Znalci Puškinových básní budú v Novosibirsku cestovať zdarma

Kniha
Foto: www.google.plus.com

Obyvatelia najväčšieho mesta na Sibíri, ktorí majú záľubu v poézii, budú mať nárok na bezplatnú prepravu v mestskej hromadnej doprave. Každý cestujúci, ktorý 6. júna pred vstupom do metra dokáže odrecitovať aspoň dva verše z ľubovoľnej básne Alexandra Sergejeviča Puškina, môže cestovať metrom zdarma. Akcia je súčasťou osláv 215. výročia narodenia jedného z najväčších ruských literárnych klasikov.

Puškin
Foto: Wikimedia

„Všetci, ktorí z pamäti odrecitujú aspoň dva verše z Puškinovho diela, budú mať dopravu zdarma. Akcia platí od 10. do 16. hodiny pri vchodoch siedmich staníc metra. V tento deň budú v útrobách metra znieť aj verše, árie a piesne založené na básňach A.S. Puškina,” uviedla Ľudmila Monachová z neziskovej organizácie Native Word, ktorá sa zameriava na propagáciu ruského jazyka a kultúry.

Učitelia, študenti a zamestnanci knižníc budú v daný deň rozmiestnení pri vchodoch do siedmich staníc novosibirského metra, kde preveria znalosti cestujúcich. V staničných halách sa zároveň budú konať prednesy poézie, bohatý program osláv ruského básnika doplnia aj verejné čítania, súťaže, prednesy, krátke filmy či tanečné a kreatívne workshopy, ktoré sa budú konať v knižniciach, parkoch a na námestiach pomenovaných podľa Puškina či postáv z jeho diel.

Alexander Puškin je vnímaný ako národný básnik Ruska a jeden zo zakladateľov modernej literatúry krajiny. Jeho diela, vrátane vrcholného veršovaného románu Eugen Onegin, drámy Boris Godunov či poémy Ruslan a Ľudmila, tvoria ústrednú časť učebných plánov ruských škôl. Na jeho počesť je pomenovaných mnoho tamojších knižníc a ulíc, mesto Novosibirsk nevynímajúc.

.www.bbc.co.uk, www.sib.fm

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom