Žilinská nemocnica bude spájať oddelenia, ušetrí na platoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Záchranári, nehoda, zranenie, lekár, nemocnica, sa
Foto: Archívne foto SITA/AP

ŽILINA 24. októbra (WEBNOVINY) – Žilinská fakultná nemocnica sa od novembra chystá spájať príbuzné oddelenia a postupne tak ušetriť na platoch lekárov a sestier stotisíc eur mesačne.

Riaditeľ žilinskej fakultnej nemocnice Štefan Volák hovorí, že neprepustí ani jedného lekára a nezruší ani jedno lôžko, ale od 1. novembra lekárom výrazne obmedzí nadčasy a upraví pracovný čas tak, aby pracovali efektívnejšie a mali možnosť zarobiť si prípadne aj viac ako doteraz.

Vedenie nemocnice odôvodňuje tento ozdravný krok kritickou, ba až havarijnou situáciou, kedy 90 percent platieb od zdravotných poisťovní ide na platy zamestnancov a len zvyšných desať percent na bežný chod nemocnice – na energie, vodu, lieky, krv či zdravotnícky materiál.

Do roka by tento pomer chcelo vedenie vyvážiť v pomere 65 percent na platy a 35 percent na prevádzku. Nemocnica argumentuje tiež tým, že žilinskí lekári majú výrazne vyššie platy ako lekári v porovnateľných fakultných a univerzitných nemocniciach na Slovensku, čo priznávajú aj samotní lekári, no bránia sa, že také platy si vybojovali.

Lekári
Foto: SITA/AP

Lekári zmeny neakceptovali

Nemocnica sa podľa Voláka snažila s lekármi dohodnúť, no keďže ozdravné zmeny neakceptovali, nemocnica sa na lekárov chystá uplatniť nerovnomerné rozdelenie pracovného času, ktoré upravuje Zákonník práce a ktoré sa v prvej etape dotkne približne osemdesiatich zo všetkých 231 lekárov.

„Prichádzame s takzvaným nerovnomerným rozdelením pracovného času, aby sme pokiaľ možno odstránili pohotovostné služby a nahradili ich pracovným časom. To znamená, že lekári nás nebudú musieť alebo môcť tlačiť, že majú vyčerpaný čas na pohotovostné služby a nemajú dodržaný čas na oddych. Výrazne sa teda obmedzí práca nadčas. Z toho vyplýva, že oddýchnutý lekár sa rovná spokojný pacient. Isteže nikto z nás by nebol rád operovaný ako siedmy v poradí tým istým lekárom, ktorý by bol už nervózny a unavený,“ povedal riaditeľ žilinskej fakultnej nemocnice Štefan Volák.

Dodal, že týmto krokom vedenie nemocnice sleduje aj zrovnoprávnenie pracovného času lekárov a ostatných zdravotníckych pracovníkov. „V tejto nemocnici už viac ako 80 percent zamestnancov pracuje v zmenných prevádzkach, zatiaľ sa to netýka lekárov, takže tým by sa to zrovnoprávnilo.“

Prvá etapa zlučovania od 1. novembra

Podľa žilinských lekárskych odborárov vedenie nemocnice nemá na zavedenie nerovnomerného rozdelenia pracovného času ich súhlas. „Ako predseda lekárskych odborov v nemocnici sa to dozvedám práve teraz. V našej nemocnici v súčasnosti pôsobia tri odborové organizácie a všetky tri majú podpísanú právnu dohodu v tom zmysle, že nikto nebude rokovať bez toho druhého a na podpísanie nejakej zmeny v nemocnici sa vyžaduje súhlas všetkých troch. Práve som obvolal šéfky tých zvyšných dvoch odborových organizácií a nijaký dokument nepodpísali a nevieme o tom, že by niekto s takouto dohodou súhlasil. Poradíme sa s právnikom. Pokiaľ vieme, na nejaké organizačné zmeny v zmysle zlučovania oddelení má riaditeľstvo nárok, ale na zavedenie zmennosti potrebuje súhlas odborovej organizácie, v našom prípade nie jednej, ale troch,“ povedal šéf žilinských lekárskych odborárov Peter Blaško, ktorý si navyše prácu na zmeny vzhľadom k počtu a štruktúre zamestnancov nemocnice veľmi predstaviť nevie.

V prvej etape, od 1. novembra, zlúči nemocnica interné oddelenie s oddelením dlhodobo chorých, detskú ortopédiu s ortopédiou dospelých, OAIM s urgentným príjmom a detské oddelenie s novorodeneckým oddelením.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter blaško
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina