Zmajkovičová si obliekla kimono, my vieme prečo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Renáta Zmajkovičová
Renáta Zmajkovičová s Japonkou Seiko. Foto: archív

BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) – Poslankyňa Národnej rady SR Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) si nevšedne pripomenula 70. výročie zhodenia bômb na japonské mestá Hirošimu a Nagasaki. Obliekla si kimono a v centre Bratislavy skladala origami spolu s Japonkou Seiko žijúcou na Slovensku, ktorá u nás vyučuje japončinu.

Origami je krása poskladaná zo štvorcového hárku papiera. „Jedným z najznámejších tradičných japonských modelov je vták žeriav. V Japonsku vták žeriav symbolizuje nádej. Stará legenda hovorí, že každému, kto poskladá tisíc papierových žeriavov, sa splní želanie. Papierový žeriav sa stal vďaka tejto legende a prostredníctvom japonského dievčatka Sadako Sasaki symbolom mieru,“ vysvetlila Zmajkovičová s tým, že u nás je symbolom mieru holubica. „Modrá papierová holubica, origami je tiež symbolom Vyslancov mieru jedného z projektov nadácie. Vyslanci mieru už priniesli modrú holubicu do rôznych kútov sveta: do Mexika, Kolumbie, Grécka, Maďarska, Čiech, Gruzínska, Abcházka, Rakúska, Španielska i do rôznych kútov Slovenska. Vyslanci mieru prinášajú ľuďom zážitky, pozitívne emócie a vieru v zmysluplnosť každého dňa. Skladaním origami modrej holubice zastavujú čas, spomaľujú ho a krásou obohacujú život. Umenie, krása, láskavosť, súcit, záujem o iných, chvíľa času pre nich – to všetko dáva základ pre vyrovnaný život, mier v duši a posilňuje i vieru v iných ľudí, vieru v ľudstvo,“ povedala Zmajkovičová. Modré holubice, ktoré spoločne vytvorili, ozdobia Strom mieru, lipku vysadenú v roku 2007 pri príležitosti Svetového mierového fóra, na Kuchajde v Bratislave.

Renáta Zmajkovičová
Foto: archív

Pred sedemdesiatimi rokmi lietadlo typu B-29 Superfortress Spojených štátov amerických zhodilo 6. augusta 1945 na Hirošimu uránovú atómovú bombu nazvanú Little Boy (Chlapček). Okamžite bolo zabitých 70 000 až 80 000 ľudí, ďalších 70 000 podľahlo svojim zraneniam. O tri dni neskôr zhodili Spojené štáty americké druhú atómovú bombu nazvanú Fat Man (Tučniak) na japonské mesto Nagasaki. Počet obetí zabitých okamžite v Nagasaki sa odhaduje na 40 000 – 75 000. Celkový počet obetí jadrového výbuchu bol do konca roku 1945 približne 200-tisíc.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Renáta Zmajkovičová