Zomrel český novinár, režisér a dramatik Jiří Kárnet

Sviecka.jpg
Foto: Pixabay.com

BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) – Český dramatik, režisér, novinár a spisovateľ Jiří Kárnet zomrel v utorok v New Yorku. Skonal krátko po svojich 91. narodeninách, ktoré oslávil 24. januára. Webovú stránku www.idnes.cz informoval o smrti exulanta editor časti jeho diela Viktor Debnár.

Jiří Kárnet sa narodil v roku 1920 v meste Hořice. Študoval na pražskej Právnickej fakulte Karlovej univerzity a od konca roka 1939 pôsobil ako režisérsky elév a lektor v divadlách E.F. Buriana D 40 a D 41. Neskôr odišiel do mestského divadla na pražských Královských Vinohradoch. Koncom druhej svetovej vojny ho väznili v Nemecku. V povojnových rokoch pôsobil ako novinár a divadelný kritik. Po februári 1948 odišiel najprv do Paríža, kde pôsobil ako redaktor česko-slovenského vysielania francúzskeho rozhlasu, a v roku 1952 sa presťahoval do New Yorku, kde býval až do svojej smrti.

Počas života v USA spolupracoval Kárnet s rozhlasovými stanicami ako Hlas Ameriky či Slobodná Európa. Venoval sa najmä komentárom z kultúrno-politickej oblasti, na svojom konte má tiež viacero rozhovorov so známymi osobnosťami, napríklad s Andym Warholom či Johnom Steinbeckom. Spolu s českým spisovateľom, publicistom a politikom Pavlom Tigridom stál pri zrode politicko-kultúrneho periodika Svědectví. Napísal aj viacero divadelných hier a próz, písal i poéziu a pôsobil tiež ako prekladateľ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom