Zomrel Jon Lord, spoluzakladateľ kapely Deep Purple

Jon Lord
Legendárny klávesák a spoluzakladateľ skupiny Deep Purple Jon Lord počas koncertu Concerto for Group and Orchestra v Slovenskom rozhlase. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – Vo veku 71 rokov dnes zomrel anglický muzikant Jon Lord.

Skladateľ, pianista, klávesák a hráč na organe Hammond, ktorý sa preslávil ako člen rockovej formácie Deep Purple, bojoval od augusta 2011 s rakovinou pankreasu.

Osudným sa mu napokon stala pľúcna embólia. Lord skonal v súkromnej nemocnici London Clinic. V čase úmrtia pri ňom bola jeho najbližšia rodina.

Jon Lord bol jedným zo zakladateľov slávnej skupiny Deep Purple. Pôsobil v nej od roku 1968 až do prerušenia jej činnosti v roku 1976.

V rokoch 1978 až 1984 bol členom ďalšej známej rockovej formácie Whitesnake, s ktorou nahral albumy Trouble (1978), Lovehunter (1979), Ready an‘ Willing (1980), Come an‘ Get It (1981), Saints & Sinners (1982) a Slide It In (1984).

Súčasťou zostavy Deep Purple bol rodák z Leicesteru opäť od roku 1984, keď kapela obnovila činnosť, a to až do roku 2002. Muzikant sa podieľal na všetkých podstatných nahrávkach skupiny. Podpísaný je pod 16 štúdiovými albumami formácie vrátane slávnej Machine Head (1972) obsahujúcej megahit Smoke on the Water.

Lord je tiež autorom legendárneho organového riffu v skladbe Child Of Our Time. Muzikant počas svojej kariéry spolupracoval aj so skupinami The Artwoods a Flower Pot Men a bol členom formácie Paice, Ashton and Lord.

Video: Jon Lord v Slovenskom rozhlase (11. marca 2009)

Hráč na klávesové nástroje sa azda najviac preslávil dielom Concerto For Group And Orchestra spájajúcim klasiku a rock, ktoré Deep Purple spoločne s Royal Philharmonic Orchestra po prvý raz predviedli v roku 1969.

Toto dielo predstavil pred pár rokmi aj v Bratislave. V budove Slovenského rozhlasu vystúpil 11. a 12. marca 2009 spoločne so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a rockovým kombom Emila Frátrika pod vedením šéfdirigenta Southern Arizona Symphony Orchestra Martina Majkuta.

Deep Purple: When a Blind Man Cries

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom