Zomrel básnik a prozaik Miroslav Bielik, dlhé roky predsedal Spolku slovenských spisovateľov

Sviečka, úmrtie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vo veku 72 rokov zomrel 22. júla 2021 po krátkej ťažkej chorobe dlhoročný predseda Spolku slovenských spisovateľov Miroslav Bielik, slovenský spisovateľ, básnik, prozaik, bibliograf, editor. Pochovaný bude na Národnom cintoríne v Martine. Na svojej internetovej stránke o tom informoval Spolok slovenských spisovateľov.

Dlhodobým odborným pôsobiskom Miroslava Bielika bola Matica slovenská (MS) v Martine, kde pracoval ako bibliograf. Pôsobil ako riaditeľ Slovenskej národnej knižnice MS, vedecký tajomník, správca a prvý podpredseda MS, riaditeľ Národného inštitútu slovenského jazyka a literatúry MS a riaditeľ Slovenského literárneho ústavu MS.

V roku 2013 ho na Členskom zhromaždení Spolku slovenských spisovateľov (SSS) zvolili za jeho predsedu a túto funkciu vykonával až do júla 2021.

Rozvinul medzinárodnú spoluprácu spolku

„Ako predseda Spolku slovenských spisovateľov sa osobitne pričinil – aj v terajších, pre našu pôvodnú literatúru a kultúru nežičlivých časoch – o všestranné rozvinutie činnosti SSS, najmä v záujme podpory slovenskej pôvodnej literatúry, autentických duchovných a národných hodnôt a v zmysle tradície, ktorú si SSS pripomenie pri príležitosti svojej 100-ročnice v roku 2023,“ uviedol spolok.

Ako zdôraznili, Bielik rozvinul medzinárodnú spoluprácu spolku s krajanskými slovenskými spisovateľmi v Srbsku či Rumunsku a s partnerskými spisovateľskými organizáciami v zahraničí. Bol aj iniciátorom Kongresu slovenských spisovateľov s medzinárodnou účasťou v roku 2016 v Trenčianskych Tepliciach.

Debutoval básnickou zbierkou Čas je tichý posol mysle (2003), vyšla mu kniha básní, básnických a filozofických úvah Nepatrný pohyb po naklonenej rovine (2005). Vydal verše v bibliofilskom vydaní Ku koncu jedného x-ročia (2009), dvojjazyčný výber z poézie v slovenčine a v srbčine Aj keby som nebol/I kada ne bih bio (2012).

Spisovatelia stratili oduševneného človeka

Napísal románový diptych o základných otázkach ľudského života a jeho akceptovaní skutočnosti www.skutočnosť.com: Benátky diptych I. Kniha prvá: Neistý čas, isté miesto (2007), Neskutočnosti: Benátsky diptych II. Kniha druhá: Neisté miesto, istý dej (2010) a dilógiu Kaleidoskopis: Záplava ne/skutočnosti, ktorá nadväzuje na Benátsky diptych.

Zostavil zborníky Kľakovská dolina: Od Žarnovice po Vtáčnik (2005), Kľakovská dolina: Od Hrona po Vtáčnik (2015) a Zborník z Medzinárodného literárneho festivalu k poézii o Dunaji s výberom textov zúčastnených autorov Bratislava 23. – 26. 6. 2016 Dunajské elégie.

„Spolok slovenských spisovateľov v Miroslavovi Bielikovi stráca činorodého, oduševneného človeka, ktorého záslužná činnosť najmä v oblasti podpory slovenskej pôvodnej literatúry i spolupráce s našimi krajanskými i zahraničnými spisovateľmi zostane v trvalej pamäti,“ uzavreli slovenskí spisovatelia, ktorí pozostalým rodinným príslušníkom, kolegom i priateľom vyjadrili hlbokú úprimnú sústrasť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Bielik
Firmy a inštitúcie Spolok slovenských spisovateľov