Zomrel najhľadanejší nacista, bol poradcom al-Asada

LONDÝN 1. decembra (WEBNOVINY) – Doteraz údajne najhľadanejší nacistický zločinec Alois Brunner „takmer určite“ zomrel ešte pred štyrmi rokmi v Sýrii. V pondelok o tom s odvolaním sa na hlavného vyšetrovateľa tohto prípadu informuje spravodajský portál stanice BBC.

„Z kriminalistického hľadiska to nemôžeme dokázať, ale sme si istí, že je to tak,“ uviedol Efraim Zuroff zo združenia, ktoré sa zaoberá pátraním po odsúdených nacistoch. Informácie o Brunnerovej smrti sú podľa neho „na 99 percent“ pravdivé.

Brunner v minulosti pôsobil ako jeden z veliteľov nacistických jednotiek SS a pripisujú mu osobnú zodpovednosť za deportáciu takmer 130-tisíc Židov do koncentračných táborov počas druhej svetovej vojny. Mal hrať kľúčovú úlohu pri implementovaní takzvaného konečného riešenia židovskej otázky presadzovanú nacistickým vodcom Adolfom Hitlerom.

Zodpovedný má byť aj za deportáciu 14-tisíc slovenských Židov. V 50. rokoch údajne utiekol do Sýrie a následne tam pôsobil ako poradca vtedajšieho autokratického prezidenta Hafíza al-Asada, otca súčasného prezidenta Baššára al-Asada. Brunner sa narodil v Rakúsku a považovali ho za „pravú ruku“ nacistu Adolfa Eichmanna. V roku 2001 ho Francúzi v neprítomnosti odsúdili na doživotie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom