Zomrel Simcha Rotem, posledný židovský bojovník z povstania vo varšavskom ghette

Simcha Rotem, úmrtie, varšavské ghetto
Vo veku 94 rokov zomrel Simcha Rotem, posledný známy žijúci židovský bojovník z povstania vo varšavskom ghette z roku 1943. Foto: archívne, SITA/AP

JERUZALEM 23. decembra (WebNoviny.sk) – Vo veku 94 rokov zomrel v sobotu v Jeruzaleme posledný známy žijúci židovský bojovník z povstania vo varšavskom ghette z roku 1943. Simcha Rotem, známy aj ako Kazik, bol jedným zo židovských partizánov, ktorí sa postavili nacistom, keď začali s masovými deportáciami z poľského hlavného mesta.

Keď nacisti v roku 1939 vpadli do Poľska, mal Rotem 15 rokov. V roku 1942 sa vo varšavskom ghette pridal k Židovskej bojovej organizácii, i keď neskôr priznal, že tvárou v tvár nacistickej palebnej sile sa cítil „úplne bezmocný“.

V apríli 1943 sa spolu s ďalšími rozhodol bojovať a mnohým ľuďom pomohol cez kanalizáciu uniknúť z ghetta do lesov za mestom.

„Ďakujeme za všetko, Kazik. Sľubujeme, že sa budeme každý deň snažiť, aby sme si zaslúžili označenie ‚ľudia‘,“ vyjadril sa izraelský prezident Reuven Rivlin a premiér Benjamin Netanjahu skonštatoval, že Rotemov „príbeh bude navždy s našimi ľuďmi“.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin Netanjahu