Zničené obce na južnej Morave dostanú pomoc od štátu, 30-tisíc eur poskytne aj Košický kraj

208038306_3585324364902834_1550505656225348874_n.jpg
Na obnovu zničeného bývania štát ponúkne postihnutým ľuďom päť miliónov korún. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 28. júna, 14:35

Česká vláda v pondelok schválila pomoc obciam na južnej Morave, ktoré vo štvrtok zasiahlo ničivé tornádo. Kabinet tiež odobril daňové úľavy pre poškodené firmy a občanov i program na podporu podnikateľov v postihnutých oblastiach. Už v piatok vláda schválila poskytnutie pohonných hmôt zo štátnych rezerv pre záchranárov v daných obciach. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz

Na obnovu zničeného bývania štát ponúkne postihnutým ľuďom päť miliónov korún, dva milióny ako dotáciu a tri milióny ako zvýhodnený úver, informovala ministerka pre miestny rozvoj Klára Dostálová.

Posunuli termíny pre zaplatenie daní

Ministerka financií Alena Schillerová oznámila, že posúvajú termíny „pre zaplatenie daní, podanie daňového priznania, kontrolného hlásenia a platby DPH“. Zároveň tiež odpúšťajú zálohy na cestnú daň splatné k 15. júlu.

Vicepremiér Karel Havlíček uviedol, že v rámci podpory podnikateľov okamžite uhradia 80 až 100 percent z vlastných výdajov na zaobstaranie nového majetku. „Maximálna výška podpory je jeden milión korún. Súčasne poskytneme bezúročnú pôžičku až do výšky 45 miliónov korún na firmu,“ oznámil na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Podporu vlády dostalo tiež uvoľnenie až 1,5 miliardy korún podľa skutočných škôd pre poľnohospodárov, lesníkov a potravinárov, ktorých postihlo tornádo. Podľa ministerstva poľnohospodárstva peniaze použijú ako kompenzáciu za poškodené chmelnice, vinice, sady, polia, uhynuté zvieratá či zničené haly a hospodárske budovy.

Vláda odobrila aj vyslanie mobilného tímu zdravotníkov, informoval minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Ten poskytuje na mieste starostlivosť poraneným a postihnutým osobám.

Pomoc ponúkol aj Košický kraj

Nenávratnú finančnú pomoc vo výške 30-tisíc eur pre Juhomoravský kraj schválili na pondelkovom zasadnutí zastupiteľstva aj poslanci Košického samosprávneho kraja (KSK). Za uznesenie hlasovalo 51 poslancov.

„Pre Juhomoravský kraj sme schválili 30-tisíc eur ako takú symbolickú pomoc. Berieme to ako prejav solidarity s naozaj nevídanou katastrofou, ktorá sa odohrala minulý týždeň na území Moravy a časti Slovenskej republiky,“ uviedol po rokovaní zastupiteľstva predseda KSK Rastislav Trnka. Ako ďalej dodal, zatiaľ presne nevie, z ktorej položky to bude kraj financovať, nakoľko bol tento návrh predložený len krátko pred zastupiteľstvom.

Tornádo udrelo na južnej Morave vo štvrtok počas silných búrok. Extrémne počasie si vyžiadalo šesť mŕtvych a desiatky zranených. Veterná smršť spôsobila masívne materiálne škody, poničila napríklad aj 1 200 domov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam VojtěchKarel Havlíček
Firmy a inštitúcie Vláda ČR