Zomrel emir Sabáh Ahmad Džábir Sabáh, prispel k modernizácii zahraničnej politky v Kuvajte

Sabáh Ahmad Džábir Sabáh
Vo veku 91 rokov zomrel kuvajtský emir Sabáh Ahmad Džábir Sabáh. Foto: SITA/AP

Vo veku 91 rokov zomrel kuvajtský emir Sabáh Ahmad Džábir Sabáh, ktorý je považovaný za architekta modernej zahraničnej politiky jeho krajiny. „S veľkým zármutkom a ľútosťou smútime nad úmrtím šejka Sabáha Ahmada Džábira Sabáha, emira Kuvajtského štátu,“ oznámil v štátnej televízii minister pre kráľovské záležitosti Alí Džarráh Sabáh.

Liečil sa v USA

Televízia už pred oznámením prerušila svoj bežný program a vysielala predčítanie koránu, informuje tlačová agentúra AFP.

Emir sa od júla liečil v Spojených štátoch po tom, čo v Kuvajte absolvoval operáciu. Detaily o jeho chorobe a liečbe, ako aj o tom, kde zomrel, palác nezverejnil. Ako uvádza AFP, vládca Kuvajtu mal kardiostimulátor, v roku 2002 mu odstránili apendix a v roku 2007 v USA podstúpil operáciu močových ciest.

Sabáh Ahmad Džábir Sabáh vládol v Kuvajte od roku 2006. Predtým dlhodobo pôsobil ako diplomat a diplomaciu presadzoval aj pri riešení regionálnych problémov, ako napríklad bojkotu Kataru ostatnými štyrmi arabskými štátmi. Hostil tiež veľké konferencie pre vojnou zničené krajiny ako Irak a Sýria.

Novým emirom korunný princ

Novým emirom Kuvajtu sa stal korunný princ Nawáf Ahmad Džábir Sabáh. Nástup nového vládcu oznámil v televíznom prejave vicepremiér a minister vnútra Kuvajtu Anas Chálid Sálih. Osemdesiattriročný korunný princ zložil prísahu niekoľko hodín po úmrtí predošlého emira.

Prevzatie kuvajtského trónu je dané ústavou, o novom korunnom princovi však budú v nasledujúcich týždňoch zrejme nasledovať rokovania, uvádza agentúra AP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sabáh Ahmad Džábir Sabáh