Žilina postúpila do play-off, zdolala Loveč 3:1

Bez názvu
Brankár Galatto Rodrigo z Litex Lovech počas odvetného zápasu Ligy majstrov medzi MŠK Žilina a Litex Lovech (Bulharsko) Foto: SITA/Ján Grajciarík

ŽILINA 4. augusta (WEBNOVINY) – Slovenský futbalový šampión MŠK Žilina zvíťazil v stredajšom odvetnom zápase 3. predkola Ligy majstrov 2010/2011 nad bulharským tímom PFC Litex Loveč 3:1 (0:0) a postúpil do play-off (4. predkolo) európskeho pohára číslo jeden. Žilinčania prehrávali od 50. minúty 0:1 gólom stredopoliara Sandrinha, o dve minúty neskôr však odpovedal vyrovnávajúcim gólom český záložník MŠK Emil Rilke. V 70. minúte posunul slovenského majstra bližšie k postupu Tomáš Oravec (v prvom dueli sa zrodila remíza 1:1) a v 84. minúte spečatil výsledok gambijský legionár Žiliny Momodou Ceesay (3:1).

Výsledok – streda – 3. predkolo Ligy majstrov 2010/2011 – odveta:

MŠK Žilina (SR) – PFC Litex Loveč (Bulh.) 3:1 (0:0) – prvý zápas 1:1, do play-off LM 2010/2011 postúpila Žilina

Góly: 52. Rilke, 70. T. Oravec, 84. Ceesay – 50. Sandrinho, ŽK: 22. Galatto, 24. I. Popov, 61. Niflore, 71. N. Jelenkovič, 73. Berberovič (všetci Litex), ČK: 54. I. Popov (za faul, po druhej žltej), rozhodovali: Einwaller – Heim, Staubinger (všetci Rak.), 8123 divákov

Žilina: Dúbravka – Ľ. Guldan, Pečalka, Šourek, P. Mráz – Rilke (81. Poliaček), Bello, Jež, T. Majtán (62. Zošák) – T. Oravec, Ceesay (90.+ Fotyik)

Litex: Galatto – Berberovič, Bodurov, P. Nikolov, Zanev – N. Jelenkovič – I. Popov, Janev (61. Wellington), Sandrinho, G. Milanov – Niflore (66. Bratu)

V odvetnom zápase 3. predkola Ligy majstrov 2010/2011 začali pod Dubňom oba tímy opatrne. Počas úvodných desiatich minút sa hralo prakticky len v strede ihriska. Prvú štandardnú situáciu zahrávali hostia v 11. min, po centri z ľavej strany Gambijčan Ceesay odhlavičkoval loptu do bezpečia. Výhodu priameho kopu mala o päť minút neskôr aj Žilina po faule na Oravca, ale Rilke napálil loptu spoza pokutového územia len do múru. O pár desiatok sekúnd mali domáci k dispozícii ďalšiu štandardku, Ježovu strelu z ľavej strany však vyboxoval hosťujúci brankár Galatto pred seba. V 22. min prvýkrát ušiel obrane bulharského majstra Ceesay, hostia ho zastavili len nedovoleným zákrokom v pokutovom území. Jedenástku však nepremenil kapitán Jež, keď gólman hostí vystihol jeho úmysel a loptu vyrazil. V 25. min rozvlnil sieť bulharskej bránky Oravec, ale rozhodca krátko predtým prerušil hru pre útočný faul domácich. V 35. min si na loptu siahol aj domáci brankár Dúbravka, ktorý zneškodnil prudkú strelu Popova a s námahou ju vyrazil na roh. Ďalší nebezpečný projektil poslal Popov na Dúbravku tri minúty pred prestávkou, ale žilinský brankár bol opäť na mieste.

Päť minút po zmene strán sa pred žilinským pokutovým územím uvoľnil stredopoliar hostí Sandrinho a umiestnenou strelou poslal hostí do vedenia. Žilinská odpoveď prišla už o dve minúty, keď sa pred bránkou dobre zorientoval Rilke a usmernil loptu do siete – 1:1. Domáci využili početnú prevahu na ihrisku, keď rozhodca Einwaller v 54. minúte vylúčil po druhej žltej karte Bulhara Popova. V 70. min prišiel rozhodujúci moment stretnutia. Nový muž v žilinskom drese Ceesay sa prekľučkoval z ľavej strany až pred súperovu bránku a úplne voľný útočník Tomáš Oravec s prehľadom zblízka pridal druhý gól Žiliny. V 78. min po rohovom kope nebezpečne hlavičkoval Zanev, ale našťastie pre domácich len do bočnej siete. Postup Žiliny definitívne spečatil v 84. min Gambijčan Ceesay, ktorý dostal ideálnu prihrávku do šestnástky a nedal hosťujúcemu gólmanovi žiadnu šancu – 3:1.

Angel Červenkov (tréner Litexu Loveč): „Videli sme veľmi zaujímavý zápas, v ktorom bolo veľa gólových príležitostí na oboch stranách. Žiaľ, moje mužstvo nedokázalo zužitkovať to, že sa ujalo vedenia. Súper rýchlo vyrovnal. Potom sme opäť inkasovali, oba tieto góly sa zrodili po našich chybách v obrane. Žiaľ, napriek dobrej hre, ktorú sme ukázali, sme prehrali a do ďalšej fázy postupuje Žilina. Podľa môjho názoru červená karta pre Popova dosť ovplyvnila priebeh zápasu.“