Zomrel Charlie Whiting, riaditeľ pretekov F1

Charlie Whiting
Dlhoročný riaditeľ pretekov najrýchlejších monopostov na štyroch kolesách charlie Whiting zomrel v Melbourne na následky pľúcnej embólie vo veku 66 rokov. Foto: archívne, SITA/AP

MELBOURNE 14. marca (WebNoviny.sk) – Pre päťnásobného majstra sveta Lewisa Hamiltona bol pilierom formuly 1 a ikonou tohto športu. Štvornásobný šampión „efjednotky“ Sebastian Vettel ho zase označil za diplomata a muža, ktorý vždy stál na strane pilotov.

Väčšinu pretekárov či riaditeľov popredných tímov nepríjemne šokovala správa, že tri dni pred štartom nového ročníka F1 v Austrálii dotĺklo srdce Charlieho Whitinga.

Dlhoročný riaditeľ pretekov najrýchlejších monopostov na štyroch kolesách zomrel v Melbourne na následky pľúcnej embólie vo veku 66 rokov. Meno tohto už takmer legendárneho Angličana bolo so svetom formuly 1 spojené od roku 1977.

Vážil si pilotov

„Ešte včera som s ním hovoril a spolu sme si prešli niekoľko prvých zákrut na trati. Je len ťažko pochopiteľné, že tu už nie je,“ uviedol Sebastian Vettel na tlačovej konferencii v Melbourne, ktorá sa mala pôvodne týkať iba úvodných pretekov sezóny Grand Prix Austrálie.

„Vážil si pilotov, bol to náš človek. Vždy sme mali u neho otvorené dvere. Všetky naše myšlienky patria teraz jemu,“ doplnil v kondolenčnom tóne Vettel. Šéf Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) Jean Todt opísal Whitinga ako „hlavnú postavu formuly 1, ktorá stelesňovala etiku aj ducha tohto fantastického športového odvetvia“.

Whiting začal kariéru v „efjednotke“ v roku 1977 v tíme Hesketh a v 80. rokoch prešiel k Berniemu Ecclestonovi do „stajne“ Brabham. Tam sa dostal až na pozíciu šéfa mechanikov a bol aj pri dvoch tituloch majstra sveta Brazílčana Nelsona Piqueta (1981, 1983).

Členom FIA sa stal v roku 1988 a post športového riaditeľa v F1 začal zastávať v roku 1997. „Formula 1 stratila v jeho osobe skvelého človeka a charizmatického ambasádora tohto športu,“ doplnil Jean Todt.

Bojovník za bezpečnosť vo formule 1

Whiting bol v motoristickej verejnosti známy aj ako bojovník za bezpečnosť vo formule 1, uznávaný bol aj za jeho pokojný prístup pri riešení problémov.

Výkonný riaditeľ F1 Motorsports Ross Brawn bol zdrvený zo straty dlhoročného priateľa.  „Poznal som ho počas celého môjho motoristického života. Spolupracovali sme ako mechanici a stali sme sa dobrými priateľmi. Je to veľká strata nielen pre mňa, ale aj pre široko rozvetvenú rodinu formuly 1.“

Kondolenciu pridal aj riaditeľ tímu Ferrari Matia Binotto. „Charlie bol pravý profesionál a muž, ktorý mal extrémne veľa vedomostí o našom športe. Táto skvelá osobnosť mala u každého rešpekt, lebo on sám pristupoval k ľuďom s rešpektom. Bol pilier formuly 1, náš šport sa jeho odchodom stal menším.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charlie Whiting