Znížia platy vojakom, ktorí robia v zahraničných štruktúrach

Vojaci, vojak, armáda
Foto: SITA/Lukáš Macek

BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – Platy profesionálnych vojakov, ktorí pôsobia v zahraničí na zastupiteľských úradoch Slovenskej republiky v NATO, v Európskej únii a OBSE sa od 1. augusta znížia o 15 percent.

Vyplýva to z novely výnosu Ministerstva obrany SR, ktorým sa upravujú podmienky výpočtu zahraničných platov profesionálnych vojakov. Znižovanie platov sa pritom nebude týkať len profesionálnych vojakov, ale aj civilných zamestnancov, ktorí pôsobia v zahraničných pracoviskách.

Ich platové triedy sa znížia prijatým vnútorným organizačným opatrením. „Chcem ubezpečiť všetkých profesionálnych vojakov, ktorí plnia úlohy vo vojenských operáciách, mierových a pozorovateľských misiách, že touto novelou sa ich platy meniť nebudú. V záujme konsolidácie rozpočtu rezortu obrany sa budú musieť uskromniť iba vojaci a tí zamestnanci MO SR, ktorí pôsobia v štruktúrach medzinárodných organizácií,“ uviedol minister obrany Martin Glváč.

Minister zmeny navrhol preto, že podľa doteraz platnej právnej úpravy dochádzalo v uplynulých rokoch k nárastu platov profesionálnych vojakov a zamestnancov MO SR, ktorí pôsobia v štruktúrach organizácií mimo územia Slovenskej republiky.

To si v čase konsolidácie rozpočtu rezortu obrany, ako aj verejných zdrojov celkovo, nemôžeme dovoliť,“ zdôraznil šéf rezortu obrany. Zdôraznil, že platy profesionálnych vojakov a zamestnancov MO SR v zahraničných štruktúrach by mali odrážať realitu finančných možností ministerstva.

Ministerstvo pristúpilo k tomuto kroku aj na základe skúseností iných rezortov a členských krajín EÚ, ktoré takisto znížili platy štátnym zamestnancom pracujúcim v zahraničí s ohľadom na konsolidáciu rozpočtov. Novelou, ktorú prerokovala Stála pracovná komisia Legislatívnej rady vlády SR pre finančné právo, sa určí koeficient regulácie pre výpočet uvedených platov v závislosti od zdrojových možností Ministerstva obrany SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Glváč