ZMOS previedol postihnutým obciam 250-tis. eur

Povodeň
Foto: SITA/Marián Angelovič

BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) dodnes odoslalo z Fondu solidarity na účty miest a obcí postihnutých povodňami 250-tisíc eur pochádzajúcich z daru od Nadácie Slovenskej sporiteľne. Agentúru SITA o tom informoval výkonný podpredseda ZMOS Milan Muška. „Finančnú podporu určenú na obnovu poškodeného obecného majetku získalo celkom 71 miest a obcí. Prostriedky boli mestám priznané a zmluvne účelovo pridelené a zaslané v priebehu necelých dvoch mesiacov,“ uviedol Muška. Ako ďalej dodal, proces výberu bol jasný a transparentný. „Obdarované obce musia do mesiaca preukázať účelnosť vynaložených prostriedkov. V záujme transparentnosti je zoznam poskytnutej pomoci a jej účel zverejnený,“ uviedol. Do Fondu solidarity, ktorý bol založený Združením miest a obcí Slovenska na pomoc mestám a obciam postihnutým povodňou, doposiaľ prispelo 105 subjektov, miest a obcí, bankových subjektov, ale aj fyzických osôb a neznámych darcov celkovou čiastkou 412-tisíc eur. „Prideľovanie pomoci pokračuje až do vyčerpania možností fondu,“ oznámil Muška.

ZMOS tak podľa Mušku preukázal nielen mobilizáciu solidarity, ale aj to, že aj bez veľkých tímov a zložitej administratívy možno zabezpečiť spustenie rýchlo a efektívne fungujúceho mechanizmu pomoci. „Získali sme aj mnoho poznatkov a námetov. Podarilo sa dosiahnuť aj to, aby oveľa pružnejšie ako inokedy konala vláda, a očakávame, že v zmysle jej uznesenia budú do 15. septembra 2010 na účtoch postihnutých miest a obcí aj zákonom stanovené prostriedky na refundáciu nákladov na záchranné a zabezpečovacie práce,“ povedal.

Ako skonštatoval výkonný podpredseda ZMOS Muška, rozsah i charakter škôd poukazujú na to, že najmä na prevenciu národné zdroje nepostačia. „Stojí preto za zváženie aj prehodnotenie účelovosti doterajšieho nastavenia operačných programov v rámci eurofondov, vrátane zastavenia niektorých už vydaných výziev. Ide o to, aby sa o čerpanie týchto prostriedkov mohli uchádzať vo väčšej miere aj mestá a obce,“ myslí si Muška.

Doterajší priebeh a skúsenosti pri odstraňovaní následkov povodní budú aj predmetom rokovania Rady ZMOS v Bratislave 7. a 8. septembra. „Účasť na rokovaní prisľúbili aj novomenovaní predstavitelia – splnomocnenec vlády SR Martin Kováč a generálny riaditeľ SHMÚ Vladimír Rak,“ informoval Muška. Dodal, že na rokovaní Rady ZMOS očakávame nové námety v oblasti varovného systému vrátanie zavedenia varovných SMS správ a ďalšie opatrenia.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska