Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza
13. novembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(6)

Žiaci sa často neučia o novembri ’89, učiteľom neostáva čas

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Hoci učebné osnovy tému novembra 1989 obsahujú, učiteľom dejepisu v základných a stredných školách často na preberanie najnovších dejín nezostáva v rámci dotácie predmetu čas.

Pre agentúru SITA to pri príležitosti 25. výročia novembra ’89 uviedla Lenka Abaffyová z Oddelenia najnovších dejín Slovenskej akadémie vied (SAV). “Učebné osnovy dejepisu záväzne zahŕňajú udalosti roka 1989 v základných školách, gymnáziách, stredných odborných školách a učilištiach,” poznamenala.

Obrazom: November ’89 priniesol na Slovensko demokraciu

Do vyučovania vstupujú aj žiaci

Téma novembra je prítomná v učebniciach, venuje sa jej samostatná kapitola, respektíve podkapitola. To, do akej miery sa udalostiam novembra 1989 venuje pozornosť vo vyučovacej praxi, by však mali podľa Abaffyovej posúdiť predovšetkým samotní učitelia. V minulosti boli autori učebníc tí, ktorí do veľkej miery rozhodovali o obsahu vyučovacích hodín, pripomenula. No dnes je podľa jej slov ilúziou si myslieť, že učebnice sú jediným materiálom, s ktorým sa v školách pracuje.

“Učitelia siahajú po najrozličnejších zdrojoch a v oveľa väčšej miere sa podieľajú na výbere textov či iných vizuálnych materiálov, s ktorými na hodinách pracujú,” vysvetlila Abaffyová. Ako pokračovala, navyše do vyučovania často vstupujú aj samotní žiaci či študenti. Keďže učitelia majú skončenú pedagogickú vysokú školu, možno predpokladať, že sú schopní kriticky zhodnotiť materiály, ktoré používajú. “Preto treba takúto decentralizáciu vzdelávacieho procesu vítať,” uviedla.

Na portáli pre učiteľov sú desiatky materiálov

Úloha historikov vo vyučovaní podľa jej názoru nie je len o jednom výklade dejín, ktoré by učitelia mali ďalej prednášať svojim žiakom. “Zmysluplnejšia je ponuka alternatívnych pracovných materiálov získaných výskumom, z ktorých by si učitelia mohli vybrať pri tvorbe obsahu, a to na základe svojich individuálnych potrieb a časových možností,” poznamenala Lenka Abaffyová z Oddelenia najnovších dejín SAV.

O tom, že o takéto materiály je záujem, svedčí podľa nej i to, že na portáli Zborovňa.sk, ktorý je portálom pedagógov, existujú k téme nežnej revolúcie desiatky súborov vytvorených a zdieľaných učiteľmi. “Prostredníctvom textov zameraných na rôzne aspekty revolúcie možno poukázať na to, že dejiny, a teda aj udalosti novembra 1989, sú dobrodružnejšie, aktuálnejšie a rôznorodejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať,” uzavrela pre agentúru SITA.

Odporúčané články

V Bratislave stále chýba centrálny pamätník k novembru ’89 Ľudia sa po ’89 boja jeden druhého, tvrdí herec Jožo Stražan

Témy

Diskusia

klasik pc REklasik pc včera 21.24-a ty RE tu čo robiš ?mesiace tu pišeš blbosti .uz mas deku na zimu aby si nezamrzol nedavno si sa stazoval ,ze v zime doma mrzneš. REklasik pc dnes 18:28 A preto si tu veselo vypisuješ! klasik pc Cas by sa nasiel len radsej niekto v 1989 rozhodol o zločinoch komunizmu nehovorit,neučit atd.zide s oči zide z mysle.Hamba biedu ako biedu ale majetková diferenciácia je tradičná a najviac rozšírwná delenie spoločnosti podľa straníckej legitinácie vyhovovalo najmä aparátnikom. Učenie dejepisu v sebe skríva veľke riziká lebo dejepis je deformovaná história podľa vládnej garnitúri čo je momentálne u vesla. zbytočnosť Načo sa budú učiť o r, 1989. Keď budú starší a samostatní, sami na to prídu, akú biedu priniesol tento rok.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

Byvanie je hra

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...