Zjazdárka Gantnerová vybojovala striebro, Prekopová zlato

Jana Gantnerová
Jana Gantnerová Foto: SITA/AP

TRENTINO 13. decembra (WEBNOVINY) – Hneď dve medaily vybojovali slovenské reprezentantky v druhý súťažný deň svetovej zimnej univerziády 2013 v talianskom Trentine.

Zlato získala Natália Prekopová vo vytrvalostných pretekoch biatlonistiek na 15 km, striebro zasa v ženskom zjazde alpská lyžiarka Jana Gantnerová.

Prekopová dobre strieľala

Natália Prekopová

V biatlonovom areáli Lago di Tesero Prekopová veľmi dobre strieľala, minula len jeden terč v úvodnej položke ležmo.

Vďaka kvalitnému behu dosiahla 24-ročná rodáčka z Ilavy cenný úspech. Doteraz jej kariérnym maximom bolo 3. miesto z MSJ 2008 v Ruhpoldingu. Prekopová zdolala Poľku Weroniku Nowakowskú-Ziemniakovú o 14,6 sekundy.

Poľská reprezentantka veľmi dobre bežala, na strelnici minula päť terčov.

„Napriek úvodnej chybe na strelnici som nestratila koncentráciu, čo nie je jednoduché. Som naozaj veľmi šťastná. Bolo by fantastické vybojovať si miestenku na ZOH do Soči,“ povedala spokojná Natália Prekopová.

Darilo sa aj Martine Chrapanovej, ktorá s odstupom 31,5 sekundy obsadila nepopulárnu 4. priečku. Chrapanová za medailou zaostala o 10 sekúnd.

Kantorová skončila deviata

Na zjazdovke Cima Uomo v Passo San Pellegrino zdolala Gantnerovú len Ruska Valentina Golenkovová. Na 2450 m trati s prevýšením 520 m a 35 bránkami prehrala Slovenka súboj o zlato o dvanásť stotín sekundy.

V piatok v konkurencii dvadsiatich zjazdárok sa nestratila ani Barbora Kantorová, ktorá obsadila s odstupom 1,57 s na víťazku 9. priečku. Kristína Saalová svoju jazdu nedokončila. „Je to pre mňa prekvapenie a zároveň veľká spokojnosť. Od pádu v prvom tréningu je z toho konečné druhé miesto. Pocit zo zjazdu bol špičkový, aj napriek pár chybám mám výborný celkový dojem,“ uviedla Jana Gantnerová prostredníctvom svojho profilu na Facebooku.

Slovensko získalo na zimných univerziádach v ére samostatnosti už 50 cenných kovov (17 – 12 – 21). Práve Prekopovej zlato bolo jubilejnou 50. medailou pre SR. Gantnerová vybojovala jeden bronz už pred dvoma rokmi v tureckom Erzurume.

Výsledky – svetová zimná univerziáda v Trentine:

ALPSKÉ LYŽOVANIE

Zjazd žien: 1. Valentina Golenkovová (Rus.) 1:17,92, 2. Jana Gantnerová (SR) +0,12 s, 3. Karolina Chrapeková (Poľ.) +0,29, … 9. Barbara Kantorová +1,57, Kristína Saalová (obe SR) nedokončila

Zjazd mužov: 1. Davide Cazzaniga (Tal.) 1:13,00, 2. Blaise Giezendanner (Fr.) +0,48, 3. Guglielmo Bosca (Tal.) +0,73, … 11. Martin Bendík +2,07, 29. Matej Falat (obaja SR) +4,81

BIATLON

Vytrvalostné preteky žien na 15 km: 1. Natália Prekopová (SR) 47:38,9, 2. Weronika Nowakowská-Ziemniaková (Poľ.) +14,6, 3. Jitka Landová (ČR) +21,3, 4. Martina Chrappanová +31,5, … 15. Paulína Fialková +3:40,2 min, 20. Lucia Šimová (všetky SR) +4:59,1

Vytrvalostné preteky mužov na 20 km: 1. Sergej Kľachin 51:5

Viac k osobe Barbara KantorováJana GantnerováMartin BendíkMatej FalatNatália PrekopováPaulína Fialková