Známa právnička z Iránu pôjde do väzenia, odsúdili ju za účasť na protištátnom spiknutí

Burka, hidžáb
Foto: ilustračné, Getty Images

TEHERÁN 11. marca (WebNoviny.sk) – Známu iránsku právničku, ktorá na súdoch obhajuje iránskych bojovníkov za ľudské práva a predovšetkým ženy, ktoré odmietajú nosiť povinnú pokrývku hlavy a krku, odsúdili na sedemročné väzenie.

Boj za práva žien

O rozsudku v kauze 55-ročnej iránskej právničky Nasrín Sotúdih informovala v pondelok iránska tlačová agentúra ISNA. Sotúdih, ktorá strávila v minulosti za svoj boj za práva žien vo väzení už tri roky, tentoraz odsúdili za účasť na protištátnom spiknutí a útok na najvyššieho iránskeho duchovného vodcu, ajatolláha Chameního. Obvinená bola aj z členstva v nepovolenej organizácii a z podpory prostitúcie.

Podľa agentúry Associated Press (AP) iránsky režim najviac pobúrili aktivity tejto právničky namierené proti povinnému noseniu hidžábu. AP pripomína, že proti tomuto desaťročia starému nariadeniu, ktorého plnenie začali predstavitelia iránskeho režimu vyžadovať krátko po islamskej revolúcii v roku 1979, sa búri čoraz viac iránskych žien.

Nezakrýva im časť tváre a krku

Väčšina z nich protestuje tak, že síce hidžáb na sebe majú, umne si ho však upravia tak, aby im nezakrýval väčšiu časť tváre a krku.

Niektoré ženy sú ešte odvážnejšie a pokrývku hlavy na verejnosti napriek nariadeniam vôbec nenosia. V móde je v posledných mesiacoch aj uverejňovanie vlastných fotografií bez hidžábu na verejných priestranstvách, ktoré mnohé odvážne Iránčanky zverejňujú na sociálnych sieťach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom