Zjazd vo Val Gardene vyhral Osborne- Paradis

Zjazd
lyžovanie

VAL GARDENA 19. decembra (WEBNOVINY) – Víťazom tretieho zjazdu Svetového pohára mužov 2009/2010 v alpskom lyžovaní v talianskej Val Gardene sa stal Kanaďan Manuel Osborne-Paradis. Na 3346-metrov dlhej trati na zjazdovke Saslong dosiahol čas 2:01,27 min a vyhral s náskokom 13 stotín pred Mariom Scheiberom z Rakúska. Tretí skončili až dvaja zjazdári – Švajčiar Ambrosi Hoffmann a Francúz Johan Clarey (obaja +0,25), ktorý sa prvý raz v kariére dostal medzi najlepšiu trojku.

„Mojím cieľom bolo dostať sa na stupeň víťazov. Splnil som ho a som veľmi šťastný. Priznám sa však, keď som zistil, že Scheiber na medzičasoch ohrozuje moju pozíciu, srdce sa mi trochu rozbúchalo. Nechcel som už prísť o víťazstvo, ktoré pre mňa veľa znamená. Do olympiády doma vo Vancouveri mám jeden cieľ – nezraniť sa, a potom zabojovať o medailu,“ povedal v cieli pre rakúsku televíziu ORF 25-ročný Osborne-Paradis, pre ktorého bol sobotňajší triumf tretí v pretekoch SP v kariére, druhý v zjazde. Premiéru na najvyššom stupienku mal 6. marca 2009 v nórskom Kvitfjelli a okrem toho vyhral aj super G 29. novembra v Lake Louise.

Pre Schiebera, ktorý sa na svahy vrátil po dlhšej pauze zavinenej zranením, bolo druhé miesto akoby víťazstvom. „Sústredil som sa iba na svoju jazdu, o nič iné som sa nestaral. Hoci som prehral iba o 13 stotín, druhá priečka je pre mňa výsledok ako zo sna,“ tešil sa 26-ročný Rakúšan.

Jeho krajanovi Michaelovi Walchhoferovi nevyšiel v sobotu pokus zapísať sa do histórie ako druhému lyžiarovi, ktorý vyhral tri zjazdy vo Val Gardene v rade. Zatiaľ to dokázal iba jeho legendárny krajan Franz Klammer, ktorý triumfoval v rkoch 1975 a 1976 (išli sa dva zjazdy za sebou). Walchofer skončil piaty so stratou 48 stotín za Osbornom-Paradisom.

Lídrom celkového poradia SP ostáva naďalej Švajčiar Carlo Janka s 540 bodmi pred rakúskym reprezentantom Benjaminom Raichom (515). V sobotu však ani jeden z nich neštartoval. V priebežnom poradí zjazdu zatiaľ kraľuje Švajčiar Didier Cuche, ktorý obsadil vo Val Gardene 10. priečku. Na konte má 206 bodov, druhý je Janka (160) a na tretiu pozíciu sa prepracoval34-ročný Salzburčan Walchhofer (140).

Výsledky:

Muži – zjazd (konečné poradie): 1. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) 2:01,27 min, 2. Mario Scheiber (Rak.ň +0,13 s, 3. Ambrosi Hoffmann (Švajč.) a Johan Clarey (Fr.) obaja +0,25, 5. Michael Walchhofer (Rak.) +0,48, 6. Robbie Dixon (Kan.) +0,50, 7. Marco Büchel (Licht.) a Hans Olsson (Švéd.) obaja +0,56, 9. Bode Miller (USA) +0,77, 10. Didier Cuche (Švajč.) +0,85.

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 12 pretekoch): 1. Carlo Janka (Švajč.) 540 bodov, 2. Benjamin Raich (Rak.) 515, 3. Didier Cuche (Švajč.) 410, 4. Aksel Lund Svindal (Nór.) 402, 5. Michael Walchhofer (Rak.) 333, 6. Ted Ligety (USA) 281, 7. Didier Defago (Švajč.) 247, 8. Romed Baumann (Rak.) 245, 9. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) 242, 10. Marcel Hirscher (Rak.) 235.

Poradie v SP v zjazde (po 3 pretekoch): 1. Didier Cuche (Švajč.) 206 bodov, 2. Carlo Janka (Švajč.) 160, 3. Michael Walchhofer (Rak.) 140, 4. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) 118, 5. Werner Heel (Tal.) 116, 6. Mario Scheiber (Rak.) 106, 7. Ambrosi Hoffmann (Švajč.) 105, 8. Hans Olsson (Švéd.) 84, 9. Bode Miller (USA) 81, 10. Johan Clarey (Fr.) 75.

Viac k osobe Aksel Lund SvindalBenjamin RaichBode MillerCarlo JankaDidier CucheDidier DefagoMarcel HirscherMichael Walchhofer