Zlato v skokoch akrobatických lyžiarok získala Cuperová

Alla Cuperová
Bieloruská reprezentantka v akrobatickom lyžovaní Alla Cuperová si vybojovala zlatú medailu v skokoch žien. Foto: SITA/AP

ČERVENÁ POĽANA 14. februára (WEBNOVINY) – Bieloruská reprezentantka v akrobatickom lyžovaní Alla Cuperová si vybojovala zlatú medailu v skokoch žien na XXII. zimných olympijských hrách v ruskom Soči. Tridsaťštyriročná rodáčka z ukrajinského mesta Rovno s trvalým bydliskom v Minsku získala premiérový vzácny kov pod piatimi kruhmi a dosiahla najväčší úspech v kariére.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Druhé miesto obsadila Číňanka Sü Meng-tchao, na bronzovom stupienku figuruje obhajkyňa zlata z predchádzajúcich ZOH 2010 vo Vancouveri Lydia Lassilová z Austrálie. V štvorčlennom treťom finálovom kole zostali oči pre plač pre líderku Svetového pohára a ďalšiu Číňanku Li Ni-na. Slovensko nemalo zastúpenie.

Obrazom: Siedmy deň na olympiáde v Soči

Pre Allu Cuperovú je to v Soči piaty štart na zimných olympijských hrách: v Nagane 1998 skončila na 5. mieste, následne v Salt Lake City deviata, v Turíne 2006 ju klasifikovali na 10. priečke a vo Vancouveri figurovala v konečnom účtovaní na 8. pozícii. „Povedala som si, že túto olympijskú súťaž v Soči absolvujem bez nervov tak ako moje prvé ZOH v Nagane pred šestnástimi rokmi. Ďakujem ruským fanúšikom, ktorí ma povzbudzovali. Boli skvelí,“ dodala šťastná bieloruská akrobatka.

Ženy – akrobatické skoky – finále – piatkové výsledky:

Finále – 1. kolo (predstavilo sa 12 akrobatiek, do finálového 2. kola postúpili pretekárky na 1. – 8. mieste): 1. Alla Cuperová (Biel.) 99,18, 2. Lydia Lassilová (Aus.) 95,76, 3. Sü Meng-tchao 90,65, 4. Li Ni-na (obe Čína) 90,24, 5. Laura Peelová (Aus.) 83,79, 6. Emily Cooková (USA) 82,21, 7. Šuang Čcheng (Čína) 80,01, 8. Žanbota Aldabergenová (Kaz.) 76,23

Finále – 2. kolo (predstavilo sa 8 akrobatiek, do záverečného finálového 3. kola postúpili pretekárky na 1. – 4. mieste): 1. Sü Meng-tchao (Čína) 101,08, 2. Lydia Lassilová (Aus.) 99,22, 3. Li Ni-na (Čína) 89,53, 4. Alla Cuperová (Biel.) 88,50

Finále – záverečné 3. kolo (predstavili sa v ňom štyri pretekárky): 1. Alla Cuperová (Biel.) 98,01, 2. Sü Meng-tchao (Čína) 83,50, 3. Lydia Lassilová (Aus.) 72,12, 4. Li Ni-na (Čína) 46,02

Konečné poradie (po záverečnom finálovom 3. kole): 1. Alla Cuperová (Biel.) 98,01, 2. Sü Meng-tchao (Čína) 83,50, 3. Lydia Lassilová (Aus.) 72,12, 4. Li Ni-na (Čína) 46,02, nepostúpili z druhého do záverečného 3. finálového kola: 5. Šuang Čcheng (Čína), 6. Žanbota Aldabergenovová (Kaz.), 7. Laura Peelová (Aus.), 8. Emily Cooková (USA)