Zlato pre Francúza Jasona Lamyho Chappuisa

Jason Lamy Chappuis
Jason Lamy Chappuis Foto: AP Photo/Elaine Thompson

WHISTLER 14. februára (WEBNOVINY) – Zlatú medailu na zimných olympijských hrách vo Vancouveri si v klasických pretekoch v severskej kombinácii, ktoré sa skladali z jedného skoku na strednom mostíku HS-106 a behu na 10 km, vybojoval Francúz Jason Lamy Chappuis, ktorý vo finiši v cieľovej rovinke predstihol o 0,4 sekundy Američana Johnnyho Spillana. Bronz si vybojoval nečakane 21-ročný taliansky mladík Alesandro Pittin.

„Mal som výbornú východiskovú pozíciu, nemusel som sa naháňať za súpermi. A to bolo dnes dôležité,“ poznamenal v prvej reakcii francúzsky reprezentant, ktorý po biatlonistovi Vincentovi Jayovi vybojoval druhé nedeľňajšie olympijské zlato pre svoju krajinu. Na margo strhujúceho finišu dodal: „Johnny išiel v závere skvele, ale keď som videl, že to ešte nie je stratené, skúsil som ho ešte dostihnúť. Siahol som na dno síl a vyšlo to. Cítil som sa v dobrej forme a na trati som zo seba vyžmýkal úplne všetko. A dôležité je, že mi išli dobre aj lyže. Stále nemôžem uveriť, že som sa stal olympijským víťazom.“

Dvadsaťtriročný Jason Lamy Chappuis po osemnástich rokoch napodobnil krajana Fabricea Guya zo ZOH 1992 v Albertville a stal sa druhým olympijským víťazom v severskej kombinácii z krajiny galského kohúta. Rodák z americkej Montany (matka Američanka, otec Francúz) bol po skokanskej časti piaty a na trať vybiehal so stratou 46 sekúnd na Janneho Ryynänena. Fínsky víťaz skokov však svoj náskok stratil už po prvom 2,5-kilometrovom úseku, keď sa sformovala 7-členná skupinka, ku ktorej sa pred záverečným okruhom pridal ešte Američan Bill Demong, po skokoch až 24. Kľúčový moment pretekov nastal približne poldruha kilometra pred cieľom. Japonec Norihito Kobajaši vyrazil vpred, jeho nástup zachytil Johnny Spillane a prepracoval sa na prvú priečku. Už sa zdalo, že zlato mu nik nevezme, ale v cieľovej rovinke sa zrazu zozadu prirútila trojica a Američana stihol ešte predstihnúť Lamy Chappuis. Jeho triumf nie je prekvapením, lebo vedie celkové poradie Svetového pohára 2009/2010 a v sezóne vyhral už päť pretekov.

Tešili sa aj Američania, lebo Spillane vybojoval pre krajinu prvú medailu na ZOH v severskej kombinácii. Rovnako prvý cenný kov v tomto odvetví získalo pod piatimi kruhmi Taliansko zásluhou iba 166 cm vysokého a 61 kg vážiaceho vojaka Alessandra Pittina. Favoriti pokazili skokanskú časť súťaže a už nedokázali zlikvidovať vyše dvojminútovú stratu: Nór Magnus Moan sa posunul zo 40. na 9. a Rakúšan Felix Gottwald zo 41. na 14. miesto.

Výsledky:

Klasické preteky (jeden skok na strednom mostíku HS-106 a beh na 10 km): 1. Jason Lamy-Chappuis (Fr.) 25:47,1 min, 2. Johnny Spillane (USA) +0,4 s, 3. Alessandro Pittin (Tal.) +0,8, 4. Todd Lodwick (USA) +1,5, 5. Mario Stecher (Rak.) +13,6, 6. Bill Demong (USA) +17,9