Žiaci sa môžu vzdelávať o samosprávach, učiteľom pomôže web

Skola
Foto: flickr.com

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Učitelia môžu na webe nájsť materiály k tomu, ako vzdelávať svojich žiakov vo fungovaní samosprávy, v tom, aké má kompetencie, ale aj aké majú oni samotní práva ako obyvatelia daného mesta či obce. Pripravené osnovy pre osem vyučovacích hodín sú určené najmä pre stredoškolákov.

„Cieľom je vzdelávanie mladých ľudí, ktorí sú na stredných školách a postupne sa z nich stávajú voliči, postupne sa z nich stávajú aktívni občania v ich komunite a snažíme sa ich podporovať v tom, aby si uvedomovali, aké majú možnosti,“ uviedol na utorkovej tlačovej konferencii Ctibor Košťál z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI), ktorý spustil projekt Samospráva sa neriadi sama.

Žiaci lepšie porozumeli aj komunálnym voľbám

Projekt najprv pilotne prebiehal na ôsmich stredných školách v rôznych kútoch Slovenska a zapojilo sa doň 208 študentov. Ako hovorí manažér projektu Jakub Kmeť, so stredoškolákmi navštívili zasadnutie mestského zastupiteľstva či vedenie mesta, kde sa mohli mladí pýtať na problémy vo svojom meste a na hodinách ich hravou formou vzdelávali v tom, ako na úrovni samosprávy funguje deľba práce.

Počas desiatich vyučovacích hodín sa študenti oboznámili s kompetenciami samosprávy, lepšie porozumeli komunálnym voľbám či infozákonu a dozvedeli sa aj to, ako sa môžu ako občania do diania vo svojom meste zapojiť. Hodiny prebiehali zábavnou formou s využitím rôznych aktivít, ktoré pomohli stredoškolákom problematiku pochopiť. Daný model vyučovania o samospráve si teda najprv Inštitút SGI vyskúšal na ôsmich školách a ďalším učiteľom teraz ponúka možnosť, aby si ho osvojili.

„Zistili sme, že toho priestoru, ktorý sa tomu venuje v školách, je veľmi málo. Mnohokrát je tiež ten samotný obsah podávaný formálnou a skôr faktografickou cestou, a preto sme ho pripravili interaktívnou a hravou formou,“ dodáva projektový manažér.

Odkazprestarostu samosprava
Foto: Vzdelavanie.odkazprestarostu.sk

Študenti boli z možností prekvapení

Podľa jeho slov boli niektorí študenti prekvapení z toho, ako môžu rôznymi spôsobmi ovplyvniť dianie v ich meste, napríklad pripomienkovaním pripravovaného všeobecne záväzného nariadenia. „Najmä teraz pred komunálnymi voľbami je dôležité, aby ľudia mysleli kriticky, čo sme sa snažili naučiť stredoškolákov aj v rámci tohto projektu,“ dodáva Košťál. V rámci projektu tiež osem zapojených škôl získalo od inštitútu príspevok na to, aby si mohli zveľadiť niektoré z verejných priestranstiev v ich meste.

Učitelia materiály nájdu na internetovej stránke Vzdelavanie.odkazprestarostu.sk a môžu si ich bezplatne stiahnuť. Na stránka nájdu pedagógovia aj návod, ako hodiny viesť a aké aktivity pre študentov pripraviť, stránka obsahuje napríklad aj kvízové otázky a tipy na eseje či malé projekty, na ktorých môžu stredoškoláci pracovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom