Zomrel legendárny Josef Masopust, obdivoval ho aj Pelé

Josef Masopust
Josef Masopust (vpravo) Foto: SITA/AP

PRAHA 29. júna (WEBNOVINY) – V pondelok vo veku 84 rokov zomrel jeden z najlepších futbalistov českej histórie Josef Masopust. Podľa iDnes.cz udalosť oznámil Český rozhlas a potvrdil ju Petr Procházka, podpredseda občianskeho združenia Klub priateľov Josefa Masopusta.

Josef Masopust sa narodil 9. februára 1931 v obci Střimice neďaleko Mosta. Už v sedemnástich rokoch bol členom A-mužstva v Moste, prvoligový futbal si po prvý raz vyskúšal vo farbách Teplíc.

V roku 1962 získal Zlatú loptu

V roku 1952 pri nástupe na vojenskú službu prestúpil do Dukly Praha, kde napokon strávil takmer celú aktívnu kariéru a dosiahol najväčšie úspechy. S pražským tímom vybojoval sedem majstrovských primátov v najvyššej domácej súťaži.

Dnes má pred štadiónom Juliska, kde Dukla sídli, bronzovú sochu v nadživotnej veľkosti. V Moste po ňom zasa pomenovali futbalový stánok. „Kým som neprišiel do Dukly, bol som ´slávista´. Osud mi však napokon všetku slávu dožičil v Dukle,“ spomínal niekdajší stredopoliar.

Preslávil sa aj v reprezentácii, odohral za ňu 63 stretnutí a strelil desať gólov. V roku 1960 pomohol Československu k tretiemu miestu na majstrovstvách Európy vo Francúzsku, o dva roky neskôr dokonca k striebornému stupienku na svetovom šampionáte v Čile. Pri finálovej prehre s Brazíliou 1:3 bol autorom jediného presného zásahu zdolaného družstva.

V roku 1962 získal Zlatú loptu pre najlepšieho futbalistu pôsobiaceho na starom kontinente, čo sa z českých hráčov dosiaľ podarilo iba Pavlovi Nedvědovi o 41 rokov neskôr. Československým futbalistom roka sa stal jedinýkrát – 1966. „Som Čech, hral som v Česku, takže viac než Zlatú loptu si vážim ocenenie Český futbalista storočia,“ vyhlásil Masopust po zverejnení výsledkov ankety časopisu Gól.

Brno priviedol k historickému titulu

Záver aktívnej kariéry strávil v belgickom klube Crossing Club Schaerbeek, postúpil s ním do I. ligy. Pôsobil tiež ako tréner, už v Belgicku bol hrajúcim koučom. Po návrate do svojej domoviny priviedol Brno k historickému majstrovskému titulu. V rokoch 1984 až 1988 bol lodivodom národného tímu Československa.

Obdivovali ho svetové hviezdy. „Nepochybne pre mňa patril k najlepším hráčom Európy. On a Beckenbauer. Je to jeden z najväčších idolov, čo som poznal,“ poklonil sa pred rokmi Pelé, ktorý Masopusta v 2004 zaradil do svojho zoznamu 125 najlepších žijúcich futbalistov.

Dvojica sa stretla na MS 1962 v Čile: Pelé sa zranil, ale striedať sa vtedy ešte nesmelo, takže zostal na trávniku. Masopust pred ním zastavil a čakal, kým prihrá niekomu inému. Nechcel ísť do súboja so zdravotne indisponovaným súperom. „Bolo to jedno z najkrajších gest v histórii tohto športu. Prejavil cit pre fair play, o ktorom sa v súčasnosti toľko rozpráva. Bola to skutočná ukážka úcty k človeku,“ povedal Pelé. „Josef je legenda. Bol lepší ako ja,“ zneli slová Eusébia v Prahe na oslave 80. narodenín Masopusta.

Informácie pochádzajú zo serveru iDnes.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Josef Masopust