Zlatí Škantárovci, striebro Dukátovej a Kaliskej

Slalom
Marián Olejník a Milan Kubáň Foto: SITA/Gabriel Lipták

SEU D´URGELL 27. júna (WEBNOVINY) – Slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome si na pretekoch II. kola Svetového pohára v španielskom Seu d´Urgell vybojovali tri vzácne kovy. V kategórii C2 triumfovali bratranci Ladislav a Peter Škantárovci, v C1 žien skončila Jana Dukátová druhá a v kategórii kajakárok rovnako strieborná pozícia patrila Elene Kaliskej. Rozhodcovia pokazili medailovú radosť singlkanoistovi Matejovi Beňušovi. Po pretekoch dodatočne odrátali dve trestné sekundy domácemu Anderovi Elosegimu, pretože údajne o dotyku bránky týmto pretekárom v jeho finálovej jazde pôvodne rozhodli nesprávne. Tým sa Španiel posunul na bronzovú priečku a odsunul z nej práve Mateja Beňuša.

V C1 mužov neuveriteľne suverénnym spôsobom triumfoval Čech Stanislav Ježek. Kým v semifinále sa všetkých desať finalistov zmestilo vo výsledkovej listine do necelých dvoch sekúnd, on vo finále dosiahol o vyše 4 sekundy lepší čas ako dvojnásobný olympijský víťaz Tony Estanguet z Francúzska, ktorý si vybojoval striebro, bronzový stupienok napokon pridelili rozhodcovia domácemu Anderovi Elosegimu. Matej Beňuš skončil štvrtý, len o osem stotín sekundy (0,08 s) pomalší bol ďalší Slovák Alexander Slafkovský na piatom mieste. V slovenskej reprezentácii pre preteky v Seu d´Urgell nahradil v tejto kategórii Michala Martikána Karol Rozmuš, ale nedostal sa ani do semifinále, keď v kvalifikácii obsadil 37. miesto.

Taliansky vodný slalomár Daniele Molmenti zvíťazil v pretekoch K1 mužov a zopakoval si tak svoj minulotýždňový triumf z úvodného podujatia v Prahe-Troji. Majster sveta z roku 2006 tak potvrdil, že je na sezónu vynikajúco pripravený. O vyše pol sekundy za ním zaostal Švajčiar Michael Kurt, bronz si v dejisku olympijských súťaží v roku 1992 a minuloročných majstrovstiev sveta vypádloval Slovinec Peter Kauzer.

Slovenskí reprezentanti vo finále tejto kategórie neštartovali. Rovnakú smolu ako pred týždňom na pretekoch I. kola v Prahe-Troji mal majster Európy z roku 2007 Ján Šajbidor, ktorý v semifinále obsadil jedenáste, teda prvé nepostupové miesto. Tomáš Mráz skončil v semifinále tridsiaty siedmy, Kamil Kaniščák sa neprebojoval do ďalších bojov už z kvalifikácie, kde dosiahol až 47. najrýchlejší čas.

O prvý vzácny kov do slovenskej zbierky sa postarala až v tretej finálovej disciplíne v kategórii C1 žien Jana Dukátová. Ako najlepšia Európanka si vypádlovala striebro. Zdolala ju iba Austrálčanka Jessica Foxová, ktorá bola vo finále presne o tri sekundy rýchlejšia. Bronz patrí ďalšej Austrálčanke Leanne Guineovej. Druhá Slovenka v 10-člennom finále Katarína Macová, ktorá si pred týždňom na pretekoch I. kola SP v Prahe-Troji vybojovala skvelý bronz, sa tentoraz musela uspokojiť s piatou priečkou. Po Jane Dukátovej však bola druhou najlepšou Európankou. Víťazka z Prahy a najrýchlejšia z predpoludňajšieho semifinále Číňanka Nan-quin Cen vo finále vynechala jednu z posledných bránok a to ju vo výsledkovej listine stlačilo až na predposledné 9. miesto.

Zlatú radosť sebe i všetkým fanúšikom na Slovensku urobili obhajcovia minuloročného celkového prvenstva v seriáli pretekov SP bratranci Ladislav a Peter Škantárovci v C2. Vo finále predviedli perfektnú rýchlu a čistú jazdu bez jediného dotyku bránky a zaslúžene sa tešili z triumfu. Striebro medzi deblistami patrí Čechom Jaroslavovi Volfovi s Ondřejom Štěpánkom, bronz si vybojovali Marcus Becker so Stefanom Henzem z Nemecka. Pekné piate miesto obsadili Tomáš Kučera s Jánom Bátikom. Finálová jazda sa nevydarila súrodencom Pavlovi a Petrovi Hiochschornerovcom. Tí v semifinále zvíťazili, ale vo finále sa nevyhli jednému dotyku bránky, za čo im rozhodcovia podľa pravidiel pripočítali k dosiahnutému času dve trestné sekundy a vo vyrovnanom poli to znamenalo prepad až na 7. miesto.

Medailovú zbierku slovenských reprezentantov uzavrela v záverečnej disciplíne K1 žien Elena Kaliská, ktorá skončila druhá a vybojovala si tak striebro. Zo zlata sa tešila domáca Maialen Chourrautová, bronzový stupienok na pódiu pre medailistov patril Britke Fione Pennieovej, ktorá za Kaliskou zaostala iba o dve stotiny sekundy (0,02 s). Hneď za medailistkami na štvrtej priečke skončila Jana Dukátová, úspech slovenských farieb zvýraznila ešte 9. miestom Dana Beňušová. Do desaťčlenného finále sa nekvalifikovala Gabriela Stacherová, ktorá v semifinále skončila pätnásta.

Seriál Svetového pohára vyvrcholí na budúci týždeň v nemeckom Augsburgu pretekmi záverečného III. kola.

Oficiálne výsledky finále – nedeľa – súhrn:

C1 muži: 1. Stanislav Ježek (ČR) 91,34 (0 trestných sekúnd), 2. Tony Estanguet (Fr.) 95,58 (0), 3. Ander Elosegi (Šp.) 95,73 (2), 4. Matej Beňuš (SR) 96,51 (0), 5. Alexander Slafkovský (SR) 96,59 (0), 6. Sideris Tasiadis (Nem.) 97,02 (2), 7. Takuja Haneda (Jap.) 99,29 (2), 8. Benjamin Savšek (Slovin.) 99,32 (2), 9. David Florence (V. Brit.) 100,23 (2), 10. Jordi Domenjo (Šp.) 147,33 (52), … v kvalifikácii 37. Karol Rozmuš (SR) – nespostúpil do semifinále

K1 muži: 1. Daniele Molmenti (Tal.) 88,61 (0 trestných sekúnd), 2. Michael Kurt (Švajč.) 89,18 (0), 3. Peter Kauzer (Slovin.) 89,91 (0), 4. Samuel Hernanz (Šp.) 90,26 (0), 5. Hannes Aigner (Nem.) 90,63, 6. Boris Neveu (Fr.) 91,26 (0), 7. Scott Mann (USA) 92,16 (0), 8. Pierre Bourliaud (Fr.) 92,91 (0), 9. Jure Meglič (Slovin.) 93,22 (0), 10. Mathieu Doby (Belg.) 152,94 (52), … nepostúpili do finále 11. Ján Šajbidor, 37. Tomáš Mráz, … nepostúpil do semifinále 47. Kamil Kaniščák (všetci SR)

C1 ženy: 1. Jessica Foxová (Austr.) 116,15 (4 trestné sekundy), 2. Jana Dukátová (SR) 119,15 (0), 3. Leanne Guineová (Austr.) 121,42 (0), 4. Quian-quian Teng (Čína) 130,67 (2), 5. Katarína Macová (SR) 130,87 (2), 6. Rosalyn Lawrenceová (Austr.) 131,55 (2), 7. Caroline Loirová (Fr.) 173,21 (54), 8. Kateřina Hošková (ČR) 175,10 (56), 9. Nan-quin Cen (Čína) 180,10 (58), 10. Nuria Vilarrublová (Šp.) 239,45 (102)

C2: 1. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 98,08 (0 trestných sekúnd), 2. Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek (ČR) 98,63 (0), 3. Marcus Becker, Stefan Henze (Nem.) 99,10 (0), 4. Denis Gargaud Chanut, Fabien Lefevre (Fr.) 99,85 (0), 5. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 100,46 (0), 6. Timothy Baillie, Etienne Stott (V. Brit.) 100,60 (0), 7. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 100,71 (2), 8. Mathieu Fougere, Thomas Fougere (Fr.) 101,46 (0), 9. David Schröder, Frank Henze (Nem.) 102,35 (0), 10. Robert Behling, Thomas Becker (Nem.) 102,36 (0)

K1 ženy: 1. Maialen Chourrautová (Šp.) 99,65 (0 trestných sekúnd), 2. Elena Kaliská (SR) 100,73 (0). Fiona Pennieová (V. Brit.) 100,75 (0), 4. Jana Dukátová (SR) 101,10 (0), 5. Marie Řihošková (ČR) 102,27 (0), 6. Corinna Kuhnleová (Rak.) 102,74 (0), 7. Štěpánka Hilgertová (ČR) 105,52 (0), 8. Emilie Ferová (Fr.) 106,48 (2), 9. Dana Beňušová (SR) 109,43 (2), 10. Louise Doningtonová (V. Brit.) 117,10 (4), … nepostúpila do finále 15. Gabriela Stacherová (SR)

Viac k osobe Alexander SlafkovskýElena KaliskáJán BátikJán ŠajbidorJana DukátováKatarína MacováLadislav ŠkantárMatej BeňušPavol HochschornerPeter HochschornerPeter ŠkantárTony Estanguet