Zomrel poľský protikomunistický disident a bývalý premiér Jan Olszewski

Jan Olszewski
Poľský protikomunistický disident a bývalý premiér Jan Olszewski. Reprofoto: www.youtube.com

VARŠAVA 8. februára (WebNoviny.sk) – Vo štvrtok v noci zomrel poľský protikomunistický disident a bývalý premiér Jan Olszewski. Politik skonal vo veku 88 rokov v nemocnici vo Varšave. Informovala o tom tlačová agentúra PAP s odvolaním sa na ministra obrany Antoniho Macierewicza.

Na Olszewského smrť zareagovali už viacerí poľskí predstavitelia, ktorí vyjadrili uznanie jeho službe národu a označili ho za čestného a úprimného človeka.

Z Varšavy prišli smutné správy,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter šéf Európskej rady a niekdajší poľský premiér Donald Tusk s tým, že Olszewski bol „v politických procesoch odvážnym ochrancom, účastníkom v Solidarite a dobrým človekom„.

Súčasný premiér Mateusz Morawiecki sa zase vyjadril, že Poľsko „dnes utrpelo nepredstaviteľnú stratu„. „Jan Olszewski bol človekom s priezračnou úprimnosťou a bol verný svojim názorom, zároveň bol mimoriadne odvážny. Mnohokrát dokázal svoju neochvejnosť,“ povedal.

Jan Olszewski

Jan Olszewski sa narodil 20. augusta 1930 vo Varšave. Počas druhej svetovej vojny sa v roku 1944 zúčastnil na Varšavskom povstaní proti nacistickej okupácii Poľska.

V 80. rokoch minulého storočia bol vedúcou osobnosťou protikomunistického hnutia Solidarita a pomohol navrhnúť jeho zakladajúcu listinu.

Zúčastnil sa tiež na rokovaniach za okrúhlym stolom v roku 1989, ktoré vydláždili cestu pádu komunistického režimu.

Olszewski bol premiérom Poľska šesť mesiacov v rokoch 1991 – 1992, čím sa stal najkratšie slúžiacim predsedom vlády v postkomunistickom Poľsku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TuskJan OlszewskiMateusz Morawiecki