Zoroslav Kollár si našiel nový terč, ale na informáciách podľa Korčoka sedia len dve veci (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zoroslav Kollár
Zoroslav Kollár. Reprofoto: www.youtube.com.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 29. januára, 13:46

Kandidát na prezidenta a exminister zahraničia Ivan Korčok nikdy nespolupracoval s komunistickou Štátnou bezpečnosťou (ŠtB), a to je opakovane potvrdené tým, že mal previerky na „prísne tajné” vrátane previerky NATO.

Amatérske hoaxy

Korčok to uvádza vo vyhlásení v reakcii na video zverejnené právnikom Zoroslavom Kollárom.

Už niekoľko dní sa po internete šírili veľmi amatérsky zmajstrované hoaxy o tom, že som bol eštebák. Boli také primitívne, že na to ani nemalo zmysel reagovať. Cez víkend to ale dostalo nový rozmer a v priebehu pár minút boli všetkými dezinfokanálmi na siete vypustené údajné dokumenty, ktoré mám vraj vysvetľovať, uviedol Korčok.

Ako ďalej uviedol, je nechutné, že do celej veci bol zatiahnutý aj jeho starý otec. „Tak len upozorňujem, že ten pán v tom údajnom dokumente má iné krstné meno aj dátum narodenia, ako môj starý otec, zdôraznil Korčok.

Nepreclené tenisky

Na medializovaných informáciách podľa exministra zahraničia sedia len dve veci. „Že som sa ‚veľmi pozitívne vyjadroval o spôsobe života v kapitalistickom zahraničí‘ a ako som x-krát verejne povedal, uvažoval som o emigrácii. Áno, v spise sa píše, že som domov doviezol nepreclené tenisky, lebo to bol absolútne nedostatkový tovar – vďaka režimu obľúbenca aktuálnej koalície Gustava Husáka, vyhlásil Korčok.

Doplnil, že aj z toho je zrejme jasné, že akákoľvek jeho spolupráca, nebodaj stráženie niečej emigrácie, je nezmyselné, keďže bol prvý v rade s takýmito myšlienkami.

Cesty s volejbalistami

Kollár vo zverejnenom videu uviedol, že dostal „niekoľko správ„, že Korčok bol spolupracovníkom ŠtB. „Povedal som si – klebeta,“ povedal Kollár s tým, že následne študoval dostupné dokumenty o spolupracovníkoch ŠtB a nenašiel o tom nič relevantné.

Podľa vlastných slov však narazil na klebety, že spolupracovníkom ŠtB bol Korčokov starý otec. Následne dostal niekoľko dokumentov, ktoré podľa neho „vykazujú všetky známky pravosti“. „Veľmi stručný záver je, že z dokumentov vyplýva, že pán Korčok v rámci cestovania do zahraničia mal kontrakty s príslušníkmi ŠtB a minimálne raz im poskytol informácie. Alebo dokonca niekoho udával,“ povedal Kollár.

Konkrétne Korčok podľa Kollára niekoľkokrát cestoval do zahraničia s tímom volejbalistov a mal ich strážiť, aby neemigrovali. Doplnil, že v dokumentoch sa nachádza aj meno starého otca Korčoka. „Takže som ochotný veriť tomu, že ten príbeh a tie doklady sú pravdivé a pravé,“ dodal Kollár.

Nedostatky v dokumentoch

Ústav pamäti národa v tejto súvislosti na sociálnej sieti zdôraznil, že dokumenty, ktoré spomínal Kollár sú podvrh.

Zverejnené dokumenty obsahujú nesprávny formát mien, nesprávne hodnosti a podpisy skutočných dôstojníkov ŠtB, ako aj mená fiktívnych príslušníkov ŠtB. Jeden z dokumentov odkazuje na neexistujúci zväzok tajného spolupracovníka s krycím menom ‚Smečiar‘. Dokumenty nemajú číselné označenie strán, tzv. pagináciu,“ zdôraznil ÚPN.

Ako ústav ďalej prízvukuje, mohli by takto spomenúť aj ďalšie nedostatky, nechcú však dávať falšovateľom návod. „Napokon, pozornému oku čitateľa neunikne, že dokument z októbra 1985 hovorí o absolvovaných zápasoch volejbalového oddielu v sezóne 1986/1987 a tiež o jeho účasti v európskej volejbalovej lige v sezóne 1986/1987,“ dodal ÚPN.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gustáv HusákIvan KorčokZoroslav Kollár
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyŠtátna bezpečnosťÚPN Ústav pamäti národa