Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Anton Srholec Foto: SITA/Robert Tappert
7. januára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(59)

Zomrel kňaz Anton Srholec (†86)

BRATISLAVA 7. januára (WebNoviny.sk) – Vo veku 86 rokov zomrel vo štvrtok ráno v Bratislave kňaz Anton Srholec. Informoval o tom hovorca saleziánov Rastislav Hamráček s tým, že Anton Srholec zomrel po 68 rokoch rehoľného života, z ktorých 45 bol kňazom. Posledné mesiace prežíval vážne onkologické ochorenie, ktorému napokon podľahol.

Život

Antona Srholca

bol symbolom zápasu o vieru, o slobodu a o ľudskosť. Ako mladý rehoľník sa usiloval tajne prejsť do zahraničia, aby tam študoval za kňaza. Po zatknutí a odsúdení bol 10 rokov väznený. Ďalšie roky pracoval ako robotník a pritom tajne študoval teológiu. V roku 1970 ho v Ríme vysvätil za kňaza pápež Pavol VI. a keď sa vrátil do Československa, venoval sa najmä duchovnej, ale i kultúrnej práci s mládežou.

Po roku 1989 bol činný v Helsinskom výbore na ochranu ľudských práv na Slovensku, založil charitatívne dielo Resoty pre bezdomovcov v Bratislave, tiež publikoval a stal sa predsedom Konfederácie politických väzňov Slovenska. Je držiteľom čestných doktorátov Trnavskej univerzity a Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety i mnohých vyznamenaní a ocenení za jeho angažovanie sa v oblasti charity, sociálnej práce a ľudských práv.

Rímskokatolícky kňaz, salezián a charitatívny pracovník Anton Srholec sa narodil 12. júna 1929 v Skalici. Pre rozhodnutie študovať teológiu, čo nebolo možné vo vtedajšom Československu, sa rozhodol v roku 1951 emigrovať, nepodarilo sa mu však prekročiť hranice a bol odsúdený na 12 rokov väzenia. Vo väzení bol 10 rokov, pričom prevažnú časť z toho strávil v uránových baniach v Jáchymove. Po amnestii v roku 1960 bol robotníkom, pracoval na stavbách, aj v Ostravských železiarňach.

Vo väzení aj ako robotník Anton Srholec súkromne študoval teológiu a jazyky. V rokoch 1969 až 1970 mohol absolvovať dva semestre na pápežskej univerzite v Turíne a v Ríme ho v máji 1970 vysvätili za kňaza. Po návrate na Slovensko nemohol Anton Srholec vykonávať kňazské povolanie a v bratislavskom Blumentáli bol najprv kostolníkom a neskôr obľúbeným kazateľom.

Z Bratislavy bol však poslaný na menšie farnosti, do Perneku, do Veľkého Zálužia a do Záhorskej Vsi a v roku 1985 mu za organizovanie slávností na Velehrade odňali štátny súhlas.

Opäť pracoval ako robotník a v roku 1989 odišiel na dôchodok. Nasledujúce roky pôsobil Anton Srholec v Helsinskom výbore a v ďalších organizáciách, je predsedom Konfederácie politických väzňov Slovenska (KPVS) a predovšetkým sa začal venovať bezdomovcom. V roku 1992 založil v Podunajských Biskupiciach resocializačné zariadenie pre bezdomovcov Resoty, ktoré poskytuje strechu nad hlavou desiatkam ľudí.

Anton Srholec sa aktívne zapájal do verejného života, venoval sa prednáškovej činnosti a tiež publicistike. Bol autorom niekoľkých publikácií, napr. Experiment lásky, Každodenné zamyslenia, Svetlo z hlbín jáchymovských lágrov, Ako čerstvý chlieb a Sviatočné pozdravy. Bol držiteľom mnohých domácich a zahraničných ocenení, v roku 2003 Antonovi Srholcovi prezident republiky udelil Rad Ľ. Štúra II. triedy.

Odporúčané články

V roku 2015 zomreli B. B. King či Christopher Lee V roku 2015 navždy odišli Ladislav Chudík i Magda Paveleková

Témy

Diskusia

co ja viem ..farar ci biskup su iba ludia a vacsina z Nich bola mentalne alebo primitivne znasilnena spolupracovat s STB pod taktovkou vsemocnej kremelskej KGB,ktora vsetko riadila cez Prahu od 1945.I vlastni komunisti co sa priznali ze boli imperialisticki spioni..atd atd.. Proste-kazdeho... Pre chapavych ..to co NEMAM JA SAM V MOJOM CHARAKTERE ..tak to zakomplexovane alebo krcmovo a sadisticky vyzadujem od inych !! Otec Srholec sa nepovazoval sam za svätca,,ale iba za cloveka !! Je smutne ak odpad komous katov a zverinec nacionalisticko KGB... Mstislav Ďumbier Re: 18:11 - aj neregistrovaná sedma nie je vlastný nick. Ja sa Sokola nezastávam, no vžime sa aj do situácie jeho a kňazov, ktorý boli v Pacem in terris, či dokonca v ŠTB. Komunistická tyrania trvala celé desaťročia a cirkev... Mstislav Ďumbier Re: klasikano 16:31 - myslím, že plusky a mínusky pri tvojom a mojom príspevku reálne odrážajú, kto pracuje s faktami a kto uráža. Mimochodom, slobodomurár Štefan Hríb pár dní pred Srholcovou smrťou v rádiách robil reklamu na knihu Srholcových kázní.... neprsorovatel Snáď len na okraj: Prečo ti to nevadí pri Tisovi,že bol kňaz a politik zároveň?
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Byvanie je hra

najAPPKY.sk

DRAN.sk

Autolike.sk

Podnikam.sk

Dámskajazda

Mňamky-recepty

NAJKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...