Žilinský kraj obviňuje štát z diskriminácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zilina nemocnica
Žilinská fakultná nemocnica. Nemocnica je jedným z pätnástich zariadení, ktorého sa dotkne vyhlásenie núdzového stavu po odchode lekárov. Žilina, 29. november 2011 Foto: SITA/Lukáš Macek
Juraj blanár
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

ŽILINA 12. januára (WEBNOVINY) – Žilinský samosprávny kraj, štyri regionálne nemocnice i miestni odborári sa spoločne sťažujú na diskrimináciu pri oddlžovaní nemocníc a nižšie platy v porovnaní so štátnymi nemocnicami.

Spoločne dnes podali sťažnosť na Medzinárodnú organizáciu práce, ktorej dokumenty o diskriminácii a o liečebnopreventívnej starostlivosti podpísala aj Slovenská republika a zaviazala sa k ich dodržiavaniu.

Krajská samospráva pôvodne avizovala podanie žaloby, ako prvý krok nakoniec zvolila sťažnosť. „Pristupujeme k jednoduchšej forme, nie priamo k žalobe. A myslíme si, že táto forma by mala napomôcť, aby Slovenská republika začala napĺňať dohovory, ku ktorým sa zaviazala.

Ak Slovenská republika nebude ochotná tieto dohovory dodržiavať, tak nevylučujeme, že to môže skončiť až na medzinárodnom súdnom dvore,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.

Podľa šéfa žilinskej krajskej samosprávy neoddlžením regionálnych krajských nemocníc štát diskriminuje 330-tisíc obyvateľov kraja, ktorí si platia zdravotné poistenie rovnako ako pacienti štátnych nemocníc, ktoré vláda oddlžuje.

„Nemocnice Žilinského samosprávneho kraja sú diskriminované a nepristupuje sa k nim rovnako ako k nemocniciam štátnym, ktoré sú rovnako verejné nemocnice. Či sa to už týka oddlženia nemocníc, kedy naše nemocnice neboli oddlžené a pritom sú rovnako verejné ako štátne, ktoré boli oddlžené. A rovnako sa to týka aj ohodnocovania pracovníkov, ktorí pracujú v našich nemocniciach, či už lekári, zdravotné sestry alebo zdravotní pracovníci, ktorí majú platy nižšie ako v štátnych nemocniciach,“ dodal Blanár.

Ministerstvá reagujú

Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo slovami, že si župan za Smer a poslanec parlamentu Juraj Blanár robí predvolebnú kampaň v médiách cez zdravotníctvo.

„Ale asi zabudol, že Smer po štyroch rokoch vládnutia v roku 2010 odovzdal zdravotníctvo v katastrofálnom stave. Ak by VÚC Žilina efektívne riadila svoje nemocnice, mohli mať dnes pacienti lepšiu zdravotnú starostlivosť a lekári vyššie platy,“ uviedla hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Peniaze, mena
Foto: Ilustračné foto: SITA

Podľa ministerstva financií štát nenesie zodpovednosť za nemocnice, ktoré patria pod krajské samosprávy, pretože nie je ich zriaďovateľom a teda nemá dosah ani na ich hospodárenie.

„Štát samozrejme má záujem, aby zdravotníctvo fungovalo efektívne, preto sa rozhodol ozdraviť zdravotnícke zariadenia v svojej pôsobnosti transformáciou spojenou s oddlžením. Po páde súčasnej vlády bola transformácia nemocníc zastavená a tak nemohlo pokračovať ani oddlžovanie. Nemožno teda oddlžovanie vnímať ako rozdávanie peňazí vybratej skupine nemocníc- bola to súčasť väčšieho ozdravného procesu, aby sa peniaze určené na liečbu ľudí neroztrácali v neprehľadných finančných tokoch,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva financií Martin Jaroš.

Za rok a pol sa podľa nej nedajú napraviť všetky nesystémové chyby ministrov zdravotníctva za Smer, ktorí vládli štyri roky. „Okrem toho, a to zdôrazňujeme, od 1. decembra 2011 Všeobecná zdravotná poisťovňa zvýšila nemocniciam vo VÚC Žilina platby o viac ako 100-tisíc eur mesačne,“ dodala hovorkyňa.

Žilinský župan predpokladá, že podobný krok zvážia aj ostatné samosprávne kraje a ich nemocnice. „V prípade úspešnosti našej sťažnosti, jej dopady a závery sa dotknú všetkých samosprávnych krajov, pretože je to napádanie systému, ktorý je platný pre všetky samosprávne kraje na Slovensku pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ povedal Blanár.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Blanár
Firmy a inštitúcie ŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)