Žilinskí poslanci nechcú vlastenecký zákon

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rafaj, Slota
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

ŽILINA 15. marca (WEBNOVINY) – Dvanásť súčasných a päť bývalých poslancov žilinského mestského zastupiteľstva vyzýva prezidenta Ivana Gašparoviča, aby vlastenecký zákon nepodpísal. Ako agentúru SITA informoval poslanec Ľubomír Bechný, poslanci sa na prezidenta obracajú ako zástupcovia mesta, ktorého občania Ján Slota a Rafael Rafaj sú predkladateľmi zákona. „Myslíme si, že v meste Žilina žijú slušní ľudia, a preto nechceme, aby sa s týmto mestom spájali pokrytecké podnety a zámery politikov, ktorí neskrývane šíria nenávisť a nevraživosť k iným národom a národnostiam, žijúcim v našom štáte,“ píše sa v otvorenej výzve adresovanej prezidentovi, v ktorej poslanci spochybňujú aj samotného predkladateľa zákona.

„Jána Slotu nepovažujeme za nositeľa a šíriteľa národných ideálov. Neveríme v úprimnosť jeho návrhu. Ako sa ukázalo v týchto dňoch, nielenže sám nepozná ani prvý verš národnej hymny, ale ani autora jej textu.“ Podľa žilinských poslancov vlastenecký zákon prinesie osoh jedine obchodníkom so štátnymi symbolmi, navyše nútenie k vlastenectvu takouto formou považujú za nezlučiteľné so zásadami a princípmi slobodnej spoločnosti. Naopak, za dostatočnú formu úcty k symbolu štátu i jeho najvyššiemu predstaviteľovi považujú znak štátu a portrét prezidenta republiky, ktoré visia vo verejných budovách a školách.

Podľa znenia zákona na podporu vlastenectva otvorí akékoľvek rokovania vlády, národnej rady, obecných a mestských zastupiteľstiev či verejných zhromaždení obyvateľov obce štátna hymna. Tá sa bude povinne hrať aj na športových podujatiach a súťažiach organizovaných národnými športovými zväzmi. Zákon okrem iného nariaďuje povinné pondelkové hranie hymny, vyvesovanie textu štátnej hymny a preambuly ústavy v školských zariadeniach. Právna norma poslancov za SNS Jána Slotu a Rafaela Rafaja tiež ukladá novoprijatým štátnym zamestnancom povinnosť zložiť sľub vernosti Slovenskej republike. Ak prezident zákon podpíše, do platnosti by mal vstúpiť 1. apríla.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján SlotaRafael Rafaj