Zlato v Planici pre favorizované Rakúsko

Rakúsko_lety na lyžiach

PLANICA 21. marca (WEBNOVINY) – Favorizovaní reprezentanti Rakúska si suverénnym spôsobom vybojovali zlaté medaily v nedeľňajšej súťaži družstiev na XXI. majstrovstvách sveta v letoch na lyžiach na mamuťom mostíku HS-215 v slovinskej Planici. Zverenci trénera Alexandra Pointnera poľahky obhájili svoj triumf z predchádzajúcich MS 2008 v nemeckom Oberstdorfe. Na druhom mieste skončil tím Nórska, bronz patrí Fínsku.

Rakúske kvarteto Wolfgang Loitzl, Thomas Morgenstern, Martin Koch a Gregor Schlierenzauer viedlo už po prvom kole a po ôsmich absolvovaných pokusoch získalo celkovú známku 1641,4 bodu. Najväčšou mierou sa o primát zaslúžil najmladší, iba 20-ročný Schlierenzauer, ktorému namerali dva najdlhšie lety dňa – 226,5 a 231 metrov. „Zo zlata mám veľkú radosť, v Planici som sa zlepšoval zo dňa na deň. Škoda, keby boli dnes podmienky také ako v sobotu pri súťaži jednotlivcov, vari by som atakoval aj svetový rekord (doterajšie maximum drží Nór Romören – 239 metrov z marca 2005 práve v Planici, pozn.),“ uviedol pre rakúske médiá Gregor Schlierenzauer. K jeho slovám sa pridal aj Wolfgang Loitzl, ktorý bol v porovnaní z MS 2008 jediným novým členom rakúskeho družstva (nahradil Andreasa Koflera): „Bolo to perfektné zakončenie tejto náročnej sezóny. Dnes sme zvíťazili úplne zaslúžene. Zisk prvenstva pri derniére tejto zimy je najlepším liekom i motivačným faktorom do nastávajúceho ročníka.“

Za februárovými olympijskými víťazmi z Vancouveru Rakúšanmi mali pred 16 500 divákmi druhí v poradí Nóri (1542,3 b) priepastný, takmer stobodový odstup. Vikingovia sa na „Letalnici“ predstavili v zložení Anders Jacobsen, Anders Bardal, Johan Remen Evensen a Björn Einar Romören. Poradie po prvom kole na medailových pozíciách zostalo rovnaké, Fíni s nomináciou Janne Happonen, Olli Muotka, Matti Hautamäki a Harri Olli však mali na Rakúšanov v konečnom účtovaní už neuveriteľné manko – 167,1 bodu. Severské krajiny si v porovnaní s predchádzajúcim šampionátom v Oberstdorfe vymenili pozície na stupňoch pre víťazov.

V Planici bol smoliarom 32-ročný poľský veterán Adam Malysz, ktorý sa po 4. priečke v sobotňajších individuálnych pretekoch musel uspokojiť s týmto nepopulárnym umiestnením aj v nedeľňajšej tímovej súťaži. Na 5. mieste klasifikovali výber Česka, najlepší poltucet uzatváralo domáce Slovinsko. Sklamaním bolo vystúpenie siedmych v celkovej klasifikácii Nemcov, ktorí skončili na ZOH 2010 v Kanade strieborní, ôsme miesto obsadili Taliani. „Som rád, že je už po sezóne,“ stroho skonštatoval člen nemeckého družstva Martin Schmitt po nevydarených pretekoch.

Do finálového druhého súťažného kola sa v konkurencii 10 krajín (chýbalo Japonsko i Švajčiarsko na čele so Simonom Ammannom) prebojovalo prvých osem družstiev, tímová súťaž sa už po absolvovaní prvého kola predčasne skončila pre napokon deviate v poradí Rusko a tiež USA.

V nedeľňajšej súťaži družstiev videli fanúšikovia leto v na lyžiach presne 20 pokusov za 200 metrov (osem v 1. kole, dvanásť v 2. kole). Rakúšania sa za túto magickú hranicu dostali päťkrát, Nóri štyri razy, Fíni a Poliaci trikrát, Česi a Slovinci dvakrát a Taliani raz. Z individuálnych výkonov bol najlepší Rakúšan Schlierenzauer (226,5 m/231 m – 454,3 b) pred Nórom Jacobsenom (202 m/217,5 m – 426,0 b) a Poliakom Malyszom (218,5 m/213,5 m – 416,7 b), okrem spomenutej trojice doplachtili v Planici dvakrát za „dvojstovku“ aj ďalší Nór Björn Einar Romören (214,5 m/201,5 m), Fín Janne Happonen (202,5 m/213,5 m) a domáci matador Robert Kranjec (219,5 m/206,5 m).

Na tohtoročných MS v Slovinsku bolo novinkou, že pri zvyšovaní či znižovaní nájazdového okna sa „neškrtali“ dovtedajšie výsledky a nezačalo sa lietať odznova. Tak ako v niektorých pretekoch Svetového pohára (SP) v skokoch na lyžiach ani teraz v Planici nebola opäť určujúca len dĺžka skoku a štýl, ale aj špeciálny koeficient, zahrňujúci v sebe silu vetra a zmenu nájazdových okien, ktorým sa dosiahnuté výsledky prerátali. Toto nové pravidlo prvýkrát v histórii využili v SP koncom januára v nemeckom Oberstdorfe.

MS v letoch na lyžiach – Planica – súťaž družstiev – mostík HS-215 – nedeľa:

Konečné poradie (po dvoch odskákaných kolách): 1. Rakúsko (Wolfgang Loitzl 183,5 m/206 m, Thomas Morgenstern 215,5 m/198 m, Martin Koch 184,5 m/217,5 m, Gregor Schlierenzauer 226 m/231 m) 1641,4 bodu, 2. Nórsko (Anders Jacobsen 202 m/217,5 m, Anders Bardal 179,5 m/189,5 m, Johan Remen Evensen 197,5 m/193,5 m, Björn Einar Romören 214,5 m/201,5 m) 1542,3, 3. Fínsko (Janne Happonen 202,5 m/213,5 m, Olli Muotka 191 m/166,5 m, Matti Hautamäki 195,5 m/194,5 m, Harri Olli 215 m/190,5 m) 1474,3, 4. Poľsko (Kamil Stoch, Lukasz Rutkowski, Stefan Hula, Adam Malysz) 1452,5, 5. Česko (Lukáš Hlava, Jan Matura, Borek Sedlák, Antonín Hájek) 1399,2, 6. Slovinsko (Robert Hrgota, Jernej Damjan, Jurij Tepeš, Robert Kranjec) 1378,3, 7. Nemecko (Michael Neumayer, Richard Freitag, Martin Schmitt, Michael Uhrmann) 1332,9, 8. Taliansko (Sebastian Colloredo, Andrea Morassi, Roberto Dellasega, Diego Dellasega) 1219,6 – týchto osem krajín absolvovalo obidve súťažné kolá, 9. Rusko (Georgij Červiakov, Stanislav Ošepkov, Iľja Rosliakov, Roman Trofimov) 545,0, 10. USA (Nicholas Fairall, Michael Glasder, Chris Lamb, Nicholas Alexander) 462,2 – nepostúpili do finálového druhého kola

Prehľad medailistov v súťaži družstiev na MS v letoch na lyžiach (dosiaľ sa uskutočnili štyri tímové súťaže v histórii):

rok 2004 – Planica (Slovin.): 1. Nórsko, 2. Fínsko, 3. Rakúsko

rok 2006 – Kulm (Rak.): 1. Nórsko, 2. Fínsko, 3. Nemecko

rok 2008 – Oberstdorf (Nem.): 1. Rakúsko, 2. Fínsko, 3. Nórsko

rok 2010 – Planica (Slovin.): 1. Rakúsko, 2. Nórsko, 3. Fínsko