiteľ materskej školy.

O prieskume informovala Marcela Glevická zo spoločnosti Profesia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom