Žilina na čele tabuľky, DAC fanúšikovia za plotom

Futbal
Brankár Nitry Lukáš Hroššo sleduje loptu, ktorá tesne minula jeho bránku v zápase 11. kola futbalovej Corgoň ligy medzi 1. FC Tatran Prešov a FC Nitra. Prešov, 2. október 2010. Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí 11. kola Corgoň ligy.

VÝSLEDKY:

FC Spartak Trnava – MFK Ružomberok 2:0 (1:0)

FK DAC 1904 Dunajská Streda – ŠK Slovan Bratislava 2:1 (0:0)

FK Senica – FC ViOn Zlaté Moravce 0:1 (0:0)

1. FC Tatran Prešov – FC Nitra 1:2 (1:1)

MFK Košice – MŠK Žilina 0:4 (0:2)

Góly: 20. Koro Kone, 57. Machovec, ŽK: 30. Ľ. Bernáth – 28. Bielák, 81. A. Sloboda, rozhodovali: Chmura – E. Weiss, Mókoš, 4268 divákov

Trnava: M. Raška – P. Čarnota, Diallo, Gross, Machovec – R. Procházka, Kaščák, Čorič (90.+ Mikovič), Bicák – Koro Kone (88. Coimbra), Ľ. Bernáth (87. Wellington)

Ružomberok: P. Penksa – Gallo, J. Maslo, Kostelný, P. Maslo – Bielák (74. Hoferica) – Ďubek (70. Š. Pekár), A. Sloboda, Sivčevič (81. Pilár), J. Chovanec – Kroupa

V súboji tabuľkových susedov sa k zakončeniu dostal už v 3. min Bernáth, ktorý vyskúšal pozornosť brankára Penksu. V 12. min mali domáci dobrú príležitosť otvoriť skóre, no strelu Koneho brankár hostí vyrazil a následná dorážka Bicáka išla vedľa. V 16. min kryl Raška prvú strelu hostí z kopačky Sivčeviča. V 20. min sa diváci dočkali gólu, keď prudký center Koneho sa obtrel o J. Masla a skončil za chrbtom brankára Penksu.

Tesne pred uplynutím polhodiny ružomberský gólman včasným vybehnutím zabránil skórovať Konemu. V 32. min sa ocitol opäť aktívny útočník z Pobrežia Slonoviny sám pred hosťujúcim gólmanom, ale zblízka mieril len do neho. V poslednej minúte prvého dejstva zahrávali hostia priamy kop, avšak strela J. Masla išla tesne nad trnavskú svätyňu.

Do druhého polčasu nastúpili domáci so snahou zvýšiť svoje vedenie a hneď v prvých šiestich minútach mali tri sľubné šance, no bez gólového efektu. Zvýšiť sa Spartaku podarilo v 57. min, keď po centri Bicáka z pravej strany získal loptu Čorič, ideálne uvoľnil Machovca a ten prízemnou strelou prestrelil Penksu.

V 66. min lopta Grossa už smerovala do prázdnej bránky, ale Kostelný ju stačil včas odvrátiť. Domáci v ďalšom priebehu ovládli hru, chvíľami predvádzali oku lahodiace akcie. Hostia sa pokúšali o kontry, ale Trnavčania ich pred šestnástkou včas odzbrojovali a k zakončeniu nepustili. V závere mohol ešte pridať tretí gól striedajúci Wellington, ale vystrelil priamo na brankára a tak zostalo pri konečnom výsledku 2:0.

Dušan Radolský (tréner Trnavy): „Som rád, že sme sa prezentovali kvalitným výkonom a už v prvom polčase sme svojou hrou vzbudili u súpera rešpekt. Dali sme aj gól, ale zo šancí, ktoré sme nepremenili, musíme dosiahnuť viac gólov. Proti inému protivníkovi by sa nám to mohlo vypomstiť. S výkonom svojich zverencov som spokojný a takouto hrou môžeme potešiť aj divákov.“

Ladislav Jurkemik (tréner Ružomberka): „Proti kvalitnému súperovi, akým je Trnava, bolo treba zopakovať výkon z domáceho zápasu proti Senici. Žiaľ, mojim hráčom sa to dnes nepodarilo. Súper bol agresívnejší a zaslúžene zvíťazil.“

Góly: 69. Hrabáč, 84. Michal Gašparík – 64. Halenár (z 11 m), ŽK: 25. Matůš, 58. Halimi, 64. Struhár, 73. Z. Harsányi – 29. Grendel, 33. F. Kiss, 78. Božič, rozhodovali: Kráľovič – Brendza, Benko, hralo sa bez divákov

Dunajská Streda: P. Kováč – Boya, Struhár, Hrabáč, R. Konečný (70. I. Obert) – Helísek, Hílek, Halimi (90. Marcin), Michal Gašparík – Matůš, Z. Harsányi (79. M. Filo ml.)

Slovan: Putnocký – Božič (86. Štepanovský), Dobrotka, Saláta, Bagayoko – Guédé – Grendel, F. Kiss (76. Králík), Žofčák (76. Had) – Šebo, Halenár

V mĺkvej atmosfére prázdnych tribún sa hral živý futbal. Slovan mal miernu prevahu, ale domáci hrozili rýchlymi kontrami. V 7. min Halimiho center podbehol Putnocký, ale Dobrotka nepustil Matůša do zakončenia. V 15. min mal gól na hlave Saláta, ktorého pokus po Žofčákovom rohu letel tesne nad brvno. Vzápätí Grendelovu štipľavú strelu spred šestnástky skrotil Kováč.

V 19. min to z diaľky skúšal Guédé, jeho tvrdá strela do stredu opäť našla pripraveného Kováča. V 24. min zahrával roh domáci Gašparík, delovku Hrabáča spoza šestnástky vyrazil Putnocký spod brvna. Následný roh tesne minul Struhár. V 27. min Helísek unikol po pravom krídle a jeho strelu z ostrého uhla vytlačil gólman Slovana na roh. V 37. min stečovala domáca obrana Grendelov pokus o milimetre nad brvno.

Tesne pred odchodom do kabín vnikol do pokutového územia DAC Guédé, no tvrdou prízemnou strelou nenamieril presne.

V druhom polčase sa hralo viac na polovici domácich, ale častejšie „horelo“ pred bránkou Slovana po nebezpečných protiútokoch DAC. Vo svojom živle bol najmä Gašparík. Po jeho úniku nedočiahol na loptu Matůš a ani voľný Helísek. Slovan sa ujal vedenia v 64. min. Božičovu prízemnú strelu Kováč neudržal, na vyrazenú loptu vyštartoval Šebo, stiahol ho však Struhár a nariadenú penaltu s istotou premenil Halenár.

O päť minút bolo vyrovnané, keď Gašparíkov roh nadvihol Struhár a nabiehajúci Hrabáč hlavičkou prekonal Putnockého – 1:1. Na druhej strane strela Halenára lízala brvno a vzápätí sa vyznamenal Kováč, ktorý najskôr vychytal Žofčáka a následne zmaril aj Kissovu dorážku. V 78. min mohli ísť domáci do vedenia, ale Matůš z päťky prekopol bránku. O dve minúty sa pekne uvoľnil Grendel, ale jeho strelu smerujúcu do dunejskostredskej svätyne Bagayoko v snahe dokopnúť loptu za čiaru nepochopiteľne poslal vedľa.

V 84. min vrátil center Matůš hlavou nabiehajúcemu Gašparíkovi, ktorý spoza šestnástky pravačkou prestrelil hosťujúceho gólmana – 2:1. V 88. min mohol hostí definitívne doraziť Halimi, ale Gašparíkov center úplne voľný v šestnástke poslal nad. V závere skúšal vyrovnať Halenár a v nadstavenom čase mal gól na kopačke Šebo.

Na Žitnom ostrove predsa len zaregistrovali aj škvrnu po spomenutom futbalovom dueli. „Pred ani počas stretnutia sme nezaznamenali žiadne výtržnosti, ale po jeho skončení sme museli zasahovať proti fanúšikom, ktorí hádzali cez plot fľaše. Pre neuposlúchnutie výzvy verejného činiteľa sme odviedli jedného domáceho fanúšika, riešený bude v priestupkovom konaní,“ vyjadril sa k sobotňajším udalostiam v okolí dunajskostredského štadióna riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) v Dunajskej Strede Peter Both.

V deň zápasu bolo v pohotovosti 110 príslušníkov policajného zboru, okrem spomenutého incidentu však nemuseli zasahovať. Priaznivci FK DAC sa po skončení víťazného stretnutia so Slovanom presunuli pred hlavný vchod, kde spoločne s hráčmi oslávili víťazstvo. Oslavné chorály sa však striedali aj so „skandovačkami“ proti vedeniu klubu, ktorému dávajú za vinu, že nemohli naživo sledovať očakávaný súboj s odvekým bratislavským rivalom. Zapálili aj zopár svetlíc, ale do areálu štadióna ich „kukláči“ nevpustili, a tak sa dav po necelej hodine rozišiel.

Dunajskostredskí fanúšikovia preukázali zmysel pre „čierny humor“ už v predvečer zápasu, keď neznáma skupina uzamkla zámkami všetky brány štadióna. Funkcionári DAC sa tak v sobotu dostali na štadión až po ich odstránení zámočníkom.

Mikuláš Radványi (tréner Dunajskej Stredy): „Som veľmi spokojný a hrdý na svojich hráčov. Napriek udalostiam počas celého týždňa, ktoré vplývali na našu koncentráciu a prípravu, sme odohrali dobrý zápas, veď Slovan je sám osebe motiváciou. Hostia mali síce viac z hry, ale my sme viedli nebezpečné kontry. Som rád, že sme dokázali skórovať zo štandardnej situácie. Dokázali sme, že nás už nikto nemôže podceniť. Víťazstvo venujem svojmu bývalému zverencovi Dávidovi Kosárovi, ktorý tragicky zahynul minulý týždeň.“

Jozef Jankech (tréner Slovana): „Zápas sa mi hodnotí zle. Nedokázali sme zopakovať výkony z predchádzajúcich zápasov. Hrali sme vlažne, niektorí hráči súpera podcenili a z ich výkonu som sklamaný. Predovšetkým v druhej časti prvého polčasu sme nechali súpera hrať a hoci v závere sme mali prevahu, šance sme si nevytvorili. V druhom dejstve to bolo lepšie, aj sme dali gól, ale po našej veľkej chybe sme o náskok rýchlo prišli.“

Gól: 66. Stojanovič, ŽK: 88. Komárek – 51. M. Babic, rozhodovali: Olšiak – Slyško, D. Hrčka, 2241 divákov

Senica: Bolek – Merzič, R. Pillár, J. Gajdošík (69. Komárek), Lukšík – Križko – Jaroslav Diviš, Wijlaars, Belák, Szegedi (56. Piroska) – Faldyna (46. O. Smetana)

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, M. Pavlovič, Pavol Majerník, A. Candrák – Náther – Stojanovič, M. Babic, Kuračka, R. Tomko – Pavelka

Prvý polčas sa odohrával prevažne medzi šestnástkami, pričom futbalovejším tímom boli hostia zo Zlatých Moraviec. Na prejave domácich Seničanov bolo vidieť absenciu dvoch stredových hráčov Strnada a Kóňu, ale nováčik sa nedostal k nebezpečnejšiemu ohrozeniu bránky Záhorákov.

Tí mohli ísť do vedenia v 16. min, keď sa po priamom kope dostal v pokutovom území k lopte Szegedi, z dobrej pozície však prestrelil. Rovnaký hráč to skúšal aj v 32. min, jeho technickú strelu spoza „veľkého vápna“ však Kuciak bez vážnejších problémov kryl.

Druhé dejstvo prinieslo oveľa viac vzruchu, ale aj kúskovania hry najmä pre časté ošetrovania. V 48. min hosťujúci Náther mieril vedľa ľavej žrde. ViOn mohol ísť do vedenia aj v 60. min, ale po peknej akcii Tomka zahodil „tutovku“ Pavelka. O šesť minút neskôr prišiel napokon jediný gól stretnutia, keď Stojanovič krásnou strelou zo strednej vzdialenosti vymietol „pavučinu“ v pravom rohu Bolekovej bránky. Po štyroch minútach mohli Zlaté Moravce dokonca viesť už o 2 góly, ale pokus Pavloviča z dobrej pozície gólman Senice vyrazil.

V záverečných dvadsiatich minútach si domáci vytvorili tlak: Divišovu strelu v 72. min odvracala obrana hostí z bránkovej čiary a v 76. min Belák šikovne vysunul Smetanu, ktorý však nevolil ponúkajúcu sa spätnú prihrávku a sám zakončil veľmi nepresne. V 78. min Senica predsa len dala gól Divišom, ale rozhodca Olšiak ho neuznal, keď videl útočný faul. Záhoráci prvý raz v tejto sezóne doma nebodovali.

Naopak, Zlaté Moravce premiérovo v ročníku 2010/2011 triumfovali na súperovom trávniku.

Stanislav Griga (tréner Senice): „Gratulujem súperovi k víťazstvu. Na nováčika hrá pekný kombinačný futbal založený na dobrých individuálnych výkonoch. V prvom polčase sme prejavili priveľký rešpekt, druhé dejstvo prinieslo oveľa lepší futbal. My sme v ňom zjednodušili našu hru a moji zverenci nemusia mať za výkon v tomto dejstve sklonené hlavy. Vytvorili sme si tlak, Zlaté Moravce zase mali nebezpečné kontry.“

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „Vedeli sme, že Seničania majú veľmi dobrý fyzický fond, na čo sme sa zodpovedne pripravili. Prvý polčas nepriniesol prakticky žiadne šance, brankári mohli ísť na dovolenku. Po zmene strán sa hral oveľa atraktívnejší futbal. Naša séria bez prehry trvá a skúsime ju čo najviac predĺžiť.“

Góly: 20. Belejík – 9. R. Sloboda, 56. Mikuš, ŽK: 25. Piter-Bučko, 62. P. Petráš, 90.+ Farbák – 49. Igor Kotora, 80. L. Hroššo, 83. Matej Král, 90. + Štetina, rozhodovali: Matúš – Chládek, Bóllo, 1385 divákov

Prešov: Jakub Diviš – P. Petráš, Farbák, Bašista, Kica (81. R. Števko) – Papaj, Piter-Bučko, M. Baran (61. Macko), Vršajevič – Belejík, P. Katona (72. Z. Bognár)

Nitra: L. Hroššo – Igor Kotora, Martin Tóth, M. Kolmokov, M. Áč – R. Sloboda, I. Hodúr (61. Šimončič), Štetina, Ján Leško (81. Matej Král) – Mikuš (90. M. Košút), R. Valenta

Tatran si po prehre v Banskej Bystrici chcel doma napraviť reputáciu, ale úvod zápasu tomu nenasvedčoval. Šarišania po deviatich minútach prehrávali 0:1, keď centrovanú loptu poslal hlavou do siete Sloboda. Nitrania boli futbalovejší a lepšie kombinovali. Tatran sa osmelil až po štvrťhodine, keď Papajova bomba z 30 m letela tesne nad Hroššovu bránku. V 20. min si diváci zakričali gól, keď sa v päťke presadil Belejík – 1:1.

Tatran sa začal viac tlačiť do šestnástky Nitry, ale chýbala tomu finálna prihrávka. Nitrania taktiež podkurovali obrane Prešova, ale jej nebezpečné brejky končili ešte pred šestnástkou Tatrana. Ku koncu I. polčasu sa hra trochu zrýchlila na oboch stranách a útoky sa prelievali z jednej strany na druhú, ale bez gólového efektu. Vyrovnaný prvý polčas sa skončil remízou – 1:1.

Druhé dejstvo začal Tatran lepšie a hneď v jeho úvode mal gól na kopačke agilný Vršajevič, ale jeho strelu chytil brankár hostí Hroššo. V 48. min Farbákova hlavička letela mimo nitrianskej svätyne a v 52. min už diváci kričali gól, keď Bučkova delovka z 25 m skončila na brvne hostí. Nedáš – dostaneš sa potvrdilo už o štyri minúty, keď Mikuš obišiel aj brankára Jakuba Diviša a vsietil druhý gól Nitry – 1:2.

Tatran mohol vyrovnať v 69. min, keď po Papajovom centri hlavičkoval Peter Bašista tesne vedľa nitrianskej bránky a v 78. min Piter-Bučko z päťky prestrelil. Nitra stále produkovala nebezpečné útoky a obrana domácich musela byť stále v pohotovosti. V záverečných minútach hral Tatran vabank, ale na výsledku sa už nič nezmenilo a Nitra si zo Šariša odváža tri body za víťazstvo

Ladislav Pecko (tréner Prešova): „Tento zápas bol pre nás lekciou z efektivity a naivity.“

Ivan Galád (tréner Nitry): „Chlapci veľmi chceli dnes zabodovať. Je to mladé mužstvo, ktoré potrebuje takéto zápasy.“

Góly: 26. Ceesay, 41. T. Majtán, 54. Vladavič, 90. Pečalka, ŽK: 28. I. Djokovič, 86. R. Cicman (obaja Košice), rozhodovali: Vnuk – T. Somoláni, Kubačka, bez divákov

Košice: Tofiloski – Kolbas, Šinglár, I. Djokovič, R. Cicman – T. Dobias, U. Matič (72. Karaš) – Milinkovič (59. Viazanko), Pavol Jurčo, Juhar – Škutka

Žilina: Dúbravka – S. Angelovič, Pečalka, Šourek, Leitner – Gergel (81. P. Poliaček), R. Jež, Zošák (87. P. Šimko), Vladavič – Ceesay, T. Majtán (71. M. Vyskočil)

V komornej atmosfére začali obe mužstvá opatrne, hoci opticky mali viac z hry Žilinčania. Prvú vážnejšiu šancu však mali domáci, keď po Cicmanovom centri Škutka z prvej mieril vedľa. Obe mužstvá pozorne bránili a veľa vzruchu pred bránkami nebolo. V 26. min však Angelovičov center Tofiloski vyrazil len za päťku, kde sa k lopte dostal Ceesay a pohodlne otvoril skóre. Po polhodine hry Zošákovu strelu z 30 m musel Tofiloski na dvakrát kryť. V 41. min si Angelovič zopakoval gólový center, tentoraz ho aj s kusiskom šťastia zúročil T. Majtán a zvýšil na 2:0 pre hostí.

Po zmene strán začali aktívnejšie Košičania. Pridali na pohybe a keď sa už zdalo, že môžu hrať so Žilinčania vyrovnanú partiu, prišla 54. min a po prečíslení Vladavič do prázdnej bránky strelil tretí gól hostí. Od tohto momentu bolo o víťazovi rozhodnuté.

Žilinčania prakticky po každom brejku do otvorenej obrany hrozili gólom. V 66. min obišiel Majtán aj Tofiloského, no trafil iba bočnú sieť. Jedinú šancu Košíc mal v 68. min po Kolbasovom centri Škutka, ale Dúbravka kryl jeho hlavičku. V 90. min hostia zahrávali roh, na ktorý si nabehol Pečalka a strelou z 30 m spečatil zaslúžené víťazstvo favorita.

Štefan Tarkovič (tréner Košíc): „Žilina dominovala v zápase najmä vďaka tomu, že vyhrávala osobné súboje v dôležitých priestoroch. My sme mali náznaky útočných akcií, no nedokázali sme ich vo finálnej fáze dotiahnuť. V tom bol diametrálny rozdiel medzi oboma mužstvami.“

Pavel Hapal (tréner Žiliny): „Som spokojný s výsledkom i výkonom. Počas celého zápasu pôsobili hráči koncentrovane a hrali agresívne. Vypracovali sme si dosť príležitostí, z ktorých sme štyri premenili.“

Tabuľka najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2010/2011 po sobotňajších stretnutiach 11. kola

1. MŠK Žilina  11 6 5 0 23:9 23
2. FK Senica 11 7 1 3  13:10 22
3. Spartak Trnava 11 5 4 2  15:6 19
4. FC ViOn Zlaté Moravce 11 5 4 2 14:10 19
5. ŠK Slovan Bratislava 11 5 2 4 23:12 17
6. MFK Ružomberok 11 5 2 4 10:11 17
7. FC Nitra 11 5 2 4 12:16 17
8. Dukla Banská Bystrica 11 4 3 4 11:8 15