Zmeny času spôsobujú problémy i zachraňujú životy

Hodiny, čas
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

Zmeny v doprave

Všetci, ktorí plánujú v noci z dneška na zajtra zo soboty 29. októbra na nedeľu 30. októbra cestovať vlakom, by mali rátať s predĺžením jazdy o hodinu. O 03:00 sa posunie čas o hodinu späť na 02:00, čím prejdeme z letného času na zimný, stredoeurópsky čas (SEČ).

„Medzi 2:00 a 3:00 hodinou zostanú vlaky stáť v príslušnej stanici,“ povedala agentúre SITA hovorkyňa Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. Jana Grešnerová. Časový posun sa dotkne dvoch rýchlikov: R 614 Zemplín – Liptovský Mikuláš (príchod do stanice o 2:06 letného času a odchod o 2:08 SEČ) a R 615 Zemplín – Vrútky (príchod do stanice o 2:03 letného času a odchod o 2:05 SEČ).

Všetky osobné vlaky, ktorých odchod je plánovaný na dnes medzi 2:00 a 3:00, vypravia v noci podľa SEČ. Osobné vlaky, ktorých jazda sa končí medzi 2:00 a 3:00, dorazia do cieľovej stanice ešte podľa letného času. Ako tiež uviedla Grešnerová, zamestnanci železníc dostanú za prácu o hodinu navyše riadny príplatok za nadčas aj sobotný nočný príplatok.

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Počas svojej existencie obdobie letného času ovplyvnilo množstvo nepredstaviteľných udalostí, uvádza stránka webexhibits.org/daylightsaving.

Znemožnilo teroristický útok, údajne znižuje účasť vo voľbách a množstvo Halloweenskych obchôdzkarov a z rôznych dôvodov komplikuje život mnohým ľuďom, niektorým ale naopak, život zachránilo.

Keď v USA verbovali mladých mužov do vojny vo Vietname, istý mladý Američan sa tejto povinnosti vyhol práve vďaka tomu, že sa narodil po polnoci v deň, keď sa menil zimný čas na letný.

Argumentoval tým, že v štáte Delaware, odkiaľ pochádza, sa vtedy narodenia zaznamenávali podľa bežného času, nie letného. Preto sa teda vlastne narodil o deň skôr. Keďže tento deň mal pri povolávaní do služby vyššiu číselnú hodnotu, zachránilo ho to od nástupu do armády.

V septembri 1999 bol na palestínskom západnom brehu ešte letný čas, zatiaľ čo Izrael sa práve preorientoval naspäť na bežný čas. Palestínski teroristi v tento deň pripravili bomby, ktoré dali svojim spolupracovníkom v Izraeli. Tí si ale neskontrolovali čas. Keďže bol na bombách nastavený letný čas, tie vybuchli o hodinu skôr, ako teroristi čakali – práve vo chvíli, keď ich inštalovali. Namiesto dvoch autobusov plných ľudí teda zabili troch teroristov.

Továrne na sladkostí žiadali zmenu času

Hodiny
Foto: SITA/AP FreeImages.com

Za zmenu letného času na zimný až po Halloweene v USA dlhé roky lobovali najmä továrne na sladkosti.

Množstvo detí, ktoré robia v tento deň tradičné obchôdzky a zbierajú sladkosti, totiž nesmie chodiť von po zotmení.

Zároveň má úprava, ktorá vošla do platnosti v roku 2007, zabezpečiť deťom väčšiu bezpečnosť. Úmrtia detských chodcov boli totiž v tento sviatok štyrikrát častejšie než po zvyšok roka.

Zmeny času spôsobujú problémy aj majiteľom barov, ktoré majú otvorené dlhšie ako do 2:00 ráno. Strácajú totiž hodinu tržieb a pre návštevníkov to znamená možnosť piť o hodinu kratšie. Posunom zmeny času na zimný až po dni volieb chcú Američania zabezpečiť aj zvýšenie účasti vo voľbách. Predpokladajú totiž, že ľudia by išli k volebným urnám radšej za svetla, ako po tme.

Zmeny času v celom svete ovplyvňujú aj dopravu. Vlaky a autobusy totiž musia na jeseň hodinu čakať, keďže pri posune získajú hodinu navyše. Cesta preto napokon trvá o hodinu dlhšie než zvyčajne. Na jar zase vlaky prichádzajú do cieľových staníc ako zmeškané.

Problémy v opere i na pôrodnici

Hodiny
Foto: SITA/AP

Jednou z prvých inštitúcií, ktoré posúvanie času postihlo, bola berlínska opera – 30. apríla v roku 1916 sa ručičky všetkých hodín v Nemecku posúvali o hodinu dopredu – o 23:00 sa čas zmenil na polnoc.

Berlínska opera vyšla v ústrety svojim návštevníkom, keď sa predstavenie Die Meistersinger začalo o hodinu skôr ako zvyčajne, aby diváci stihli svoje zvyčajné spoje.

V Antarktíde síce nie je v zime žiadne denné svetlo a v lete tam dni zase trvajú 24 hodín, ale množstvo výskumníkov, ktorí tam pôsobia, stále dodržuje zmeny času, aby boli synchronizovaní s výskumnými stanicami v Čile a na Novom Zélande.

Zaujímavá situácia môže nastať aj na pôrodnej sále. Dvojčatá narodené o 23:55 a 00:05 majú automaticky iný dátum narodenia, no posun času môže „papierovo“ zmeniť aj poradie ich narodenia. Keď sa na jeseň o tretej ráno posúva čas naspäť na druhú, prvé dieťa sa narodí o 2:55 a druhé o desať minút neskôr, jeho čas narodenia je 2:05.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom