Zlato pre Švajčiara Colognu, nespokojný Bajčičák

Dario Cologna
Radosť Daria Colognu Foto: AP Photo/Elaine Thompson

WHISTLER 15. februára (WEBNOVINY) – Suverénnym víťazom pretekov v behu na lyžiach mužov na 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri sa stal 23-ročný Švajčiar Dario Cologna. Druhý skončil nestarnúci Talian Pietro Piller Cottrer, bronz si vybojoval Čech Lukáš Bauer. Najlepším Slovákom v 95-člennom štartovom poli bol Martin Bajčičák, ktorý skončil dvadsiaty tretí.

Dario Cologna pôvodne nechcel v týchto pretekoch štartovať. Až v sobotu 48 hodín pred štartom vymenil pôvodne naplánovaný šprint klasickou technikou za skejtovú pätnástku. Od prvých medzičasov sa držal na popredných priečkach. Po polovici trate sa prebojoval na čelo štartového poľa a do cieľa už len zvyšoval svoj náskok pred súpermi. Víťaz Svetového pohára 2008/2009 nakoniec trať zvládol za 33:36,3 min.

„Pre mňa to boli neuveriteľné preteky. Od štartu som sa cítil vynikajúco. Som veľmi šťastný, ani vo sne som nepredpokladal, že by som mohol skejtovú pätnástku vyhrať,“ neskrýval radosť nový olympijský víťaz, ktorý rovnako ako Švédka Charlotte Kallová premenil hneď svoj prvý olympijský pokus v kariére na zlato. Strieborný Pietro Piller Cottrer zaostal už o 24,6 s, je to však jeho najlepší olympijský výsledok v kariére. „Som veľmi spokojný, lebo som konečne získal olympijskú medailu. Splnil som si svoj sen. Teraz sa už môžem sústrediť na zlato,“ postavil si pred seba ďalšiu métu 35-ročný Talian. Bronzový Lukáš Bauer, ktorý v Turíne pred štyrmi rokmi skočil na 15 km, ale klasickou technikou, druhý, bol pomalší o 35,7 s. „V polovici pretekov som neveril, že bude z toho medaila. Až keď som videl, ako na trati vädne Švéd Marcus Hellner, povedal som si: Lukáš poď, je to na medailu,“ cituje bronzového medailistu agentúra Mediafax.

Z tria Slovákov v 95-člennom štartovom poli bol podľa očakávania najlepší Martin Bajčičák, ktorý obsadil 23. miesto. Po tradične opatrnejšom začiatku figuroval na medzičasoch v prvej tretine trate až v závere štvrtej desiatky. Ešte v polovici pretekov bol až na 37. mieste. Postupne sa však posúval vo výsledkovej listine vyššie a nakoniec útočil na elitnú dvadsiatku. Za víťazným Colognom zaostal o 1:23,0 min.

„Nie som spokojný. Je to z môjho pohľadu len lepší priemer. Podľa výsledkov vo Svetovom pohári som si myslel, že by som mohol skončiť okolo pätnástej priečky,“ krútil v cieli hlavou 33-ročný Martin Bajčičák, pretekár ŠKP Štrbské Pleso. „Žiaľ, dnes mi súťaž nevyšla podľa predstáv. Sneh aj lyže boli v poriadku, len mne to akosi nešlo. Ale nič to, mám pred sebou ďalšie preteky. Cítim sa dobre a to je dôležité,“ vravel odhodlane a s úmyslom napraviť si v ďalších súťažiach vo Whistleri sklamanie zo skejtovej pätnástky. O vyrovnanosti štartového poľa s výnimkou suverénneho Colognu svedčí aj fakt, že Bajčičák za desiatym v poradí Talianom Giorgiom di Centom zaostal iba o 23,1 s. Ďalšieho slovenského reprezentanta Ivana Bátoryho klasifikovali v jeho prvých pretekoch na piatych ZOH v kariére s vyše dvojminútovým odstupom za víťazom na 40. priečke, Michal Malák skončil päťdesiaty štvrtý. „Trať bola veľmi náročná a rýchla, lyže som mal pripravené veľmi dobre, ale môžem byť spokojný iba s týmto faktom. Čakal som viac. Prvý okruh som absolvoval rýchlejšie, ako som mal a v závere mi už chýbali sily. Výsledok nie je dobrý, ale na druhej strane ani najhorší,“ hodnotil svoje vystúpenie 34-ročný Ivan Bátory.

Obrovské sklamanie prežili favorizovaní Nóri. Najlepší bol Tord Asle Gjerdalen na 28. mieste. Hrdina minuloročných majstrovstiev sveta v českom Liberci trojnásobný šampión Petter Northug dokonca skončil až za Ivanom Bátorym na 41. mieste.

Výsledky:

Muži – 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom: 1. Dario Cologna (Švajč.) 33:36,3 min, 2. Pietro Piller Cottrer (Tal.) +24,6 s, 3. Lukáš Bauer (ČR) +35,7, 4. Marcus Hellner (Švéd.) +37,2, 5. Vincent Vittoz (Fr.) +39,9, 6. Maurice Manificat (Fr.) +51,1, … 23. Martin Bajčičák +1:23,0, 40. Ivan Bátory +2:01,8, 54. Michal Malák (všetci SR) +2:46,5.